Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Postavy, aneb, Rady (6)

1. září 2010 v 10:00 | Siwa |  Chceš psát?
POSTAVY
Nápad už máme, potřebujeme postavy! Máte dvě možnosti: 1. Popadnete tužku (nebo klávesnici od počítače) a postavy budete vymýšlet až během psaní. 2. Předem si uděláte si "obsazení rolí".

Pár rad, jaké postavy by v příběhu neměly chybět:
1. Rozhodně by tam měl být nějaký hlavní hrdina (hrdinka) se zajímavým osudem a minulostí, kterou, jak už jsem se zmiňovala v minulém dílu, budete pomalu odhalovat. Na začátku by se mělo stát něco zlomového v jeho životě.
2. Nějaký záporák (podle žánru) - tajemný, zlý, nebezpečný, chytřejší než hlavní postava, aby byl vždy o krok napřed,…
3. Méně chápavá postava, jejíž ústa propůjčíte čtenářům :-D. To jsem někde četla. Ta postava tam je proto, abyste mohli shrnout obtížnější témata, která je nutno rozvinout, a tak to pochopili i méně chápaví čtenáři. Navíc jednání téhle postavy mnohdy pobaví a odlehčí vážnou situaci.
4. A spousta dalších postav (zase podle žánru): moudrý čaroděj nebo jakýkoliv člověk, kamarád, někdo, kdo se bude hl. postave líbit ;-) a mnoho, mnoho dalších. Záleží jen na vás.

Já v poslední době zjistila, že jsem měla spoustu postav, které tam byly jen tak. Měli sice nějakou roli, ale neskutečně malou a člověk měl pocit, že tam jsou na nic. Po promyšlení mi ale došlo, jak bych mohla zmenšit počet postav, aniž bych nějak narušila děj… teda, pozměnit jsem ho musela, ale nemusela jsem mazat velké části. Úkoly těch "zbytečných" postav, jsem hodila na ty, které měly úkolů málo XD. Proto si pořádně rozmyslete, koho do svého příběhu dáte a hlavně kolik jich bude. Román je proslulý svou tloušťkou, ale i velkým množstvím postav. Neznamená to ale, že jich tam budou hory! Nesmí jich být zase moc málo, jinak byste příběh ochudily o překvapení.
Dobré je si napsat seznam postav a jejich povahové rysy. Dbejte na to, aby nebyly všechny stejné. Každá by měla být něčím specifická. Například jeden bude tajemný, druhý dělá pořád vtípky, další je arogantní apod. A podle toho se budou odvíjet jejich reakce na různé podněty. Každá povaha bude v té a té situaci jednat jinak. Proto si na to dávejte pozor. Nemusí se ale ovšem chovat pořád stejně. I já a vy občas uděláme něco, co bychom normálně neudělali. Berte své literární postavy jako skutečné lidi, herce.
Pro dnešek končím s radami. Myslím si, že každý z vás přijde sám na to, co je pro vás snadné a příjemné. Řiďte se hlavně sami sebou, moje rady berte jen jako startovací plochu, prostě něco, co vás nakopne k psaní.

A nezapomeňte radu z prvního dílu!
KAŽDÁ POSTAVA BY MĚLA NĚCO CHTÍT, I KDYBY TO MĚLA BÝT JEN SKLENICE VODY.
Dost užitečná rada, která se mi už osvědčila. Takže až vymyslíte své postavy, vymyslete i důvod, proč tam vlastně jsou.
Tak vzhůru do vymýšlení!
Hodně štěstí, Siwa.


Příště - Věrohodnost příběhu
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | Web | 27. prosince 2010 v 17:29 | Reagovat

S tou sklenicí vody jsi mi připomněla Geraldovu hru od Stephena Kinga. Tam je za celou dobu jen pár postav, protože příběh je o ženě připoutané na posteli a její snaze se odsud dostat. V jednu chvíli má žízeň a snaží se dostat ke skleničce na polici. To byly nervy, to ti povim :D.
A pravda, moc postav to dělá složitějši. "A v té třídě byla Anička, Pepíček, Jeníček, Mařenka, Toníček, Zlatka, Honzíček, druhý Pepíček." Ah, kdo že byl ten první??
Špatně se mi ve velkém množství postav orientuje, proto jich ráda píšu málo. I když teď jsem načala příběh, kde mám třináct lidí na jednom místě. To zas bude pitvání s charakterama... HURÁ! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama