Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Pojmy manga a anime

1. září 2010 v 12:53 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
V poslední době mě strašně chytlo anime, s čímž souvisí manga. Jelikož jsem se rozhodla se ji naučit kreslit, našla jsem si o ní i nějaké informace. Po nějakých zkušenostech se spolužáky jsem si uvědomila, že málokdo ví, co je anime a co manga a nedokáže vysvětlit rozdíl. Pro nás, co už v tom běháme delší dobu, to je naprosto jasná záležitost, ale pro nezasvěcence to je nějaký úplně neznámý svět.

MANGA

ANIME


Manga je označení pro komiks nakreslený japonským stylem. Mangu známe jako ty roztomilé postavičky s velkýma očima a mlým nosíkem (pro nezasvěcence). Nám ostatním se při tomto slovu hned vybaví třeba Naruto manga, ale především si to hned spojíme s anime.

Anime jsou animované filmy a seriály, které jsou kresleny stylem manga. Zase první anime, které se nám vybaví, je jistě Naruto, pak třeba Death Note (seriál) nebo Princezna Mononoke (film).
Rozdělujeme je na několik skupin:

SHONEN (CHLAPECKÁ TEMATIKA)

Mezi nejčastější téma patří třeba toto: uzavřený, samotářský kluk se nečekaně seznámí s dívkou, která s ním chce zůstat a pomáhá mu se prosazovat, aby dosáhl svých cílů a splnil si, po čem touží. Případně si mladý chlapec nebo dívka přeje stát se nejlepším z nejlepších. Proto trénuje, bojuje, vyhrává i prohrává - hlavně však získává cenné životní zkušenosti.


SHOUJO (DÍVČÍ TEMATIKA)

Mladá dívka nebo chlapec se setká s kouzelnou postavou, která jí/jemu dá zvláštní moc. Díky tomu může napravovat křivdy, přinášet lidem štěstí a získávat sebevědomí.

MECHA
Je žánr science fiction, ve kterém dominují obrovští roboti. Manga se často odehrává ve spojitosti s vesmírem, budoucností či vojenským prostředím.

CYBERPUNK
Též žánr sci-fi, ale s technologií, punkem. Na rozdíl od Mecha, kde jsou roboti obrovští, tady jsou roboti srovnatelné s lidskou podobou a myšlením.
* Víte, že: autoři Matrixu přiznávají inspiraci sérií Ghost in the Shell?

SHONEN-AI
Chlapecká láska. Dnes velmi populární žánr mezi děvčaty.


SHOUJO-AI
Podobné jako Shounen - ai, které je populární u děvčat. Shoujo-Ai (neboli láska mezi děvčaty) je zase oblíbená u kluků. I když v dost menší míře.

KODOMO
Kodomo je manga s lehkou kresbou a příběhem určená pro děti. (Například: Digimon, Hello Kitty, Pokémon)

A je spousta dalších skupin (v anime například Bišónen, bišódžo, ečči, hentai atd.). Tohle je ale základ. Dále se to rozděluje na anime pro mladé ženy, pro dívky, pro muže, kluky a mnoho dalších.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Artur Artur | 25. dubna 2011 v 16:54 | Reagovat

Je to fakt dobrej článek! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama