Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Michaela Burdová - Hněv pána ohně (Křišťály moci #2)

29. června 2011 v 18:27 | Siwa |  Knihy

Počet stran: 273 s.
Předchozí díl: Zrada temného elfa
Následující díl: pracovní název je Věž zkázy, ale uvidíme v září 2011 (anotace aj. zde)
Hodnocení: 65%

Neilin odhalila Arwinovo tajemství. Už mu nedokáže důvěřovat ani odpustit… nebo snad ano? V utajovaném městě Bílých elfů Än-Ielwil, o kterém se vyprávějí pouze legendy, Neilin konečně nachází klid. Noví přátelé ji doprovázejí za prvním Křišťálem moci, ale nic není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Neilin čeká setkání se Smrtí.
Na Smaragdittu teče krev. Král Edrian se rozhodl získat své město zpět, ale Isgraelova armáda nestvůr je strašlivá. Pomohou elfové svým dávným lidským přátelům? Poslední naděje leží v rukou Terien a bájných gryfů. Isgraël zatím odhaluje svou nejničivější zbraň. Neilin se musí postavit hrozbě, která dávno neměla existovat. Odhalení, které ji nakonec čeká, bude šokující.


Takže popořadě.
Obal je podle mě lepší než ten předchozí, ale to je jen věc názoru. Abych se ale přiznala, dlouho bych se rozmýšlela, jestli po téhle knize sáhnout. Udělala jsem to proto, že už jsem tuto tetralogii začala číst, nevím, jak by to dopadlo, kdybych o téhle sérii nevěděla. Po prvních Křišťálech jsem sáhla právě kvůli názvu série. (A hlavně v té době nebyly v knihovně žádné nové fantasy a ty staré už mám přečtené…)

Styl psaní mi přišel vcelku poutavý. Ale ano, v tomhle budu hodná, na rozdíl od dalších odstavců.

Příběh. Určitě je v tomhle dílu víc akce. Už vlastně prolog začíná bitvou o hlavní město, Smaragditt. Taktika mladého krále je možná poněkud riskantní a kdoví, jestli by se vůbec dala provést. Ale s tak velkým štěstím, jaké král Edrian má, by to samozřejmě šlo. Akce je tu vážně dostatek, stejně jako klidných scén, to musím uznat, ale musím si do pár věcí šťouchnout.

Pokud se mi nějaká špatná věc vybaví i dva dny po dočtení knihy, je to zlé. Většina chyb se dalšími stránkami "smaže". Když se pamatuje příběh, je to dobré. Když se ale vybaví i ty chyby, musely být prostě nezapomenutelné.

Vážnost této věci, kvůli které můj zážitek ze čtení poklesl, má pro mě stejnou hodnotu jako ruská jednička. Stejně jako ve škole se pětka těžce opravuje. Obzvlášť, když vás provází celým školním rokem, v našem případě knihou. A co mě tak vadilo? Obrovská odvaha nabytá prakticky z vteřiny na vteřinu, zatímco předtím byl hrdina na zhroucení.
To by nebylo nic vážného, kdyby - jak už jsem napsala - se to neopakovalo po celou knihu. V jednu chvíli je například Neilin na dně, zničená ze dne plného zabíjení, přepadení a strachu, náhle ji ale osvítí odvaha a v další chvíli je schopná postavit se před samotného Neposkvrněného Isgraëla jen s tenkým klacíkem. Ano, čas od času se to stane, když člověka vážně pohání něco silného. Ale nikdo přece nemá tolik síly, aby se ze dna odrazil na naprostý vrchol své síly den co den…

To, že Neilin podle mě "objevila svou vnitřní sílu" moc rychle nebo že je získání Křišťálů možná moc snadné, rozebírat nebudu. To se dá přežít.

Abych nekritizovala jen negativně. Rozhovor se Smrtí byl asi nejpovedenější částí příběhu. Neilin ukázala, že v hlavě vážně něco má a není jen ufňukaná, slabá dívenka s občasným záchvatem odvahy, který ji stejně opustí tak rychle, jak přišel. Bohužel mi moc k srdci nepřirostla a docela mě to mrzí. Jelikož jsem předpokládala, že budu muset "přetrpět" ještě pouze jednu knížku, tak mě zjištění, že to je vlastně TETRAlogie, docela šokovalo. Ale co, budu doufat, že Burdová bude v tomhle tempu minimálně pokračovat, nebo ještě lépe, že laťku posune výš a závěr Křišťálů bude nezapomenutelný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 quesa quesa | E-mail | Web | 29. června 2011 v 19:33 | Reagovat

Máš pravdu s tou její odvahou je to vážně podivné. Ale co mě asi štvalo víc bylo, že se celou dobu skoro nic neděje, hledání křišťálů je příšerně těžký, musí se připravit. A pak najdou dva během pár kapitol? Tohle mi tam trochu nesedělo.
Popravdě řečeno Burdová je hodně předvídatelná..To s tím Arwinem jsem čekala, a i toho draka, to mě napadlo pár řádků po tom, co se tam objevil :D

2 Siwa Siwa | Web | 29. června 2011 v 19:36 | Reagovat

[1]: To máš pravdu. Arwina jsem prokoukla taky. Mrzelo mě, že jsem se při čtení jedničky hned trefila. Miluju, když tě spisovatel navádí, ty si řekneš "Jo, tak to je jasný, už vím, jak to bude!" a bum! Nakonec je to úplně jinak a přitom všechno sedí, ale autor předpokládal, že si budeš myslet právě to něco jiného. tahle překvapení zbožňuju, ale pravda, u Burdové se tohle neobjevilo. (Snad se to moje vysvětlení dá pochopit...) :-D

3 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 29. června 2011 v 23:15 | Reagovat

Taky jsem psala pěkně šťouravou recenzi, prostě celá já. :D A upřímně, po knížce jsem sáhla jenom proto, že autorku znám z internetu a 1. díl jsem čirou náhodou vyhrála.

4 Siwa Siwa | Web | 29. června 2011 v 23:22 | Reagovat

[3]: Vím, četla jsem tu recenzi. Psala jsi o tom jejím rozhovoru se Smrtí. Jenom kvůli tomu jsem u té knížky vydržela, docela mě to zajímalo :-D. Pak jsem se k tomu dočítání už musela nutit. Já si vše půjčuji z knihovny, takže pokud přečtu "špatnou" knihu, nevadí mi to, protože jsem za ni nic nedala :D

5 Amia Amia | Web | 29. června 2011 v 23:42 | Reagovat

Hm hm... Máš tady někde recenzi i na tu Zradu temného elfa?
To bych si ráda přečetla. Knihu asi ne, nemám ráda slabé dívčiny :D

6 Siwa Siwa | Web | 30. června 2011 v 10:00 | Reagovat

[5]: Klikni na ten odkaz Zrada temného elfa na začátku článku :D, ale varuju tě, tam o tom básním, protože jsem ještě to recenzování nebrala tak... objektivně? Touhle recenzí to teprve začlo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama