Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Tři dny smutku za každého zemřelého

20. prosince 2011 v 18:09 | Siwa |  Slovo za slovem 2011
Přišla jsem na způsob, jak blog zase rozeběhnout. Nečekat s "výkecovými" články na chvíle: "až se mi bude chtít". Chci na něco nadávat teď, napíšu to teď. Pak totiž emoce opadnou a já si říkám, že je zbytečné se o tom zmiňovat. Takhle si to sice budu říkat také, ale až po tom, co si budu číst již zveřejněný článek. Bude mi líto to mazat, když už jsem si dala čas s vyléváním emocí a jejich přeměnou do písmen, slov a vět.


Zítra jsme měli mít před desátou ráno sraz před Rudolfinem (muzeum) a do nějakých dvanácti koukat na výstavu. Nevědělo se to ted jistě, ještě včera nám říkali: "Jo, zítra tedy sraz v půl desáté před Rudolfinem."
Dnes ráno: "Nevím to jistě, zeptám se vám na to. Kde jste další hodinu?"
Dnes po poledni: "Takže to platí, zítra v půl desáté, ano?"
Dnes před poslední hodinou: "Kvůli tomu zítřku, výstava se ruší. Teď za mnou byla paní profesorka, že mají prý zavřeno. Takže výuka normálně probíhá."

Člověk počítá s tím, že ho prostě až do návratu do školy po Novém roce nikdo nebude zkoušet z angličtiny, kterou samozřejmě neovládá, takže se učí jiné věci, které potřebuje, soustředí se na klauzury, zběsile shání dárky na poslední chvíli, vyšiluje ze všeho možného, těší se konečně domů z toho intru... a ono se to najednou změní a člověk zjistí, že hned druhý den ta angličtina je a že je velká pravděpodobnost, že bude vyzkoušen! Promiňte, ale trochu "podraz". Vím, máme se učit průběžně, ale přiznejme si, že nejde se učit každý den všechny předměty a ještě si procvičovat kresbu látky, obličeje, různých materiálů, kresbu uhlem, tužkou, procvičovat ruku v přesnosti na další hodinu Písma atd. atd. atd. Ano, angličtinu se tak nějak alternativně učím průběžně, ale začala jsem od předminulého víkendu a počítala s tím, že se vzpamatuju o prázdninách...

Mám v plánu samozřejmě požádat, pokud by mě vážně chtěl vyzkoušet z konverzace, jestli by tak neudělal až po prázdninách, že prostě nejsem připravená, ale jde o princip. (Ano, nejběžnější výmluva, kterou z některých úst vážně nerada poslouchám, ale sama ji hodně používám. Většinou ale o to jde. Na něco nadávám, spolužačka na mě, ať se uklidním, že jsem přece dostala dobrou známku, ale o to mi nejde. Za to jsem ráda, ale nebudu držet pusu jen proto, že já jsem měla štěstí, zatímco u ostatních to prostě třeba není fér.)
Snad ale profesor nebude chtít zkoušet. Povídat si ale bude chtít stoprocentně, strašně ho to baví.

Státní smutek... vládo a pane prezidente, vážně moc děkuji. Člověk se těší, že si v tom shonu odpočine... a ono nic. Před poslední hodinou mu to je oznámeno! Nechcete nám 23.12. říct, že se Vánoce už slavit nebudou, alou do práce? (Přehnaně řečeno, ale jsem z toho vážně rozladěná. Člověk si už něco plánuje a ono najednou... puf... všechno zruš, nebo to posuň, musíš změnit plány.)

Prý v pátek kvůli "smutku" ruší pohádky. Myslíte si, že děti, které pravděpodobně tvoří největší část diváků, něco ví o tom, co pro tuhle republiku V. H. udělal? Rušit dětem pohádky, když ani pořádně nechápou proč...
Samozřejmě místo klidu před Vánoci budeme na programech sledovat dokumenty, filmy a přímé přenosy, které mají něco společného s Výclavem Havlem.

Koukala jsem teď na jednu diskuzi a nemůžu si pomoct, musím citovat jednoho pána:

Jasne chapu a vim kdo umrel,ale kazdy by si mel truchleni udelat podle sveho a ne,ze po 3 dny se nebude dat divat ani na tu televizi.. Jeste aby vsechny TV vysilaly 3 dny porad o Havlovy a bude vyhrano. Tohle uz se dost prehani. Je to sproste vuci tem kteri chteji mit klidne aspon vanoce kdyz se cely rok drou.

Nevím a nechci vědět o politických věcech, ale s tímto názorem dosti souhlasím. Ano, je to hrozné, že zemřel, ale bylo mu krásných 75 let.

Státní smutek... dobře. Ale proč rovnou tři dny? (K uctění všech těch zemřelých při útoku na Hirošimu byla minuta ticha, minuta uctivého ticha. Možná by to bylo lepší i v tomto případě, než zavřít muzea a jiné budovy, změnit televizní program atd.)
Vím, Havla jsem nezažila, nevím, co všechno pro nás udělal, nebyla jsem u toho, ale tohle je prostě naivní názor dnešního puberťáka. Takhle to vidím já.

Copak si ostatní zemřelí takovouto "úctu" nezaslouží?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | Web | 20. prosince 2011 v 18:30 | Reagovat

"Václav Havel aneb jak donutit dnešní generaci, aby ho nenáviděla" takhle kámoška nazvala minireferátek na angličtinu, když všichni dostali za úkol o Havlovi něco napsat. A je to pravda. Když umřel Smoljak, budiž, taky běželi celej týden Cimrmani (ne, že by mi to vadilo) ale aspoň se to nepokoušeli narvat do pár dní a ještě na Váncoe. Děcka budou fakt nadšený, když budou sedět doma a v bedně jim místo Popelky poběží Odcházení. Br, brrr.
Jsem pro minutu ticha, sakra, přežiju i to, že kvůli němu v neděli posouvali televizní program, ale takhle to propagovat a komercializovat, to je prosím už moc. :-?

2 Siwa Siwa | Web | 20. prosince 2011 v 18:34 | Reagovat

[1]: Přesně, připadá mi, že z něj dělají nějakou senzaci, než aby ho doopravdy nějak uctili. (Ano, minuta ticha ve vládě, ale my ostatná hned tři dny smutku...)

3 pavel pavel | Web | 20. prosince 2011 v 18:36 | Reagovat

Taky mám pocit že se s tím ofic. smutkem přehání, ale ty pohádky se asi rušit nebudou.

4 Siwa Siwa | Web | 20. prosince 2011 v 18:38 | Reagovat

[3]: Jen jsem to asi před hodinou slyšela od spolubydlící, v zápalu jsem si na to vzpomněla a už to jelo. :-D Snad ale ne, to snad neudělají. Možná měla na mysli nějaké pohádky od 20.00, ale vážně nevím. Počkám si.

5 quesa quesa | E-mail | Web | 20. prosince 2011 v 19:45 | Reagovat

Přesně vím o čem mluvíš. Měsíc se ve škole připravujeme na retro den a těšili jsme se na něj a dneska nám oznámili, že prostě šmitec, že je státní smutek. Zrušili nám volejbalový utkání.....Myslí si sna, že by tohle Havel chtěl?
Navíc ty 3 dny smutku jsou podle mě dost zbytečný. Ano, truchlíme, ale musíte mi p. prezidenta totálně znechutit tím, že  v neděli místo pohádky dávají Moravce mluvícího o Havlovi?
Jinak jsem ráda, že nejsem jediná kdo je na tom takhle :D

6 Kroketa Kroketa | Web | 20. prosince 2011 v 20:38 | Reagovat

no tři dny smutku dát můžou,ale stejně je to dost pokrytecký,protože spoustu lidí žádnej smutek držet nebude,naopak budou na Havla nadávat...
Jako třeba já :D Teda ne na Havla,on za to nemůže,ale tak jako nechci vypadat nějak cynicky nebo jako svině,ale vlastně o něm skoro nic nevím a nechci se jenom kvůli tomu,že umřel dozvídat,co že tak skvělýho udělal.Popravdě je mi to totálně šumák.Je mi 13 a jeho vládu si nepamatuju,v komunismu jsem nežila atd. atd. Jeho smrt se dala čekat,když jsem dneska viděla jeho rozhovor (užnevímským) musel se nadechnout každých pět vteřin,bylo jasně vidět jak je to pro něj vyčerpávající,v takovým případě je smrt vysvobozením...

7 agrenej agrenej | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 0:53 | Reagovat

Taky jsem se narodil až v porevoluční době, takže jsem nijak nepocítil změny, které tu proběhly, ale říkám si, že jestli Havel opravdu dosáhl takové úcty i v zahraničí, zaslouží si možná i více než tři dny. Na druhou stranu souhlasím s tím, že kvůli státnímu smutku aby se rušily programy kin, divadel, televizí, aby se zavíraly muzea a galerie je poněkud nadsazené. Navíc, líbilo by se to Havlovi - dramatikovi?

8 Hok Wolker Hok Wolker | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 15:07 | Reagovat

[6]: To byl rozhovor s českým arcibiskupem, ne? Duklou, jestli si pamatuju správně.

Nám pouštěli dnes dokumenty o Havlovi. Jistě, měl autoritu i v zahraničí, udělal toho hodně. Vyvěsit vlajky? Proč ne. A ten průvod? Ten ho byl skutečně hodný a bylo hezké vidět, že lidem na někom vážně záleželo, že jeho práci dokázali ocenit.
Asi budu opakovat to co, předchozí komentáře. Moc o něm nevím, má hloupost,  proto ať se lidé nediví, že nesmutním tolik jako ti, co jeho změny pamatují.

9 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 21. prosince 2011 v 16:23 | Reagovat

Udělal toho mnoho, ne že ne, ale rušit stánky na městě ( což udělali u nás), rušit programy v televizi a tři dny smutku? Umřpímně,co se tím vyřeší, jak jsi napsala, dětinemají často páru, kdo byl, nebuse to mít efekt, obvykle se něčí pamatáka uctila skleničkou, ke si ji mmá dát, když u nás zakázali podávat alkohol? Co takhle ještě v rámci smutku prohlásit, že nikdo po osmé nesmí vycházet z domu? Příje mi to titiž stejně na palici, jako polovina toho, co se te´d vyrojila.A navíc, bylo 75 a byl nemocný, počítali, že tu bude pro jejich srandu věčně?

10 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 21. prosince 2011 v 19:34 | Reagovat

Nejsem proti třem dnem smutku - když jsme mohli mít státní smutek kvůli obětem 11. září, pak smrt prvního českého prezidenta si ho zaslouží taky. Nemuselo by se to ale prožívat tak moc. Svým způsobem, co Havel pro nás udělal tak výjimečného? On nebyl jediný, kdo usiloval o samostatný stát a kvůli komu padla železná opona. Byl jen jedním z mnoha disidentů, na kolik z nich si pamatujeme, kolik z nich tolik uctíváme? Z lidského pohledu byl Havel alibista - jeho postoj k NATO nebo EU to jasně dokazuje. Neberu mu všechny zásluhy, ale nemusíme to přehánět. Teď ještě všechna pražská divadla začnou hrát jeho hry, jejichž absurditu chápal snad jen on sám, a můžeme se jít oběsit. Jeden člověk zemřel, ale náš život tím nekončí, tak to pořád tolik nehroťme. Nedej bože, aby v brzké době umřel někdo další významný pro naši republiku. Ne že by tady bylo nějak hodně podobných osobností.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama