Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Seznam propagátorů českých knih

17. června 2013 v 0:49 | Siwa |  Propaguji české knihy
Temnářka přišla s projektem Propaguji české knihy a já si dovolím citovat:

... čím více se bude o knihách domácích autorů psát v pozitivním slova smyslu, tím více se budou prodávat. Nakladatelé budou ochotní takové knihy vydávat a autoři budou mít možnost psát další díla a zlepšovat se. ...Problém s českou literaturou je ten, že ji spousta lidí odsoudí jako nekvalitní a nudnou. Hlavně co se týče fantastiky. Máme tu známá jména - Neomillnerovou, Žambocha a další, ale znají lidé Roberta Fabiana, Karolinu Francovou, Helenu Babickou, Martina D. Antonína nebo Petru Braunovou? Myslím, že za pozornost stojí víc českých autorů.

Je pravda, že pokud se autor sám nechce podílet na své propagaci, je to jeho vina, že se o něm neví. Ale o to víc bychom o nich měli mluvit my. Hledat něco, na co můžeme být pyšní. Zjistit, jaká slova vystihují "českou literaturu" či - o co se já více zajímám - "českou fantastiku". A odvažuju se tvrdit, že slova jako "nudný" nebo "nekvalitní" to nejsou.

Nesmíme zapomenout, že knihy, které se k nám dostávají z ciziny, už prošly jakousi kontrolou čtivosti a kvality. (Netvrdím, že všechno, co se nám sem dostane, je kvalita, ale jakousi úroveň to většinou má. Všichni ale víme, že jsou i výjimky.) Zato knihy našich autorů žádným takovým sítem neprochází. My jsme ti, co to musí probrat. My jsme síto, kterým projdou ty dobré knihy... a dostanou se dál.
A je snazší o nich mluvit v rámci projektu, než jako o dalších knihách z mnoha, zavalených desítkami jiných knih z ciziny, ne?

A kdo se projektu zúčastnil? S dovolením Temnářky zde budu udržovat seznam článků a rubrik tohoto projektu, seznam propagátorů dobrých českých knih (nebo aspoň těch, které stojí za přečtení a místo v paměti).

Ti, kteří zatím publikovali jen jeden článek, mají vedle přezdívky odkaz na článek. U těch, kteří založili rubriku (nebo mají více článků v nějaké rubrice spolu s jinými články), bude odkaz rovnou na rubriku. Pokud mám někde chybu, nebo na sebe chcete upozornit, neváhejte se ozvat. Seznam je řazen tak, jak mi to přišlo pod ruku.


Rubriku s mými doporučeními naleznete tady.
Temnářka - rubrika
Opti-mystique - článek
Polgara - rubrika (dovolím si odkázat i na rubriku soustředící se přímo na české knihy, a to sem)
Alexandra Gryffin-Fox - článek
Viviana - rubrika (je to odkaz na seznam článků s tagem "české knihy", tak snad na to jednou Viviana nezapomene :))
Vivienne - rubrika, kde se vyskytuje tento projekt
Darren Moore - článek
Jehane - rubrika
Selenne L. Athi - rubrika
Edith Holá - rubrika
ewril - článek


Na blogu Gaia se v rubrice Společné čtení Edith Holá věnuje českým autorkám a zvláště jejich debutům. Její články stojí za kliknutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 17. června 2013 v 1:07 | Reagovat

Já bych tak úplně neřekla...

1. Že 99 % překladové literatury je kvalitní. Vydávají se komerčně úspěšné věci, což jsou mnohdy šílené býkoviny.

2. Že české knihy neprochází sítem. Ono publikovat jako nováček s českým jménem je v některých žánrech doslova "ultimate survival". :-)

Děkuji za šíření mého projektu dál. Já momentálně nemám na čtení tolik času, kolik bych chtěla, takže jsem ráda, že to za mne berou jiní. :-)

2 Siwa Siwa | Web | 17. června 2013 v 1:24 | Reagovat

[1]: K 1. bodu - myslela jsem tím, že se k nám sotva dostane něco, co leží na jednom pultu v celé zemi a ještě se na to dlouho práší a samotné knihovnice už o tom ani nevědí. Že se k nám dostane něco, co se už uchytilo jinde. Ať je to sebehorší, pořád je to na nějaké, aspoň typografické úrovni, tedy když to srovnáš se spoustou knih, kterou jsou schopní někteří autoři samonákladem vydat (naprosto žádná korektura, příběh jeden velký nesmysl, že čtenář nechápe, proč to je vůbec vytištěné...) Samozřejmě jde na tom místě o jinou mentalitu a ten samý příběh se u nás prostě nemusí uchytit, ale naprosté propadáky se tam ani neprodávají a my se o nich sotva dozvíme. Zato u nás je mnoho i těch ne béčkových, ale žetkových knih.

K bodu 2. - Samozřejmě prochází sítem. Námi. Je to šílené, když člověk začíná, ale vydá to. A my se k tomu, ať už je to sebehorší, můžeme snadno dostat. A pokud po tom sáhneme, musíme to buď přežít, nebo prostě odložit a už nikdy na to nesáhnout. My musíme ochutnat to "nedobré". Nikdo nám to nenaservíruje s pěkně poskládanými ubrousky a seřazeným příborem, aby jídlo na talíři pak chutnalo lépe.

Já vím, strašně špatně vysvětluji svoje myšlenky, pokud na to nechci využít celý prostor blogového článku. :D
Ráda jsem se tohohle chopila. Bojím se, aby ten projekt nebyl jen jedna vlna a pak jen občas nějaká malá vlnka, tak třeba ten seznam trošku pomůže. :-) Kéž by.
Tak ať se ti to brzy uklidní a máš víc volného času. :-)

3 edithhola edithhola | Web | 27. června 2013 v 11:18 | Reagovat

Siwo, prosím, přidala bys mě také na seznam? Na svém osobním blogu mám tuto rubriku a aktuálně v ní soutěž o knihu Filipa Topola http://edithhola.blog.cz/rubrika/literatura-recenze-krty
O projektu Podporujme české knihy jsem informovala i na svém facu.

4 edithhola edithhola | E-mail | Web | 27. června 2013 v 11:20 | Reagovat

A ještě, Siwo, na blogu Gaia v rubrice Společné čtení se věnuji českým autorkám a zvláště jejich debutům, což na českém trhu skoro nikdo nedělá. Kromě blogerů:-) Mám tam s nimi i rozhovory. http://gaia.blog.cz/rubrika/spolecne-cteni
Děkuju!!!

5 Siwa Siwa | Web | 27. června 2013 v 12:03 | Reagovat

[3]:,[4]: Moc děkuji za ty odkazy, to je výborné! Hned Vás jdu dát do seznamu. :-)

6 Montauk Montauk | Web | 28. září 2016 v 6:17 | Reagovat

home kredit půjčka kalkulátor :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama