Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Tvorba školní (SUŠ 2011/2012) - začátky

22. července 2012 v 18:41 | Siwa |  Tradiční tvorba

... aneb 1. ročník na umělecké

Jen mě mrzí, že to není vše. Spousta toho zůstala u druhého učitele, za kterým jsem zapomněla zajít, ale je také možné, že nám to všechno dá až na konci docházky vůbec. Kdoví... Nicméně je toho stále dost. Pár jich ještě přebývá, ale to (z různých důvodů) nezveřejním, a spoustu věcí jsem sem dala během roku, tak ať to tu neplní místo dvakrát. (Kdo se chce podívat, nechť samozřejmě zamíří do rubriky Výtvarničím, kde by to mezi haldou digitálních prací z domova mělo být.)Historicky první dílo na figuře bylo tohle. Lebka. Bylo to něco příšerného. Stínovat jako bych v tu chvíli zapomněla, protože takové jemné přechody, co na lebce byly, jsem prostě nedokázala, rozmazávala jsem prstem a neuměla jsem si představit, jak bych to mohla zvládnout jinak. Profesor nás chodil kontrolovat, radil věci, kterým jsme vůbec nerozuměly (dívčí skupina), nadával a hrozil, že už se těší, kolik z nás hned v prváku vyhodí, kolik bude mít špatné známky na vysvědčení apod. Doteď si tu hodinu pamatuju, protože to takhle zase nadával, stanul za mnou, prohlédl si dílo (viz níže) a vzdychl: "No to bude teda úžasný rok. (= silná, velice silná ironie)" Víte, jak jsem se cítila? Hned na první hodině figury má nálada klesla tak hluboko, že už to níž asi nešlo. Zrovna mé "dílo" byla ta poslední kapka v jeho trpělivosti. Jeho kritizování našich obrázků (jinak se to nazvat nedá, možná už jen omalovánky) se nedalo skoro snést.
Ale víte co?
Jsem za to nehorázně ráda. Na tom dně jsem mohla zůstat, ale hlavně se odrazit a být jen lepší a lepší. Vzbudil ve mně přesně tu touhu mu dokázat, že nemá pravdu, a ubrat jeho ironické poznámce ironii. Přestala jsem se ho bát, z každého upozornění na chybu a dalších výkladů (i když mluvil k někomu jiného, bedlivě jsem poslouchala, což dělám doteď a sama upravuji tu věc, pokud ji u sebe vidím taky) jsem si vzala, co nejvíc to šlo. A řeknu vám, že když mi poprvé nic nezkritizoval a řekl jen: "Dobrý," myslela jsem, že to nepřežiju. Nadrogoval mě svými poznámkami, že jsem se cítila opravdu špatně, když mi nic neřekl. Potřebovala jsem, aby mi řekl, co tam je špatně a jak to mám opravit. Jsem blázen? Na tohle mám jednu jedinou odpověď. Ano, jsem totiž umělec.
Těšila jsem se, až se na tu lebku po roce podívám a zděsím se. Ale... mě to vážně tak hrozné nepřipadá... Kdoví, ve čtvrťáku se určitě zhrozím... no, snad.
Vím, že první hodinu hodně přeháněl, aby nás patřičně "přivítal" na střední škole. A hlavně abychom si o sobě hned něco nemyslely. To se mu rozhodně povedlo.


Dílo níže je o necelé tři měsíce mladší... viditelné zlepšení, myslím si. Byli jsme na hodině jen čtyři, dobrá parta, bavilo nás to... a je to vidět. Všem se to povedlo (hlavně jsem si ale asi pamatovaly první hodinu a nechtěly to zažít znovu). Profesor měl dobrou náladu, my také. Dobrá kombinace. (Zabarvený karton, který většinou dílo jen vylepší, se nepočítá... :D) Byl spokojený, když viděl, že jsme se aspoň něco už naučily.Jednotlivé části obličeje, busty a první kresby živého modelu - spolužačky...


* * *
Podoba tam je, ale to je asi tak všechno. Mám ten problém, že se snažím vystihnout podobu a nesnažím se nakreslit protrét po "technické stránce" správně. Lepší by to bylo naopak, protože při prohlížení kreseb nikdo neřeší, jestli model měl rty takhle křivé, nebo oko tak nebo tak... Jde o to, jak dobře ta samotná kresba vypadá... Došlo mi to až po hodně dlouhé době a stále mám i teď prostě nutkání koukat hlavně na podobu. Když se nad tím ale přistihnu, snažím se to odnaučit, dokud nebudu umět portréty dobře.

