Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Spisovatelský deník (autorský deník)

21. listopadu 2010 v 17:23 | Siwa |  Chceš psát?
Jak už jsem slibovala, zmíním se o tzv. spisovatelském deníku (někdy se používá označení autorský deník). Jak vám jistě dochází, má to něco společného se psaním. Ano, spisovatel si do něj zapisuje:
-          Své myšlenkové pochody ohledně příběhu a vůbec všechno, co se děje týká…
-          … ale i to, co přes den zažil (!)
Proč? Protože si během zapisování utřídíte myšlenky, rozepíšete se. Příklad zápisků:


8.8.2010
Dneska bylo krásně. Slunce příjemně hřálo na kůži a musela jsem jít jen v lehké mikině. Ve vlaku jsem si otevřela okno, aby mi dovnitř foukal chladivý větřík. Když jsem zavřela oči, vybavila se mi překrásná krajina. Napadlo mě, že bych ji mohla "vložit" do mého literárního světa, ale vůbec se tam nehodí. No, třeba na to někdy přijdu.
Po nebi letěl sokol a jako by doprovázel vlak na jeho cestě. Dívala jsem se na něj a možná to způsobilo nějaké zrnko nebo smítko, že jsem za jeho krkem spatřila černou skvrnu. Svítilo mi slunce do očí, takže to mohla být optická iluze, ale mě v tu chvíli napadlo, jaké by to asi bylo létat ne na drakovi, jako je ve spoustě knih, ale na sokolovi. Musela by to být krása. Ale… jak ho do příběhu vsadit? Nic mě nenapadá. Hrdina si zatím vystačil jenom s koněm nebo pěšky. Třeba mě něco napadne.

17.11.2010
Hnusné počasí… že bych měla zrovna náladu na psaní, to se říct nedá. Jen sedím a koukám na poslední kapitolu mé knížky. Nemůžu na nic přijít. Chtěla bych, aby se hrdina dostal do hlavního města ve stejný čas jako jiná postava, ale časově je to nemožné. Je od něj daleko a má na to jenom jeden den. Napadlo mě, že by si buď mohl sehnat nějaký rychlý "dopravní prostředek" nebo by tu druhou postavu muselo něco zdržet. Jenže na sebe nesmí nijak upoutat pozornost… nebo by vlastně mohl…
Zalistovala jsem o spoustu zápisků zpátky a narazila na 8.8.2010. To je nápad! Nedaleko místa, kde právě hrdina je, by mohli být velcí sokoli (třeba mluvící?) a jednoho z nich by hrdina mohl využít jako "dopravní prostředek". Při této myšlence jsem vytěsnila kapky bubnující zvenku do parapetu a popadla mě chuť do psaní. Možná se pošoupnu někam dál.

Možná nic moc, ale ukázala jsem, jak by to mělo vypadat. I když si myslíte, že se to do vašeho příběhu nehodí, zapište si to. Může se vám to hodit. I počasí, nálady, myšlenky, všechno se vám může hodit. Navíc, jak už jsem se zmiňovala - rozepíšete se a třeba vás popadne chuť psát.

Tak to je asi všechno, co jsem k tomu mohla říct. Když mě ještě něco napadne, připíšu to sem. Pokud máte vy sami vlastní zkušenosti nebo rady k tomuto tématu, napište do komentářů, poraďte ostatním.

(Tak si říkám, jestli Tarina dneska napíše :-)…)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tarina S. Tarina S. | Web | 21. listopadu 2010 v 17:52 | Reagovat

Neboj, Tarina napíše :D Zítra (?) budu muset zajít do papírnictví, docházejí sešity, tak si vyberu nějakej hezkej :D Určitě to pomůže, ten článek si sepsala vážně hezky :))

2 Amia Amia | Web | 21. listopadu 2010 v 22:43 | Reagovat

Mám :-D
Sice si píšu něco úplně jiného než máš v ukázce, ale každý bude mít vždy něco jiného
A je to prostě sešit na poznámky, fragmenty, úlomky... :-)

3 agrenej agrenej | E-mail | Web | 22. listopadu 2010 v 20:59 | Reagovat

Taky se můžu pochlubit, že pravidelně s sebou tahám takový malý, pěkný zápisníček. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama