Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Chceš psát?

Přerušuju ty opakující se rady o psaní a začínám jinak…

27. února 2011 v 16:26 | Siwa
Tak, tenhle týden jsem měla klidný - jarní prázdniny! Hádejte, jak jsem ho strávila. Samozřejmě psaním, k Rudově a Amiině smůle ale ne na povídkách, ale na mé "knize". Vážně jsem se snažila napsat povídku, ale nejsem moc na to. Něco jsem přesto sepsala, ale potřebuje to ještě malinko úprav. Navíc mám teď plnou hlavu mého příběhu a pak ještě jedné věci, o které vám zatím nesmím říct.

Nepřehlédněte!

18. prosince 2010 v 13:48 | Siwa
Jak jsem slibovala - jsou tady odkazy na stránky s radami pro začínající spisovatele. My, smrtelníci, se tímto můžeme stát bohy literatury a... Ne, to je jenom naše představa. Spisovatelé jsou lidi, stejně jako my. Ale uctíváme je jako Bohy, protože jsou určitě vzorem každého začínajícího spisovatele. Kdo jiný by nás k tomu nápadu přivedl :D...

Co odstartovalo můj chtíč psát

9. prosince 2010 v 20:40 | Siwa
Poslední přání Tariny bylo, abych napsala, co pomohlo v psaní mně, co mě inspirovalo atd. atd. atd. Pokud by někoho zajímala cesta do mých vzpomínek a zálib, nechť klikne na Celý článek. Ponořte se do hlubin mé mysli…

Spisovatelský deník (autorský deník)

21. listopadu 2010 v 17:23 | Siwa
Jak už jsem slibovala, zmíním se o tzv. spisovatelském deníku (někdy se používá označení autorský deník). Jak vám jistě dochází, má to něco společného se psaním. Ano, spisovatel si do něj zapisuje:
-          Své myšlenkové pochody ohledně příběhu a vůbec všechno, co se děje týká…
-          … ale i to, co přes den zažil (!)
Proč? Protože si během zapisování utřídíte myšlenky, rozepíšete se. Příklad zápisků:

Prolog a epilog

13. listopadu 2010 v 18:10 | Siwa
Jak jsem Tarině slíbila, napíšu článek o prologu a epilogu. Dneska jen krátce.
Nebudu zdržovat a rovnou se do toho dám.
.

Diskuze

8. listopadu 2010 v 21:31 | Siwa

Jak jste si možná všimli, dávám sem rady pro začínající spisovatele, jelikož jsem jednou z nich :-D. Mé rady ale samozřejmě nejsou dokonalé ani nejsou všechny. Proto bych ráda apelovala na vás, kteří píšete už nějakou dobu a víte, jaké jste dělali chyby a co vám pomohlo, abyste poradili úplným nováčkům. Mám kamarádku, které by to jistě pomohlo, a není jediná. Když jsem začínala já, nemohla jsem nic najít. Nakonec jsem ale pár textů našla, ale pomohly mi hlavně knihy o tvůrčím psaní. Stále ale nemám rady od těch, co už mají praxi. Ano, sama jsem si nějaké věci uvědomila a už vím, co nesmím dělat, ale pořád mám v psaní velké nedostatky.  


Takže otázka zní...

Poznámky o složení děje

7. listopadu 2010 v 17:27 | Siwa
Náhodou jsem našla v šuplíku poznámky z jedné knížy o psaní (mám pocit, že to je z Kurzu tvůrčího psaní aneb od fejetonu po román). Tady jsou. Doufám, že se v tom vyznáte.

Přečti si to, a pak napiš knihu

5. listopadu 2010 v 20:57 | Siwa
Slibovala jsem knihy, které by vám ve psaní mohly pomoct. Tady jsou + ještě jedna pro zasmání :-D.

Na přání Tariny S.

3. listopadu 2010 v 21:01 | Siwa
Mou sérii rad pro začínající "spisovatele" jistě znáte. K mému překvapení ji CELOU přečetla moc milá blogerka - Tarina S. (její blog je tady). Zeptala jsem se jí na nějaké tipy na další díly a tady je komentář, který mi napsala:

Tarina S. | Web |
Ahoj, díky moc za pochvaly :D Jo, Japonsko je pro mě svatá země :D A to fakt - poslouchám jap. hudbu, koukám na anime... a dělám karate xD Ta moje povídka... pořád přemýšlím, jak pokračovat, ještě si to musím urovnat v hlavě, ale asi něco zkusím :) A k tvé sérii rad - pár věcí mě napadlo, ale nevím, jestli by se ti hodili :) Například nějaký seznam hudby/knížek, které tě inspirovali k tvorbě nebo jestli jsi četla nějaké knížky "o psaní" nebo něco v tom smyslu. Nebo teď mě napadlo, že by se dalo docela rozepsat o tom, jak by měla být kniha cca stavěná (myslím jako prolog, epilog atd. nebo, jestli by s mělo nějak stupňovat napětí či něco v tom smyslu)... Nebo jsem třeba někdě četla o tzv. Spisovatelském deník, tak jestli máš něco podobného atd. Nebo prostě nějaké vlastní zkušenosti, nápady, jak vymýšlet např. jména atd. Třeba ti to nějak pomůže :)

Takže splním ty návrhy v tomto pořadí:
2. jak by měla být kniha stavěná (prolog, epilog atd.) - tady (výpisky z nějaké knížky) a tady (moje)
3. "autorský deník" (v komentáři tj. spisovatelský deník)
4. hudba/knížky, které mě inspirovaly (co odstartovalo můj chtíč psát)

Nápady, jak vymýšlet názvy a jména už jsem psala v dílu Rady (3).

Dětští spisovatelé

1. listopadu 2010 v 15:21 | Siwa
Nedávno jsem četla článek pojednávající o knihách napsaných "dětmi" a napadlo mě se o tom také trochu rozepsat.
Předem varuji před mou ukecaností a nekončícím vypravováním. Kdo se nebojí, nechť klikne na Celý článek a čte (a pak klidně napíše komentář). Kdo se náhlého obrovského přívalu slov, vět a odstavců bojí, ať raději nepokračuje. (Ale nikdo takový snad není, nebo ano?)

 
 

Reklama