Úplně, úplně, úplně první portrét podle živého modelu (na střední, několik jsem jich dělala už na prvním stupni a na talentovkách):


U tohohle si pamatuju, jak mi to všechny spolužačky chválily, že tam V. vypadá jako V. a vůbec jak je to dobré...
Ehm... Fakt? Vidíte dobře? *co jsem to nakreslila???*


Stejná slečna asi po pěti mesících... rychlá kresba na suplování... příjemné posezení na školní zahradě jen s několika spolužáky a jarní náladou (zase vidím tolik chyb... ale toho si člověk všimne až po takovém odstupu, zatím...):


Zpátky k prvním portrétům:
A první autoportrét... Přiznám se, že jsem si při prvním pohledu na to (po roce) myslela, že to je kresba mé spolužačky... Ale je to podepsané mnou, takže to asi bude moje. Ale tohle mě vyděsilo, žádná první lebka, ale autoportrét. Pořád se mi nechce věřit, že ta hrůza je moje. Ach jo...A na závěr konečná verze Oskara, ze kterého byl profesor opravdu nadšený, stejně jako já. A to mě hřeje u srdce. Dokazuje to totiž, že jsem se od toho dna opravdu dokázala odrazit a plavat nahoru. (I když je pravda, že jsem se nikdy nedokázala potápět a nahoru mě to táhlo samo... může to mít nějakou souvislost?)


Příště zbytek portrétů a půlfigury...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | 22. července 2012 v 19:23 | Reagovat

Nikdy nepřestanu malíře a kreslíře a vůbec vás všechny obdivovat, protože z pod mojí ruky vylejzaj jen děsiví hybridi :D Zůstávám u psaní :D
Pěkné práce

2 agrenej agrenej | E-mail | Web | 22. července 2012 v 19:40 | Reagovat

Souhlasím s KadetJaina, smekám klobouk před lidmi, co umí tak krásně kreslit, jako ty Siwo. :-)

3 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 22. července 2012 v 21:07 | Reagovat

Lebky a kostry jsem nikdy neměla ráda a to jsem jich za život moc nakreslit nemusela :D Ale vypadají vážně dobře :) A portréty dělají problémy všeobecně. Právě proto je spousta lidí tak ráda kreslí - je na nich nejvíc vidět zlepšení.

4 Cornelia Cornelia | Web | 22. července 2012 v 23:30 | Reagovat

Přidávám na výčet i můj obdiv. Líbí se mi ty části obličeje..))

5 Elinai Elinai | Web | 22. července 2012 v 23:47 | Reagovat

to znie ako drsná škola, ale pre tých ktorí bojujú asi tá najlepšia príprava :-). Mne osobne učaroval Oskar a lebky, tie časti tváre ma desia...a portréty sú proste portréty - kdo umí ten umí a kdo neumí (ja) ten čumí :-D

6 Siwa Siwa | Web | 23. července 2012 v 0:24 | Reagovat

[1]: Já nepřestanu obdivovat zpěváky, tanečníky a hlavně každého, kdo dokáže napsat povídku. (I zdařilý román, ale povídka s dobrou pointou (oprava, s jakoukoliv pointou) je pro mě asi nedosáhnutelný cíl, takže kdokoliv to umí dobře zakončit, má ve mně obdivovatelku. A tím myslím i tvé povídky. Mám tam jednu dvě opravdu oblíbené, ale bohužel si nepamatuji názvy. Rozhodně to bude ale u nějaké napsané. :-D) A děkuji. :)

[2]: Tisíceré díky. Tvé komentáře vždy potěší a člověk si aspoň na chvíli připadá opravdu dobře a talentovaně. :D

[3]: Mě lebky (pravda, zatím jich mám opravdu málo) docela baví. (Díky za jejich chválu.) Portréty u mě rozhodně nevedou, ale je to zajímavá práce, když má člověk živý model. :-D

[4]: Moc děkuji. :-)

[5]: Troufám si napsat, že portréty (minimálně jeden) se v dalším "dílu" školní tvorby najde mnohem zdařilejší. Tohle byly opravdu začátky a po té technické stránce jsou špatně. "Nežijí". :-( A děkuji za chválu. U mě osobně Oskar a druhá lebka vedou. :D

7 Amia Amia | Web | 23. července 2012 v 19:01 | Reagovat

*Tiše trpí, nic neříká, stírá slzu a tajně odchází*
( ;-)  :-D )

8 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 5. srpna 2012 v 23:51 | Reagovat

Super :D. Ten autoportrét nie je zlý. Síce nie je to tak tieňované, ako som si myslela, že by to malo byť, ale ja by som to už nezvládla :D. Teda vôbec by som to nezvládla. Máš aj ďalšie autoportréty? :)

9 Siwa Siwa | Web | 6. srpna 2012 v 0:37 | Reagovat

[8]: Ten autoportrét JE zlý. :-D Je hlavně starý, kreslila jsem příšerně. Autoportrét další mám, ale podle fotky a (přiznejme si to) podvědomě "zkrášlený".
http://siwa-mix-bloger.blog.cz/1111/portret-a-latka-tuzka
Teď bych to nakreslila zase ÚPLNĚ jinak a snad i více podobně sobě samé. :-D
Jinak co se týče autoportrétů, nejdou mi. Cizího člověka jakžtakž nakreslím, ale sebe? Každý se vidí jinak, a já mám někdy pocit, že se vidím úplně jinak, než ve skutečnosti vypadám. Takže mé autoportréty málokdo pozná. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama