Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Deníčkový zápis z období tvůrčí vysrknutosti (1)

11. ledna 2012 v 15:43 | Siwa |  Slovo za slovem 2012
Poslední článek byl 28.prosince minulého roku, když nepočítám před pár dny zveřejněný seznam oblíbených blogů, který jsem stejně pouze odklikla ke zveřejnění, jelikož mi už nějakou dobu "hnil" v rozepsaných článcích. Buď mi odumírají všechny tvořivé buňky, nebo jsem zkušební krysa nějaké mimozemské civilizace, která zkoumá, jak nejbrutálněji zničit blogující část obyvatelstva planety Země. Daří se jim to. Jsem z toho na nervy.
Tak ale nějak se rozjet musím. Proto asi budou převládat deníčkové zápisy a občas nějaký ten kreslící úkol do školy, dokud se to nějak nesrovná. Bohužel nevím, jak dlouho to bude trvat. (A to si ještě pamatuju, jak jsem se o prázdninách těšila, že na střední budu mít taky čas k pracování na mém tajném projektu (který ale zná na můj vkus moc lidí a tady jsem to taky párkrát zmínila) a vůbec, že budu mít na intru čas. Ani prázdniny mi nějak nesnížily hladinu stresu a pocit tzv. nestíhavosti.)Tak tedy:

Deníčkový zápis z období tvůrčí vysrknutosti (1)


Za poslední dva dny mi hlavou proletělo více anglických slovíček, než za tu dobu, co se angličtinu vůbec učím. (Přiznám se, že si vůbec nepamatuji, v kolikáté třídě se začínalo s angličtinou.) Od vánočních prázdnin jsem totiž nebyla na angličtině, a přestože jsem si slíbila, že se za tu dobu alespoň trochu zlepším v konverzaci a obohatím si slovní zásobu alespoň na úroveň deváťáka (kterým již půl roku nejsem), do učebnice jsem se podívala jen párkrát a to ještě na pouhou chvilku. Holt jsem líná, já to vím. (Hlavně v angličtině.) Náš profesor začal zkoušet z konverzace, super ( = velmi, ale velmi silná ironie). Deset minut povídat na téma "family life". Hm, aspoň že tak. Ale pro někoho, kdo prostě anglicky mluvit neumí, je to stejný strašák, jako by měl mluvit o brazilské politice (neptejte se, jak mě napadlo zrovna tohle, sama to nevím). Nepřinutila jsem se ani k tomu si nějaké povídání napsat... až včera k večeru.

Popadla jsem sešit, učebnici s tématy na maturitu, počítač, propisku a mozek, odložený na nočním stolku, a vrhla se na to. Já nevím, nebýt slovníku na Seznamu a překladače na Googlu (nebojte, píšu tam zásadně anglické věty, abych věděla, jestli těmi slovy vyjadřuju aslespoň něco podobného tomu, co myslím... v životě bych nesvěřila český text google-překladači, vlastně nejspíš ani žádnému jinému, pokud by nešlo o humanoida)... nebýt těchto dvou věcí, nedala bych dohromady nic. Běžně zapomenu slovíčka, která se jinak používají hodně často, znám je strašně dlouho, ale prostě... prostě utečou. Ale nevzdávala jsem se, docela by mě to i bavilo, kdyby moje hlava nebyla ochromená strachem z dneška. Musím uznat, že jsem se i naučila nějaká slovíčka, u mě úspěch!

Všechno sepsané, naučené skoro nazpaměť (vím, má to být improvizace, ale to bych byla v takovém háji, že bych už nikdy nenašla cestu ven)... Díkybohu, že jsem dnes nebyla zkoušená. Byla bych raději, kdyby to nehrozilo v pátek, ale až příští týden, ale co nadělám. Do té doby se to alespoň trochu víc naučím a snad podám dobrý výkon. Alespoň dobrý (za 3 bohatě stačí... zatím).

Nejvíce mě ale štve, že: anglicky (jakžtakž) rozumím, přečtu to, dokonce i relativně napíšu... ale mluvit? Nejde o to, že nevydám studem ani hlásku, prostě nemám dostatečnou slovní zásobu, vím to. Proto to změním.
Taky jsem náhodou narazila na jeden článek. Je to prý tzv. psychická bariéra v konverzaci - "raději nic nepovím, než abych to řekl špatně". Ano, v tom to bude. Nejspíš. Ale já tu bariéru zničím, a včerejším přinucením se k nějakému jednání (konečně) jsem do ní začala bušit. Zatím tedy jen dětským plastovým kladívkem, ale postupem času z něj bude mohutné Thorovo kladivo.

Krom toho, na trénincích taekwonda jsem nebyla strašně dlouho a cítím se provinile. Vím, bylo to hlavně kvůli nedostatku času, pak byly prázdniny, někdy jsme neměli školu, já zůstala doma a tím pádem nestíhala jet do Prahy jen kvůli tréninku... ale stejně. Až tam ve čtvrtek půjdu (ať se mi opováží do toho něco vlézt), bude to příšerné. Nezvládnu nic, hned budu zadýchaná, nevzpomenu si na kopy a údery, a vůbec neudělám sestavy, mistr bude zase rozzlobený, proč jsem tam tak dlouho nebyla a já budu zase nucena říct, že kvůli škole. Období nadšení ze cvičení rychle odplouvá a nahrazuje ho zase tvůrčí činnost (která mi ale nejde kvůli těm mimozemšťanům).

Nechci, aby startovní deníčkový zápis byl plný stížností, i když by se jich našelo ještě hodně, ale odložila jsem mozek na noční stolek a jsem líná se pro něj natáhnout a zapřemýšlet.
Proto plácnu něco dobrého... hm... ehem... chrch... nooo... víte co? Raději nic plácat nebudu. Snad jen... no, když slíbím jeden článek, zase si počkáte půl roku, než se k němu dokopu, tak raději nebudu slibovat nic a možná se tady brzy objeví.

A nakonec zvídavá otázka (jako před necelým měsícem tady):
Umí gumoví medvídci létat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | Web | 11. ledna 2012 v 16:15 | Reagovat

Když je člověk tvůrčově (?? O_o) vyčerpaný, musí tvořit blbosti, aby se mu zase rozproudila míza v žilách. Je to ideální sebeobrana proti mimozemšťanům a jiným bestiím kradoucím inspiraci.
S tou angličtinou do toho jdi, stojí to za to a když rozumíš a zvládáš psané texty, určitě se ti konverzace zlepší. Jestli jsi ten typ, co si povídá sám se sebou (hodně tvůrčích lidí to tak má) zkus si sama se sebou občas pokecat v angličtině, není to zas tak těžký a hlavně tě nikdo nebude otravovat a pokládat ti dotazy, na který nejsi připravená. Navíc je to sranda! :D
Velký projekt, velký projekt... Což mi připomíná mé dva rozepsané příběhy, ale v pořádku, pracuju na nich, když si zrovna nečtu (za tři dny dočítá čtvrtou knížku, hups...)

2 KadetJaina KadetJaina | Web | 11. ledna 2012 v 16:17 | Reagovat

Á, zapomněla jsem! Gumoví medvídci umí létat! Pokud zkonstruuješ provizorní katapult z gumy a pravítka, dokáže gumový medvídek překonat neuvěřitelnou vzdálenost, která se rovná ze zadní lavice k (za) tabuli, popř. přímo na učitelčin stůl 8-)

3 agrenej agrenej | E-mail | Web | 11. ledna 2012 v 17:24 | Reagovat

To netvůrčí období je snad přímo virové onemocnění. Sice jsem teď dával na blog nový článek, ale sepsat tu krátkou blbinu mi zabralo skoro celý den a je to první zajímavá myšlenka za hodně dlouhou dobu... Ty mimozemšťany musíme najít a zneškodnit. :-D

Rozhodně souhlasím s Kadet ohledně samomluvy v anglickém jazyce. :-) Já jsem před nějakou dobou s tím taky začal (ani netuším proč, z mé vůle to nebylo :-D ) a zjistil jsem, že v ní nejsem až tak špatný, jak jsem si myslel. :-D

Co se týče gumových medvídků, tak je snad samozřejmé, že dokážou lítat. Ale kvůli nedostatku sebevědomí se stydí i chodit, takže nám to nikdy nepředvedou sami. :-)

4 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 11. ledna 2012 v 17:45 | Reagovat

Vím o čem mluvíš. Už od Vánoc odkládám sepsání recenze na knížku. Zatím jsem se k tomu ještě nedokopala. Ale já to zvládnu, časem. :D
U tý angličtiny je fakt nejdůležitější nebát se a mluvit. A slovní zásobu můžeš získat různýma způsobama. Osobně mi připadá nejpřínosnější sledování filmů a seriálů v originále, protože tím zároveň dostaneš do uší i přízvuk. Já osobně anglicky mluvím hodně ráda, někdy mě třeba napadne slovíčko, nevím jak se řekne, tak si ho rovnou zadám do slovníku. Takhle si neuvěřitelně rozšíříš aktivní slovní zásobu. Horší to mám z francouzštinou, což je hlavně tím, že ji dělám poloviční dobu než angličtinu.
Přeju hodně energie, ať tu školu zvládneš. A neboj, angličtina je ve skutečnosti strašně fajn :)

5 Handle Handle | Web | 11. ledna 2012 v 18:30 | Reagovat

Příklad "brazilská politika" pobavil... :D
A jinak toto naprosto vystihuje i moji situaci :)) : Nejvíce mě ale štve, že: anglicky (jakžtakž) rozumím, přečtu to, dokonce i relativně napíšu... ale mluvit? Nejde o to, že nevydám studem ani hlásku, prostě nemám dostatečnou slovní zásobu, vím to. Proto to změním.

6 Siwa Siwa | Web | 11. ledna 2012 v 19:00 | Reagovat

[1]:: Anglická konverzace sama se sebou... hm, to můžu zkusit. Jo, občas dokazuji, že jsem umělec, občas si se sebou povídám, popřípadě mluvím s neživými věcmi, ale ty mi bohužel neodpoví, tak si budu muset vystačit sama se sebou. Díky. :D Zkusím to.

[2]:: Hm, jelikož sedím hned u "oblíbeného" profesora, myslíš, že kdybych předmět A (gumového medvídka) vystřelila s dostatečnou silou, aby dokázal překonat vzdálenost jedné třídy, roplácl by se na předmět B (čelo profesora) a zůstal tam držet, nebo by prostřelil neexistující předmět C (mozek)? :-D

[3]: Co tak právě bloudím po ostatních blozích, taky na to občas koukám, že většinou má tvůrčí krizi více lidí ve stejnou dobu. Buď jsou skvrny na Slunci nebo to je vážně útok mimozemšťanů.
Ohledně gumových medvídků - snad se jim jednou zvýší sebevědomí a budou nál létat přímo do pusy. :-D

[4]: Filmy sleduju, mám mnohem radši originál s titulky než dabovaný. Před pár dny jsem jeden s oblíbených filmů poslouchala na střídčku s titulky a bez, a musím uznat, že ačkolib mi doteď stačily titulky, bez nich si to užívám mnohem více. (Těším se, až tomu budu rozumět, aniž bych film znala nazpaměť a tím pádem mi vytanula daná věta bez ohledu na to, jestli to řeknou anglicky, čínsky, finsky nebo vůbec.)
Mám v plánu se vrátit k dvojjazyčným knížkám. Už jsem si pro tři došla přes ulici. :-D To by taky mohlo trochu pomoct. :-)

[5]: Jestli pobavilo, jsem jen ráda. :-D Už jsem se lekla, že se do mě někdo pustí, proč si beru do pusy brazlilskou politiku, co proti ní mám apod. Uf. :-D

7 Líštička Líštička | 12. ledna 2012 v 10:12 | Reagovat

Jasné, že vedia lietať :-) zo stola smerom do úst ;-)
Pokiaľ ide o angličtinu, začni sa po anglicky baviť s niekým, kto vie po anglicky aspoň na takej úrovni ako ty a aj keď bude polovica slov českých, nevadí, nejak začať musíš a nemusí ťa pri tej osobe trápiť, či dávaš dobré tvary alebo nie, ja to tak robím so sestrou už dlho a na dovolenke som sa teda dohovoriť vedela aj o tom, o čom by sa mi ani nesnívalo ;-)
A kľudne sa sťažuj, ja som tiež takto napísala po pár mesiacoch na blog dačo zmysluplné, lebo kvôli škole a práci nestíham ani vlastného frajera (a to ho mám od vianoc doma!) Tak držím palce a prajem úspechy 8-)

8 Kestrin Coleridge Kestrin Coleridge | Web | 12. ledna 2012 v 20:19 | Reagovat

ano to už je zamnou... ale musela jsme něják začít musela jsem se inspirovat aby zjistila svůj styl.. nechapu jak jsem mohla být barbina a tu dost velká :D... něco ve mě sice zůstalo nosím umělé vlasy gelové nehty a občas si si lepím řasy, ale to jen mimo školy, když jdu nakupovat.. případá mi, že jen o tyhle barbi holky totiž klucí stojí.. :/

9 Siwa Siwa | Web | 12. ledna 2012 v 20:26 | Reagovat

[8]: To není pravda. :-) Stojí o ně jen většinou ti, na které se soustředí veškerý zájem - školní "krasavci", machři apod. Spousta "nebarbie" holek má kluka, to mi věř. :-) A zájem o ně je, protože jsou právě takové, jaké jsou. :-) Ale ano, nějak člověk začít musí, ale já to zvládla bez změny stylu. V devítce jsem měla konečně respekt, za což jsem ráda a nikdy bych to neměnila, i když těch pár let bylo hodně těžkých.

10 Amia Amia | Web | 17. ledna 2012 v 12:23 | Reagovat

Ve čtvrté. Cizí jazyk se začíná ve třídě čtvrté. Já si to bohužel pamatuju dokonale a taky navždy budu :-(

Ten článek bych chtěla, nevíš kde byl? :-D  Jinak, já zas chodím víc na trénink než věnuju pozornosti škole, takže mám opačný problém. Ale jinak fajn :-D

Gumoví medvídci? S gumovými křídly létat umí

11 Knedla Knedla | Web | 18. ledna 2012 v 22:42 | Reagovat

gumoví medvídci nelítají, jen padají do pusy. :D
Když i ty tvoje stížnosti mě dovedou tolik potěšit :-)
špaňělská vesnice a brazilská vláda jsou dvě nejzmatečnější oblasti vůbec. Jo, a ještě bych k nim přidala teorie o mimozemšťanech a spiknutích :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama