Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Staň se mou oblíbenou...

29. listopadu 2010 v 21:56 | Siwa |  Tvořím na Téma týdne
kniha

Abych se přiznala, oblíbených knih mám hned několik (Eragon od Christophera Paoliniho, série Hraničářův učeň od Johna Flanagana a Levá ruka boží od Paula Hoffmana), ale těm jsem se v tomto článku věnovat nechtěla. Nedokážu dát prvenství jenom jedné, když se ráda vrátím ke spoustě jiných.
Takže mou oblíbenou knihou se stane jakákoliv knížka, která mě zaujme, vyvolá ve mně různé pocity a dokážu se od příběhu odtrhnout pouze s velikým úsilím. Pokud se do toho musím nutit, není to oblíbená knížka, ale jen něco, co mě zabaví, jakmile se budu zoufale nudit. A to asi není dobré. V poslední době se ke knížkám vážně nutím, ale ne proto, že by mě přestaly zajímat, ale proto, že už jsem jich přečetla vážně hodně a mé požadavky se mnohonásobně zvýšily. Věta: "Tohle samé se stalo už v předchozích deseti knihách!" je v poslední době častá. Nevím, jestli si jen špatně vybírám, nebo je těžké vymyslet něco nového.
Ano, to je jistě v téhle době těžké. Vezměte si takového Julese Verna - psal o něčem, co v té době neexistovalo (např. ponorky), bylo to něco nového a četlo se to se zájmem. Teď, když už ponorky zná i malé dítě, se Verne moc nečte. Aktualitou jsou zase jiné věci. A tak mě napadá jen malá odbočka - čte v téhle době někdo Shakespeara? Zná někdo aspoň kousek jeho veršů? Zná nějaké jiné názvy než Romeo a Julie? Prostě to "vyšlo z módy", což o knihách říkám velice nerada.

Van GoghZpět k hlavní myšlence: Je vůbec možné vymyslet něco, co se nepodobá něčemu jinému? Ano, devadesát procent příběhů je originálních, ale vždy si to můžete s něčím spojit, i když to autor nezamýšlel nebo o té možnosti ani neví. Existuje spousta dalších věcí, o kterých by se dalo psát, jen je musíme najít. Lidská fantazie je obrovská, proto bychom ji neměli omezovat. Já osobně jsem ohledně knih a filmů hlavně na fantasy žánr, ale sci-fi ráda nemám, i když… a to zdůrazňuji… mě dokáže příběh upoutat, ráda si "scifíčko" přečtu.
A abych se přiznala (spousta lidí si o mě po téhle informaci myslí jaký jsem strašný blázen), ze všeho nejradši mám opravdu tlusté fantasy romány. (Další odbočka - proč si spousta lidí při slově román vybaví romantický příběh? Nechápu… Možná jsou takoví neznalci jen u mě ve třídě.)
Přelouskat třeba šestisetstránkovou knihu pro mě není problém, musí mě ovšem chytnout. Například Brisingr, jedna z mých oblíbených knih. Chytla mě natolik, že po týdnu už jsem neměla co číst.

Závěrem bych chtěla říct, že je hodně těžké napsat příběh, který upoutá; příběh, který si lidé zapamatují na delší dobu než na pár hodin; příběh, který se stane oblíbenou knihou a o kterém pak můžeme psát a doporučovat ho dalším.
Takže bychom si těch opravdu dobrých měli vážit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chii^^ Chii^^ | 31. července 2011 v 19:22 | Reagovat

A zase souhlasím :)))
Nedávno jsme tohle téma řešili s kamarádkou... vlastně se to stalo docela častým tématem mých rozhovorů s kdekým, protože podobnost některých příběhů... knih... Vždycky se s něčím jednoduše trhne pytel a co má dělat náročný čtenář? Myslím, že nikoho nebude bavit přečíst stovku knih se stejnou tématikou... vlastně už jen proto, že budou mít i nehorázně odobný příběh...
Levá ruka boží!!! Odkazy dračích jezdců!! Woooow!!! S knížkama jsi mi sedla do noty ;) :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama