Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Věrohodnost, aneb, Rady (7)

1. září 2010 v 12:00 | Siwa |  Chceš psát?
VĚROHODNOST
Aby naše literární dílo vzbuzovalo pocit, že to není nějaký nesmyslný výmysl ale záznamy pravdy, měli bychom svět popsat dobře a věrohodně.

Pokud píšeme o středověku, měli bychom si zjistit, jak se v něm žilo, jak to tam vypadalo. Knížek jsou hory (pokud máte zájem, pár jich sem napíšu, ale musíte si říct do komentářů nebo mi pošlete vzkaz - okénko vlevo v menu). To samé platí pro ostatní doby. Pokud se ale vaše dílo odehrává ve vzdálené budoucnosti, vaše fantazie se může vyřádit, jak chce. Stále bychom ale měli zachovat tu věrohodnost. Neměly by to být úplné nesmysly.
Něco jiného je ovšem, kdybyste měli opravdu originální svět, který by vypadal jako středověk, ale používaly by se mobily. Opravdu podivná představa, ale pokud byste to napsali dobře, bylo by to zajímavé.
Fantasy žánr je hlavně o tom, že se dějí věci, které se normálně nedějí v našem světě. Kouzla, draci, magické bytosti… to všechno je fantasy. Je tu od toho, abychom si vymýšleli.
Teď trošičku odbočím - Mám kamarádku, která taky ráda píše. Pochlubila se se svými dílky na webových stránkách Pevnosti a objevil se jí tam komentář, který jí vyvracel pár chybiček. Ano, uznávám, že když někdo hlavní hrdinku zamkne do vězení, tak se pak těžko dostane ven bez klíče nebo něčeho takového, ale opravovat jí materiál stavby a podobně, to je vážně moc. I kdyby měla vězení z hlíny a na něm obrovskou kamennou stavbu… je to fantasy! V něm můžete na papírovou krabičku postavit komín, aniž byste tu krabičku zničili. A je spousta důvodů, kterými to můžete patřičně okecat - kouzlo; velice pevný a odolný materiál, který sice vypadá jako papír, ale jinak s ním nic společného nemá; zvláštní fyzikální řád atd.
Tady vidíte, jak do toho někteří lidé šťourají. Měli by si spíš užívat pocit z četby a představovat si, co čtou, než aby opravovali chybky, kterých se dopouští úplně každý. Taky si občas všimnu nějaké nesrovnalosti, ale neřeším to. Sama píšu, takže vím, že tomu se člověk snadno nevyhne.
Takže zpět k té věrohodnosti :-D. Je nejlepší si nastudovat informace k té době, o které chceme psát (obzvláště, když chceme napsat historický román). Pokud třeba píšete ze života námořníků nebo pirátů, je dobré si zjistit, jak to kdysi na lodích chodilo. Můžete si to přečíst v knížkách, na internetu nebo se zeptat někoho, kdo se tím zabývá. Já například potřebovala něco o mečích, tak jsem si zašla za naším učitelem, který náhodou vystupoval ve skupině šermířů: Páni z Kolína. O přestávce mi poskytl krátkou přednášku, já si dělala zápisky, a jakmile zazvonilo, skončili jsme a já šla na hodinu dějepisu. Doteď jsem mu vděčná, protože mě ušetřil nudného čtení středověkých a šermířských encyklopedií.

Takže studujte témata a snažte se, abyste jakžtakž odpovídali dobovým reáliím. Samozřejmě nemusíte mít všechno úplně takové, jaké to bylo, ale snažte se, aby život a věci, které měli k dispozici, nebyly holé nesmysly.
Hodně štěstí, Siwa
Příště: Začneme
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | Web | 27. prosince 2010 v 19:57 | Reagovat

Jop, to znáám :D Tuhle jsem psala něco z anglie, konec 19. století a zmínila jsem závodní jídelnu... A strejda mi to hned omlátil o hlavu, že tam sakra závodní jídelny nebyly a jestli jo, tak se to tak nejmenovalo.
Fňuk, už nikdy nebudu psát o starých časech, dokud si je nevymyslim :D.
Btw. Tobě se líběj moje názory? Mě se tvoje líbily dřív! :D

2 ooakami ooakami | 31. prosince 2010 v 15:02 | Reagovat

Papír? To nění obyčejný papír! To je elfský papír!

A tím je všechno vyřešeno! Jak sou vtom elfové nikdo se do toho neštourá!

3 Kate alias Katara Kate alias Katara | Web | 23. února 2013 v 15:03 | Reagovat

[2]: :D to je fakt

4 Viviana Stellata Viviana Stellata | Web | 18. března 2013 v 10:31 | Reagovat

Jo, kvůli tomuhle se snažím mít "na drátě" lidi ze všech možných oborů a všech možných zájmů (medicína, historický šerm, architektura, technika, jezdectví, cokoli...). Jedna z věcí, kvůli kterým nedám dopustit na FB, když potřebuju rychle radu, nebo zkouknout, jestli jsem nenapsala naprostou kravinu, většinou někoho najdu. :)

5 Siwa Siwa | Web | 18. března 2013 v 16:17 | Reagovat

[4]: Kéž bych měla lidi z tolika oborů u sebe. :D Nejsem moc družný typ, takže by takové plány vzaly za své už při představování. Nechám se většinou poučovat knihami, videi apod., pokud je to nutné, nebo to prostě napíšu tak, že nepopisuju složité vyrábění meče, když to v tom příběhy opravdu nepotřebuji. Jsou ale věci, u kterých bych potřebovala někoho, aby mi to ukázal na vlastní oči. Stejně... když jsem psala scénu z lodi, chtěla jsem prostě zažít alespoň jeden den na lodi, práce na ní apod. To je možná to nejlepší učení, ale tak snadno to nejde. :D

6 Viviana Viviana | Web | 18. března 2013 v 18:43 | Reagovat

No, vlastní zkušenost je rozhodně nejlepší, ale vidíš... s tou lodí... až na mojí první povídku, která se odehrává skoro komplet na moři, se lodím a plavbám a mořím zvlášť radši vyhýbám, nikdy jsem u moře nebyla, lodě nijak zvlášť nemusím a i když bych asi našla někoho, kdo se v nich vyzná, tak k tomu prostě nemám vztah, takže by to nejspíš vyznělo potom nějak prázdně... :D Nejlepší je fakt psát o věcech, ke kterým má člověk nějaký vztah. I kdyby jen takový, že o nich rád čte. :D

7 Gizzer Gizzer | 24. března 2013 v 22:54 | Reagovat

V tomto článku si protiřečíš. Samozřejmě, že není problém ve fantasy postavit horu na papírovou krabičku - za podmínky, že je to čtenáři logicky vysvětleno. Pokud někdo v komentáři opravoval tvé kamarádce materiál stavby, zřejmě to nijak logicky vysvětlené neměla a asi ta stavba byla z něčeho, co za normálních podmínek nefunguje. Nechat své texty projít takovýmto sítem je naopak velmi užitečné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama