Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Začínám editovat, předčasně

3. srpna 2013 v 16:39 | Siwa |  O psaní, korektuře a knihách
(Předem se omlouvám, že je článek napsaný tak, jak je napsaný. Nedokážu myslet souvisle, je na mě moc teplo.)
Pořád žiji, ale znáte to... Kdo by v tomhle horku chtěl pracovat v blízkosti počítače? No, jsem takový šílenec, ale spíš než abych se ho přímo dotýkala, pouštím si Cimrmana do sluchátek a pracuju na něčem jiném. Ani psát se mi nechce, tedy ne mé hlavní dílo. A přitom stačí tak málo...


Ne, nezkoušejte psychologické řeči, že to nechci dokončit ze strachu, že poté svůj svět opustím a budu se muset věnovat jinému. Naopak se na tohle těším, mám desítky projektů a chci na nich pracovat, chci je dokončit, chci se zase věnovat jiným postavám a nechat se ovlivnit jinou povahou (má drzost se stupňuje podle toho, jak dlouho jsem se svou drzou postavou, a možná by neuškodilo si najít zase nějakou milou a se sebekontrolou).

Holt nemám ty správné nápady na zajímavé situace a ztratilo to jiskru. Já ji ale najdu, brzy.

Mezitím si musím najít něco jiného. (Nechci se plně ponořit do něčeho jiného - bojím se, že mě to tak pohltí a můj první svět mi pak přijde moc nudný, šedý, nijaký, zbytečný.)

Nechtěla jsem editovat text do té doby, dokud to nebudu mít celé napsané a dokud na tom nebude půlroční prach. No... plány se mi zase nevydařily. Dostala jsem chuť si vytisknout víc než jen první stránku a zkusit, jak se to čte na papíru (jako vždy je to naprosto jiná atmosféra než na počítači). Koukám na to a nedokážu se ubránit.

Prohledala jsem byt, sehnala si co nejvíc zvýrazňovačů, našla mikrotužku a propisku a usedla ke stolu. Hluboký nádech a hrr rozcupovat první kapitolu na kousíčky!

No, nevím, jestli to znáte, ale nejspíš ano. První kapitolu jsem psala už minimálně třicetkrát, vystřídala jsem různé verze, abych skončila zase u té staré. Opravovala jsem ji několikrát.
Myslela jsem si proto, že zvýrazňovače použiju jen párkrát, že to je jinak dobré. Ehm, ehm... První stránka vypadala ještě vcelku dobře, i když jsem přeci jen opravila dost věcí... Ale ta druhá!


A to si myslím, že jsem se ještě držela. A následující stránky vypadají podobně (až na to, že se mi to nepodařilo tak barevně sladit).

Jak já tohle miluju! Na tohle jsem se celou dobu těšila, až budu jen dolaďovat již hotový text, přepisovat, přesouvat, mazat... Jak mi udělat radost - dát mi ještě modrý zvýrazňovač, ať zelený nemusím používat na tolik věcí. :D

Jde to moc pomalu. Člověk čte jednu větu klidně desetkrát, dokud mu nedojde, co mu na ní nesedí. A pokud mu to ani potom nedojde, označí si to a nechá to na potom.
Vymýšlení, jak se to dá říct jinak.
Je tam tahle část potřeba?
Tohle je blbost!

Ách, lepší než čokoláda. Na nervy mi tohle funguje mnohem lépe.

Myslím, že tohle je docela důležitý krok. Myslím to s tímhle dílkem vážně. A je to srdcová záležitost, takže i kdyby to mělo zůstat navždy v šuplíku, chci, aby to bylo, co nejlepší jsem dokázala vytvořit.

Už mnohokrát jsem četla a slyšela, že závěrečné úpravy spousta autorů vyloženě nesnáší a netěší se na to tolik jako na samotné psaní. Já přišla na to, že to mám naopak. Co vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 3. srpna 2013 v 19:10 | Reagovat

Nejsi jediná, komu se v tomhle horku rozpouští mozek. Já pomalu ale jistě přestávám být schopná myslet. Jen sedím, koukám do blba a nejsem ničeho schopná. K psaní už jsem se chtěla dostat asi milionkrát, ale nějak to nejde. O editaci začínám pomalu ale jistě uvažovat. Aspoň bych se trochu zabavila.

2 agrenej agrenej | E-mail | Web | 4. srpna 2013 v 18:04 | Reagovat

Poslední dobou mám taky takové jisté přepisovací období. Horko ze mě vymlátilo veškerý elán na přemýšlení, tak jsem si řekl, že si otevřu tu mou povídkovou trilogii Setkání a zkusím to znovu přepsat tak, aby to skutečně byla jedna povídka a já ji tak mohl příště použít třeba do nějaké soutěže. Ale i k tomu se nějak nemůžu dostat. Mimo jiné pro představu, že stejně nebudu vědět, co na tom změnit. :-D

Ale klobouk dolů před tvým velkým dílem. Jestli se mi někdy podaří napsat knihu, tak to bude opravdu něco, neboť dlouhé projekty u mě krachují rychleji, než začínají. :-D

3 KadetJaina KadetJaina | 4. srpna 2013 v 23:37 | Reagovat

Já konečně dopsala Jacka a teď čekám na ten okamžik, kdy ho budu moct znovu otevřít a poupravit. Je tam pár věcí, co mi nesedí, ale nemůžu týden po skončení začít opravovat.
Co se úprav týče, ne, že by mě přímo bavily, ale nevadí mi. Naopak mám pak pocit, že jsem vytvořila něco lepšího. Ale nerada čekám, takže upravuju brzo a pak se to projeví.

4 Siwa Siwa | Web | 5. srpna 2013 v 13:58 | Reagovat

[1]: Zkusila bych to. Já si právě řekla, že když nepohnu s příbehem dopředu, nebudu na sebe aspoň naštvaná, že jsem vůbec nic nedělala, když budu mít z krku opravy prvních kapitol. Snažím se ten čas využít co nejlépe, proto jsem upustila od plánu to opravovat až na konci. :-D

[2]: Budeš vědět, určitě. :-) Já si teprve ve vytištěné podobě, kdy se snažím od textu distancovat své pyšné autorské já, přiznám, co je opravdu špatně, co je prostě zbytečné a je potřeba to vyhodit, ať se mi to líbí sebevíc. Rozpitvávám doslova větu po větě a cítím se špatně, když jsem se šesti větami za sebou spokojená a není v nich ani čárka opravy. A co se týče opravy děje - když na nic nepřijdeš, třeba to právě není nutné a jde jen o stavbu vět apo. ;-) Jestli se na to vrhneš, budu ti držet palce.

[3]: Tak během toho čekání piš něco úplně jiného, ponoříš se do toho a za půl roku si uvědomíš, že jsi na to úplně zapomněla a ta doba utekla jako nic. :-D Já to tak budu muset udělat, jinak bych ten blok papírů vytáhla ze šuplíku hned druhý den ráno. Jediná šance, jak se tomuhle scénáři vyhnout, je nechat se pobláznit jiným nápadem. A jakože mám co na práci. Uf!
A gratuluju k dopsání, už abych tohle mohla říct taky. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama