Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Taekwondo a Bongsul - aneb vysvětlení, o čem to tady pořád mluvím

1. září 2011 v 20:13 | Siwa
Takže, milé děti, taekwondo [tekvondo nebo tejkvondo] je druh tropického ovoce s tvrdou červenou kůrou a -
Dobrá, rozmyslela jsem si to, nebudu si z vás dělat legraci. Konečně jsem se donutila ke článku o těch dvou bojových uměních, o kterých tu čas od času mluvím.


Taekwondo

Nebudu vám vysvětlovat dlouhou (a zajímavou) historii tohoto bojového umění. O tom dokáže pohovořit i tetička Wiki a najdete to i na stránkách našeho klubu a to zde. Osobně doporučuji naše stránky, jelikož se popis věnuje více Taekwondu WTF (World Taekwondo Federation), které trénujeme, a mezi námi je to napsané poutavěji (aspoň mně to tak připadá). Navíc najdete nahoře v menu pod rubrikou "taekwondo" (hned první zleva) další zajímavé informace jako technické stupně (pásky), o taekwondu jako takovém, etiketu, názvosloví atd.

Komu se to nechce číst, tomu stručně řeknu, že jde o bojové umění, které se soustředí na správné a účinné údery a kopy, což znamená silné a přitom "nenáročné". Správné provedení je cíl, ale nelze ho dosáhnout tak snadno, jelikož se člověk musí naučit ovládat a "regulovat" svou sílu. Taekwondo bylo postupem času přijato jako olympijský sport (přesně 4.září 1994).
V zápasech (kyorugi) jde o uvolněný steping a rychlé reakce. Bojuje se ve vestě, helmě a chráničích, které údery jen ztlumí natolik, aby se nic nezlomilo (ale nehody se stávají a není jich málo).
V sestavách (poomsae) jsou také závody. Jde o správné, rychlé, lehké a přitom silné, přesné údery a kopy v daných kombinacích. Čím vyšší pásek, tím těžší sestavy (logicky).

Kdo by o to měl zájem, může projít stránky. (Toto bojové umění, vlastně jakékoliv umění, doporučuji masochistům, začátečníkům i pokročilým, jelikož každý, kdo dělá bojové umění je svým způsobem masochista. Bolí to, ale přesto trénujeme dál. A další rok taky, další rok taky...)

Bongsul

Viz ZDE.
Stručně: Jde o boj s dřevěnou tyčí. Předpokládám, že každý alespoň jednou v nějakém filmu nebo prostě někde viděl boj s tyčí, takže to snad více okecávat nemusím. Koho zajímá víc, nechť klikne na odkaz výše nebo si další informace najde na internetu. A kdo má zájem zjistit nejvíc, čili začít bongsul také, viz naše stránky. Pokud vím, jsme jediný klub, který tohle bojové umění v ČR provádí. Nebo pokud máte zájem o nunchaky (ty dvě železné tyčky spojené řetězem) nebo meč (samurajský, ne středověký šerm!), viz odkaz výše.

:D Nemohla jsem si pomoct, musela jsem využít možnost reklamy. Předem oznamuji, že jsme v Kolíně a v Praze a i Protivín patří k nám (možná patřil, bylo to trochu složitější).

Myslím, že by to mohlo stačit. Nevím, jestli to člověk, který se v tom nepohybuje, z mého vysvětlování pochopí, pokud ne, otázky do komentářů nebo si jednoduše třeba na youtube zadejte buď "poomsae" nebo "kyorugi" nebo "bongsul" apod. a ono vám to ukáže, o co jde. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amia Amia | Web | 1. září 2011 v 22:02 | Reagovat

Ale jdi. Právě teď jdu zjišťovat, jestli máte i kurzy pro ,,velké", aneb ty, co se věkově už do nových kroužků tak nějak nepřihlašují, protože pro ně (pro začátečníky) nejsou :D

A poznámečka - myslím že každý, kdo dělá jakýkoli sport více než jen jako rekreaci, je tak trochu masochista. To bys nevěřila, jak TANEC bolí :-D
*mne si bolavé nožičky, břicho, ruce, záda...*

2 Siwa Siwa | Web | 1. září 2011 v 22:12 | Reagovat

[1]: Taekwondo můžeš začít v jakémkoliv věku. (Nedoporučuje se pro lidi v důchodu a s bolavými zády apod.) :-D Začínají i dospěláci, dostanou prostě bílý pásek a jedou dál. :-)

3 Amia Amia | Web | 2. září 2011 v 11:30 | Reagovat

[2]: To doufám. Vždycky mě teda lákalo spíš karate, ale když už to taekwondo tady tak chválíš... :-D

4 Anet Anet | Web | 3. září 2011 v 11:49 | Reagovat

Já nějakou dobu karate dělala, mno shruba rok, ale je to strašně dávno a jediné cosi pamatuji jsou výkopy a obrana ze země :-D Mno a to nemluvím o těch celých sestavách, to bylo strašné na zapamatování.

5 Kathryn Fierce Kathryn Fierce | Web | 5. září 2011 v 19:47 | Reagovat

Taekwondo je dobré, to druhé jsem slyšela poprvé. Dělala jsem karate a tai-chi, teď budeme mít ve škole sebeobranu. Podle mě je to dost důleité. Nejen kvůli vlastnímu bezpečí ale i fyzičce.

[1]: Přesně tak. Ale je to zatraceně příjemná bolest :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama