Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Listopad 2010

Citátky o času

30. listopadu 2010 v 23:24 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění


Čas je všude s námi, jediný společník ve všech našich strastech i slastech. A tady je několik citátků o něm...

30.11.2010 - Dvě hodiny smíchu

30. listopadu 2010 v 23:05 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Tak co dneska? Dvě hodiny neskutečného výtlemu, když jsme byli se školou v poradně pro volbu školy a povolání (nebo tak nějak). Po hodině, kdy jsme si všichni udělali testy struktury našich zájmů, abychom zjistili, co se k nám hodí, jsem to vážně nevydržela a po tom, co mi "paní poradkyně" poradila školy a zkritizovala mé zájmy atd., jsem se neudržela a začala se smát. Obzvláště, když jsem si prohlédla svá "vhodná" povolání:

Staň se mou oblíbenou...

29. listopadu 2010 v 21:56 | Siwa |  Tvořím na Téma týdne
kniha

Abych se přiznala, oblíbených knih mám hned několik (Eragon od Christophera Paoliniho, série Hraničářův učeň od Johna Flanagana a Levá ruka boží od Paula Hoffmana), ale těm jsem se v tomto článku věnovat nechtěla. Nedokážu dát prvenství jenom jedné, když se ráda vrátím ke spoustě jiných.
Takže mou oblíbenou knihou se stane jakákoliv knížka, která mě zaujme, vyvolá ve mně různé pocity a dokážu se od příběhu odtrhnout pouze s velikým úsilím. Pokud se do toho musím nutit, není to oblíbená knížka, ale jen něco, co mě zabaví, jakmile se budu zoufale nudit. A to asi není dobré. V poslední době se ke knížkám vážně nutím, ale ne proto, že by mě přestaly zajímat, ale proto, že už jsem jich přečetla vážně hodně a mé požadavky se mnohonásobně zvýšily. Věta: "Tohle samé se stalo už v předchozích deseti knihách!" je v poslední době častá. Nevím, jestli si jen špatně vybírám, nebo je těžké vymyslet něco nového.
Ano, to je jistě v téhle době těžké. Vezměte si takového Julese Verna - psal o něčem, co v té době neexistovalo (např. ponorky), bylo to něco nového a četlo se to se zájmem. Teď, když už ponorky zná i malé dítě, se Verne moc nečte. Aktualitou jsou zase jiné věci. A tak mě napadá jen malá odbočka - čte v téhle době někdo Shakespeara? Zná někdo aspoň kousek jeho veršů? Zná nějaké jiné názvy než Romeo a Julie? Prostě to "vyšlo z módy", což o knihách říkám velice nerada.

Van GoghZpět k hlavní myšlence: Je vůbec možné vymyslet něco, co se nepodobá něčemu jinému? Ano, devadesát procent příběhů je originálních, ale vždy si to můžete s něčím spojit, i když to autor nezamýšlel nebo o té možnosti ani neví. Existuje spousta dalších věcí, o kterých by se dalo psát, jen je musíme najít. Lidská fantazie je obrovská, proto bychom ji neměli omezovat. Já osobně jsem ohledně knih a filmů hlavně na fantasy žánr, ale sci-fi ráda nemám, i když… a to zdůrazňuji… mě dokáže příběh upoutat, ráda si "scifíčko" přečtu.
A abych se přiznala (spousta lidí si o mě po téhle informaci myslí jaký jsem strašný blázen), ze všeho nejradši mám opravdu tlusté fantasy romány. (Další odbočka - proč si spousta lidí při slově román vybaví romantický příběh? Nechápu… Možná jsou takoví neznalci jen u mě ve třídě.)
Přelouskat třeba šestisetstránkovou knihu pro mě není problém, musí mě ovšem chytnout. Například Brisingr, jedna z mých oblíbených knih. Chytla mě natolik, že po týdnu už jsem neměla co číst.

Závěrem bych chtěla říct, že je hodně těžké napsat příběh, který upoutá; příběh, který si lidé zapamatují na delší dobu než na pár hodin; příběh, který se stane oblíbenou knihou a o kterém pak můžeme psát a doporučovat ho dalším.
Takže bychom si těch opravdu dobrých měli vážit.

Temný Anděl

27. listopadu 2010 v 21:30 | Siwa |  Do šuplíku
V neděli se mi objevil první komentář ve článku Vaše přání. Byl to Amii, jejíž blog často navštěvuju a nedočkavě čekám na její články a povídky. Už první věta mě docela "vyděsila":

Amia | Web | Neděle v 15:48

Okamžitě sem hoď Temného anděla!
:-D  Právě jsem ho dočetla a je skvělý. Nejvíc se mi líbilo, jak se popis na začátku útěku před démonem a později útěk před anděly přesně shodoval, to bylo perfektní :-)
Je smutná, je temná a celkově uchvacující, jen souhlasím s jedním komentátorem, že je to moc ploché - postavy ještě mírně nepropracované, takže se rychle vytrácejí detaily příběhu.
Ale nápad a celkově prostě super :-D

Pravděpodobně ho četla na Liter.cz, kam jsem ho bůhvíkdy dala. S komentátory tam souhlasím, ani mě se to moc nelíbilo, ale byla jsem líná to přepsat. Řekla jsem si, že bych to měla udělat, ale prostě jsem se k tomu nedokázala dokopat. Ale tohle mě kupodivu přesvědčilo. Dala jsem se do toho a tady je výsledek. Doufám, že je to aspoň o trochu lepší než předchozí verze. Podle ohlasů možná změním i verzi na Literu.
Takže přeju příjemné čtení. (Předem se omlouvám za délku.)

Změna vzhledu

27. listopadu 2010 v 18:19 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Dávala jsem sem článek s prosbou o radu, jestli změnit vzhled blogu. Mé podvědomí asi potřebovalo jen jediný souhlas, protože hned po prvním komentáři s dovolením vzhled změnit, jsem se do toho pustila. A teď se ptám:

Udělala jsem dobře?

PŘEDTÍM:

A teď se podívejte, jaké to je teď...

Jaký na to máte názor, je to lepší nebo ne? Mám to změnit znovu? :-D (No, myslím si, že změn už bylo dost :-)...)

moni158

26. listopadu 2010 v 16:12 | Siwa; obrázky z DeviantArt (moni158) |  Nechť raději upadne v zapomnění
Tak tady máme dalšího DeviantArta!!! Vlastně DeviantArtku...

MONI158

Narazila jsem na ni vlastně úplnou náhodou. Líbil se mi jeden nádherný obrázek, a tak jsem se podívala, jestli jich nemá víc. A bum! Rozhodla jsem se o ní zmínit tady. (Sice tak úplně nevím, jaké mají mé články na téma DeviantArt vlastně účel... asi proto, abyste se také pokochali těmi krásami.)

Takže její obrázky najdete zde: moni158 DeviantArt
A tady je několik ukázek:
Tenhle obrázek mě k ní zavedl :-)...

Změna designu???

26. listopadu 2010 v 15:28 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
V poslední době jsem se přistihla při stále častějším přemýšlení o změně designu mého blogu. Jak tak prohlížím ostatní, začíná mi ten můj připadat takový… moc barevný a chaotický, co se týče vzhledu.

A tak se ptám vás - MÁM ZMĚNIT VZHLED BLOGU?

Jestli ano, tak do jakých barev ho mám dát a na jaké téma? (Kdybych měla blog na něco zaměřený, tak se ptát nebudu, ale takhle se ptám… sama nevím, co z té spousty mých zájmů tam dát.)
Můžete ovlivnit vzhled tohoto blogu, abyste se tady měli dobře. Ráda bych dala černé pozadí stránky, protože mi to pak přijde takové "útulnější", ale často a ráda vkládám mezi text obrázky s bílým pozadím a nevím, jak by to vypadalo, kdybych měla černé pozadí. Občas to mám právě proto, aby nebyl ten obrázek ohraničený, protože ta bílá spolu splývá. Prostě si vůbec nevím rady. A předem upozorňuju, že ve Photo Filtru moc neumím, teda, možná bych se to naučila, ale... no nic. Možná by ty bílé obrázky na černé stránce nevadily...

Byla bych moc ráda, kdybyste mi napsali názor, radu atd. Vážně jsem v koncích - mám nebo nemám?

AGRENEJ a NOJMIK-TOREN

23. listopadu 2010 v 18:07 | Siwa
Takže... psala jsem už o krásných blozích Amii a Tariny, ale dnes to budou dva mladíci:
Agrenej a Nojmik-Toren. První půjde Agrenej (má přednost v abecedě a jeho blog jsem našla dříve).

Spisovatelský deník (autorský deník)

21. listopadu 2010 v 17:23 | Siwa |  Chceš psát?
Jak už jsem slibovala, zmíním se o tzv. spisovatelském deníku (někdy se používá označení autorský deník). Jak vám jistě dochází, má to něco společného se psaním. Ano, spisovatel si do něj zapisuje:
-          Své myšlenkové pochody ohledně příběhu a vůbec všechno, co se děje týká…
-          … ale i to, co přes den zažil (!)
Proč? Protože si během zapisování utřídíte myšlenky, rozepíšete se. Příklad zápisků:


Akatsuki Chika

20. listopadu 2010 v 21:32 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Dala jsem kámošce anime Zombie Loan a moc se jí to líbilo. K mé smůle se jí také líbí Chika (já mu říkám Chiko, protože se mi to líbí víc...), takže se o něj stále hádáme :-). A aby nemusela dlouze hledat na netu obrázky, mezi kterými je i spousta jiných fotek s naprosto jiným tématem, dávám je sem. Není jich moc, ale doufám, že si je užije.

Apocalyptica koncertuje

19. listopadu 2010 v 20:42 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění

Řekla jsem si, že jestli sem budu dávat nějaké tipy na akce, tak jenom na ty, které bych sama navštívila (a ne ty, které mi sem naženou lidi). Takže jsem narazila na informaci, že bude...


Seznámení s tancem - Drum and Bass

19. listopadu 2010 v 14:14 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Zvláštní, jak někdo něco zmíní a vy si vzpomenete na úplně něco jiného, ale kdyby to ten dotyčný nezmínil, tak vás to vaše ani nenapadne... jako třeba mě D´n´B. Kámoška se ho chtěla naučit, tak jsem jí dělala porotkyni, jestli jí to jde už dostatečně, aby s tím šla ven... no, neřeknu konec, ale zaměřím se na D´n´B.


Neko boys

17. listopadu 2010 v 20:14 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění


Jak jste jistě z názvu poznali, na nějaké abstinování jsem se vykašlala. Už jsem nemohla vydržet, jak tady nepřibývají žádné obrázky kluků. Takže, slavnostně ohlašuji další várků manga kluků... tentokrát roztomilé neko (některé obrázky se už jistě opakují, takže se za to omlouvám)...

(2001) Cult

13. listopadu 2010 v 21:58 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Znovu mě chytl amok a musela jsem si začít stahovat všechna alba Apocalypticy. A tady se s vámi podělím o jejich písničky. Pozor, alba nebudu dávat popořadě, takže u nich aspoň uvádím rok vydání. Předem varuji, že mnoho lidí nezná tzv. cello metal, který Apocalyptica hraje, a děsí se, když to slyší. Ale nebojte se, kdykoliv to přece můžete vypnout :-).
(Hvězdička * u názvu znamená, že patří mezi mé nejoblíbenější.)
A teď přeji vašim uším příjemné poslouchání...

Prolog a epilog

13. listopadu 2010 v 18:10 | Siwa |  Chceš psát?
Jak jsem Tarině slíbila, napíšu článek o prologu a epilogu. Dneska jen krátce.
Nebudu zdržovat a rovnou se do toho dám.
.

Meg Rosoffová - S osudem v zádech

13. listopadu 2010 v 14:14 | Siwa |  Knihy

.

Meg Rosoffová

S osudem v zádech 

Co byste dělali, kdyby vás Osud začal pronásledovat?


Tak na tuhle knihu jsem měla zálusk už od té doby, co jsem se o ní dozvěděla na blogu: http://justmybooks.blogspot.com/. Hned v knihovně jse si několik stránek přečetla, ale pak jsem začala přemýšlet, jestli si ji vážně půjčit. Depresivní pocit, který ve mně příběh už od začátku vyvolával, mi nevadil, ale styl psaní možná trochu ano. Jsem zhýčkaná detailními popisy hodně tlustých fantasy románů, kde mi přesně řeknou, co si mám představit (i když mi stále nechávají dostatek vlastní fantazie, za což jsem ráda). Zatímco tady je spousta alegorií, slov, vět s několika smysly, přirovnání a hlavně emoce apod., takže jsem se občas pěkně zamotala. Jinak to ale bylo moc pěkné, zajímavé. Tenhle styl psaní ve mně dokázal vyvolat stejné pocity, které pociťoval patnáctiletý David - deprese. Nevadilo mi to - v půlce více jak dvousetstránkové knihy mě to začalo bavit.

Draci II.

11. listopadu 2010 v 22:10 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Tak tady máme další várku draků. Doufám, že se vám budou líbit.

Festival Fantazie... co to je?

11. listopadu 2010 v 21:07 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Mám k vám malou prosbu - znáte Festivaly Fantazie? Kdo ano, ten víc informací nepotřebuje, ale ostatní asi jo.
Jelikož o tom také vím asi tolik, co vy, našla jsem si to. Četla jsem Pevnost a narazila na tzv. cony - setkání příznivců (většinou) fantasy a sci-fi. A jedním z nich je právě Festival Fantazie. Napadlo mě, že bych sebrala ještě jednu kamarádku a jely bychom se tam podívat. Našla jsem si stránky a přečetla si o tom všechno možné. Koná se to příští rok od 30.6. do 10.7. a vypadá to velice zajímavě. Více informací je na jejich stránkách tady. Víc psát nebudu, protože tenhle článek se tomu nemá věnovat.
Chtěla bych spíš vědět, jestli jste na FF někdy byli a jak se vám tam líbilo. Můžete mi jakožto naprostému nováčkovi stručně popsat, jak to tam chodí atd. Byla bych vám moc vděčná, kdybyste napsali vzkaz. Takže svou otázku raději zopakuji, aby byla vidět:

Byli jste někdy na Festivalu Fantazie? Jestli ano, jak se vám tam líbilo?

Budu ráda, když napíšete do komentářů nebo mě na e-mail. Moc by mi to pomohlo v rozhodování, vážně.

Kdo to zná, jistě ví, že Festivalů je několik - FESTIVAL FANTAZIE SPECIÁL konaný v Chotěboři, PRAGOFEST/PRAGOCON konaný v Praze, FESTIVAL FANTAZIE konaný v Chotěboři a PARCON konaný v Chotěboři.
Pokud jste byli i na jiném conu než na Festivalu Fantazie, také prosím, abyste napsali svůj názor.

Siwa

9.11.2010 - Kdybych zapomněla žákovskou...

9. listopadu 2010 v 22:32 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění

... tak jsem v háji dubovém!!!
Dneska se učitelé zbláznili. (Hm, to je novinka.)
První dvě hodiny ČJ - dostávali jsme známky ze čtvrtletky… pak MATEMATIKA - psali jsme čtvrtletní práci… FYZIKA - psali jsme test na teplo (a bylo nám oznámeno, že budeme psát každou hodinu kvůli drzému komentáři jednoho kluka, který je právě na střední a minulý rok měl našeho učitele na fyziku)… PŘÍRODOPIS (mi vysvětlete, proč v devítce máme stále přírodopis a ne biologii) - zkoušelo se a dostali jsme známky z minulé hodiny z testu… TĚLESNÁ VÝCHOVA - to jakžtakž šlo… hodina volna… CHEMICKÁ PRAKTIKA - no coment!!! Vím, dala jsem si to jako volitelný předmět, ale to bylo v osmičce, kdy jsem si vybrala matematiku a přírodopisný seminář. Teprve pak mi bylo oznámeno, že v tom musíme pokračovat i v devítce a přírodopis se nám změnil na chemii.
Pak na autobus, na kytaru a domů!

Takže kdybych zapomněla žákovskou, tak přijdu o spoustu známek a musela bych to všechno zítra obíhat a zapisovat a vzpomínat a zjišťovat a... a... a... Ne, nechci. Proto jsem si ji radši vzala :-D.

Doufám, že zítřek bude klidnější.
Siwa

Fantasy dívky

8. listopadu 2010 v 22:22 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění


Jelikož jsem naprosto zblázněná do manga a anime kluků, rozhodla jsem se, že na chvíli budu abstinovat, co se týče obrázků tady na blogu, protože už to fakt začíná být nenormální :-D. Nicméně sem dávám várku manga dívek a doufám, že splňují požadavky fantasy :-), jak jsem slíbila v nadpisu.

Mé rozhodnutí omezit příval manga kluků byla válka srdce a rozumu - rozum říkal, že si takhle úplně změním své požadavky na normální, reální kluky (rozum jest moje rodina :-D), zato srdce křičelo, že v tomhle věku se o to starat nemusím a užívat si bezchybných, krásných kluků na obrázku, v manze nebo anime. Souhlasila jsem se srdcem, ale jen v tom, že sledování anime nezruším a stahovat obrázky kluků nepřestanu! Jen tady bude na chvíli i něco jiného, než mužské pohlaví :-D.