Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Listopad 2012

VZKAZNÍK

21. listopadu 2012 v 18:26 | Siwa
Vzhledem k tomu, že někteří blogeři odpovídají na blog komentátora a že občas je potřeba autorovi blogu něco napsat, aniž by člověk řešil dilema, do jakého článku to dát, aby to naštvalo co nejméně (případně z nutnosti číst celý článek a v komentáři k tématu pak "mimochodem" zmínit reakci), vracím se zpátky k tomu, co jsem tady už jednou měla, a tím je vzkazník.

Čtvrteční internátní rána III.

15. listopadu 2012 v 8:23 | Siwa |  Slovo za slovem 2012
Je další čtvrteční ráno, další den, kdy se děsím angličtiny, další den, kdy jsem takový flegmatik, že je mi to jedno, a místo učení se nutím aspoň do toho blogového článku, který mě trochu uklidní po náročné půlce školního týdne.


Stres korektorský a jak na něj/něho

11. listopadu 2012 v 14:47 | Siwa |  O psaní, korektuře a knihách
Čeština je krásný jazyk, doufám, že mi dáte za pravdu. Ostatní jazyky mají své vlastní kouzlo také, ale já osobně si velmi cením toho, že je mojí mateřštinou právě čeština. Asi bylo jen otázkou času, než dostanu chuť jí dodávat trochu té důstojnosti, kterou poslední dobou ztrácí snad čím dál víc. Zase tak těžká se mi nezdá, ale vím, že to je individuální, někdo na jazyky prostě není a výjimkou u něj není ani mateřština. (A ve spoustě případů jde ještě o lenost, případně na tom má vinu špatné učení na základních školách, jenže to je na úplně jiný článek... a ty nadávky by trvaly moc dlouho.) Korekturu jsem si zamilovala, přestože toho ještě spoustu nevím, ale čím víc výjimek, pravidel, vychytávek a podobného zjišťuji, tím větší chuť mám k hledání pravidel dalších.

Přiznám se, že jsem si spoustu let myslela, že tvar "něho" je nespisovný, pokud nechci volat na něhu (kdo, co? - ta něha, 5. pád: volám - něho!). Zásadně jsem používala "něj". V posledních letech jsem však ve spoustě knih začala narážet na tvary "něho". Mozek si možná řekl, že už by bylo dobré mě donutit si své domněnky ověřit, tak jsem si toho asi začala víc všímat, nevím. Trápilo mě to, protože jsem vlastně netušila, jaká jsou pravidla pro psaní něj/něho.
Začala jsem pátrat. A řeknu vám, že jsem našla jedno velké nic. I když ono něco se dá jistě najít, ale já nenašla nic, co bych pochopila. Co si pamatuju - a možná jsem to z toho odborného článku pochopila špatně, ve skutečnosti to třeba byla napsané správně - že tvar "něho" se používá pouze v druhém pádě u rodu mužského životného a u čtvrtého pádu pokaždé "něj". A řeknu vám, drazí přátelé, není to tak.


Třetí narozeniny blogu, sedmnácté moje

10. listopadu 2012 v 0:38 | Siwa |  Slovo za slovem 2012
Tak si říkám, že bych o tom měla udělat záznam. Tenhle blog už v internetových vodách straší třetím rokem.
6. listopadu měl narozeniny, a ještě předtím, listopadu druhého jsem slavila já, a to sedmnáctiny. Musím říct, že dárky se opravdu vydařily:

Tvorba školní - září, říjen

1. listopadu 2012 v 21:27 | Siwa |  Tradiční tvorba
Stále zapomínám zachycovat průběžnou práci v uměleckých předmětech, takže se mi pak zničehonic nahromadí v počítači fotky děl.

Začnu od nejstarších, pokud si to ještě pamatuju...