Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Literatura a feminismus

8. února 2013 v 14:03 | Siwa |  Knihy

DOPORUČUJI.
Z anglického originálu: Literature and feminism
Autorka: Pam Morrisová
Překlad: Renata Kamenická
Nakladatelství: Host, 2000
Rok vydání originálu: 1997
Počet stran: 232

Odborná literatura

Anotace:
Anglická literární teoretička Pam Morrisová sleduje v zásadě dvě linie: první je literatura jako taková, kde se zabývá především rozborem ženských hrdinek v dílech psaných spisovateli-muži a jejich srovnáním s hrdinkami literatury psané ženami. Současně charakterizuje některé obecné rysy ženské literatury a fenomén ženské literatury ve vztahu k tradici a současnému kulturnímu kontextu. Druhou linii tvoří mapování teoretických proudů ve světovém myšlení zabývajícím se problémem feminismu. Z hlediska našeho prostředí jde o práci jednoznačně průkopnickou a o jednu ze základních příruček nejen pro studium daného tématu, ale i pro zájemce o filozofii nebo humanitní obory vůbec.


* * *

Moje záliba v literární teorii se táhne už pár měsíců, ale teprve teď mám potřebu přečtenou knihu doporučit.

Pam Morrisová není feministka, takže nevnucuje feministické myšlenky, ale překládá je. Snaží se porovnat mužskou literaturu s literuturou ženskou objektivně, občas přidá vlastní názor na danou problematiku, na což předem upozorní. Opravdu, opravdu zvýšila úroveň knihy stručným přehledem na konci každé kapitoly (jaké hlavní myšlenky tam byly) a slovníkem pojmů. Přestože jsem ho nepoužila, popravdě jsem na něj přišla až po dočtení, rozhodně se hodí, přestože Morrisová hned na začátku vysvětluje, co si ona představuje pod pojmem "literatura" a "feminismus", překládá různá vysvětlení a jasně řekne, jak to bere ona, aby se vyhnula nedorozuměním.

Netuším, jestli to je tím, že jako "ženě" by mi měla být odborná kniha napsaná ženou srozumitelnější, ale Literatura a feminismus mi přišel opravdu srozumitelný, přestože se literární teorii nevěnuju nijak víc. U ostatních knih (často sáhnu po nějaké z edice Teoretická knihovna) jsem měla problém udržet pozornost. Už po pár stránkách jsem netušila, o čem tedy ta kapitola je, pletlo se mi, co jsem četla v které a vůbec. Kniha od Morrisové je přehledná, mám pocit, že pokud existovalo "laické" slovo, použila ho spíš než odborný výraz. Jak sama na úvod píše, kniha vznikla hlavně pro studenty z jejích přednášek a lidi, kteří se chtějí učit. Tak je to i psáno. A za to má obrovské plus.

Jakožto psavec hledám inspiraci všude, ale nikdy by mě nenapadlo, že dostanu chuť a nápady při četbě odborné knihy. Netuším, kdy to přijde, ale možná někdy využiju to, na co mě Morrisová navedla. Nastínění různých problémů budoucnosti a vůbec. Při čtění mě napadly zajímavé otázky ohledně feminismu, feministické literatury, ženách jako spisovatelkách, postavení žen v naší společnosti apod., ze kterých může vzniknout zajímavá konverzace.

Jediné, co by se tomu dalo "vytknout", je něco, co postihuje každou odbornou knihu. Časy se neustále mění. A šestnáct let je dost na to, aby informace v knize byly pro nás historiií a ne aktuálním problémem. Podle mého názoru na tom spisovatelky nejsou v téhle době vůbec špatně, možná naopak. Je spousta autorek a už se to ani moc neřeší. Ale ohledně tohohle až v nějakém jiném článku.
Člověk tedy musí informace v knize brát jako historii, informace o době před skoro dvaceti lety a ještě k tomu v Anglii. Věnuje se sice i krátce feministické lesbické a černošské literatuře, ale odkazy jsou převážně na anglické knihy.

Kniha se čte rychle, a ač je paperbacková, nijak to čtení nekazilo. Jsem zvyklá, že většina literární teorie jsou bez pevných desek. Bylo zajímavé se seznámit s feministickými názory a zjistit, které spisovatelky se k němu hlásily, a trochu z jiného úhlu pohledu se dozvědět, co jejich příběhy měly znamenat. Když pak po pár dnech ve škole píšete zápis o sestrách Brönteových, je to opravdu příjemný pocit, protože už víte.

Poslední recenze byla kniha od Margaret Atwoodové Příběh služebnice. I Atwoodová je v knize zmíněna, a pokud by vás tato odpornost zaujala, můžete si rozšířit obzor právě o přečtení Příběhu služebnice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amia Amia | Web | 8. února 2013 v 14:27 | Reagovat

Ó, tak tohle mě zaujalo už jen názvem. Kde se to dá koupit? :D

A mimochodem, já zas naopak nejlepší a nejvíc nápadů dostávám při čtení odborných knih :-D

2 Siwa Siwa | Web | 8. února 2013 v 14:50 | Reagovat

[1]: Koupit nevím, asi budeš muset hledat na internetu, nebo zajít do knihovny - tak to dělám já. :D

3 Amia Amia | Web | 15. března 2013 v 14:26 | Reagovat

[2]: Jo, asi bych si konečně mohla zařídit tu průkazku do knihovny, což? Ále, vydržela jsem doteď, ještě chvíli vydržím :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama