Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Jsem rozhodčí

3. prosince 2011 v 21:45 | Siwa |  Slovo za slovem 2011
Ať je tady alespoň nějaký ten článek. ;D


Dnešní den jsem strávila na školení rozhodčích. Nebudu zdržovat, "zkoušky" jsem zvládla a nyní jsem rozhodčí kategorie D v taekwondu. Dnes šlo o zápasy, zítra půjde o technické sestavy, což je podle mě snazší na zapamatování, co jako rozhodčí musíte dělat. No, strávila jsem tam čas od jedenácti do čtyř, přičemž domů jsem se dostala až v sedm (vlak jel hrozně pomalu...). Zítra to samé, uf!

Nevím, co k tomu říct. Nechce se mi prozrazovat, co všechno jsme tam probírali, co jsme dělali, jak se chovali atd., jelikož mám prostě pocit, že jakožto rozhodčí bychom si tu naši pravou tvář měli nechat pro sebe, jinak bychom neměli žádnou autoritu. :D Samozřejmě přeháním. Nejde k tomu říct nic moc, aniž byste museli proniknout do tajů samotného taekwonda, povelů, názvů technik atd. Text by pro vás byl skoro nesrozumitelný a nejspíš i nudný.

Tak jen povím to, že teď budu dva roky jezdit na závody a přitom i sama závodit (nebudu se moct už vymlouvat, že nemám čas tam jet), okoukávat to všechno... a teprve pak, pokud bych náhodou udělala zkoušky, se můžu stát tzv. středákem - středovým rozhdočím, tj. ten, který stojí se zápasníky v "ringu" (správně na tatami, ale abych vám to nějak přiblížila...), odtrhává je od sebe (ne ale jako v boxu), určuje trestné body, má vlastně (skoro) hlavní slovo v daném zápase atd. atd. atd. No, dlouhá cesta to ještě bude. Rozhodčí jsou nenáviděni, ale co, jsou za to peníze a člověk se i časem pobaví, když překoná nervozitu a "vyjukanost" z nadávek koučů, samotných závidníků a rodinných příslužníků prohrávajících. No, uvidíme, jak mě to bude bavit a jak mi to půjde. Možná takhle najdu i zalíbení v samotném závodění a třeba to začnu mít ráda. :)

Nicméně být rozhodčím a zároveň samotným závodníkem je užitečné - jako závodník si pak budete dávat větší pozor, na co rozhodčí koukají a co naopak můžete "pokazit", aniž by to nějak extra vadilo, jak se co boduje, co dělat, abyste v případě remízy i ve čtvrtém kole (tzv. "rychlá smrt") vyhráli atd. atd. atd. Je to užitečné. :D Tak proč ne, že?

Zítra uvidím, jestli získám i licenci na rozhodčí v poomsae (sestavy). Držte mi palce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 quesa quesa | E-mail | Web | 4. prosince 2011 v 1:14 | Reagovat

Joj, ty jsi hrozně aktivní člověk...jenom koukám co ty všechno stíháš :D
Jinak samozřejmě gratuluji a přeju moc štěstí, paní rozhodčí :D
A zároveň hodně štěstí na těch zítřejších.. *koukne na hodiny* ...dnešních "zkouškách" a pořádně se předveď :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama