Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Než se do toho pustíte, aneb, Rady (2)

31. srpna 2010 v 16:18 | Siwa |  Chceš psát?
Na úvod:
Jak už jsem psala v prvním dílu - Nikdy se do psaní nenuťte! Pište pouze, pokud máte náladu a nápady. Psaní vás hlavně musí BAVIT. Pak je jedno, na jaké úrovni je váš příběh. Hlavně, aby potěšil vás. Nemusí se zalíbit ostatním (pokud to nechcete vydat). Psaní je hlavně o tom krásném pocitu, že jste něco dokázali. Ne o tom, že to hned po dopsání vydáte a dostanete kupu peněz.
Já mám při napsání každé kapitoly krásný pocit. Nikdy jsem nedokázala napsat nic, co by mělo víc jak jednu stránku. Ne, že bych neměla nápad, ale proto, že mě to hned přestalo bavit. Před rokem jsem si ale našla téma, kterého se kupodivu držím celou dobu! TOHLE je vítězství. Nemusíte s nikým soutěžit nebo se srovnávat s ostatními. Pokud znáte své schopnosti, zkuste je překonat (jako já XD).


NEŽ SE DO TOHO PUSTÍTE
Potřebujete nějaký nápad.
Bohužel bez nápadu toho moc nenapíšeme. Nejčastějšími náměty jsou Dobro vs. Zlo, cesta hlavního hrdiny, záchrana někoho (něčeho),… Bez zajímavého nápadu by vaše dílo mohla být jenom pouhá slova napsaná na papíře a ne vytvořený svět s postavami. Rozhodně nepište BEZ nápadu! Nejhorší, co můžete udělat, je, když budete sedět, zírat na prázdnou stránku a říkat si: "Co bych mohl/a napsat?"
Věřte mi, že pak z příběhu, který z hlavy horko těžko dostanete, bude pořádný nesmysl. Začněte psát, jenom pokud vás políbila krásná múza :-).

Máte nápad, sedíte u papíru nebo před prázdnou stránkou nového dokumentu v počítači a nevíte, jak svůj příběh začít? S tím vám asi nepomůžu, musíte se nějak k tomu dokopat sami. Asi jediná rada je: Pište. Kdykoliv to přece můžete smazat a nahradit něčím jiným. Pokud nevíte, jak příběh začít, nezoufejte. Hlavně nad tím pořád nepřemýšlejte! Proto byste si měli…
…psát všechny prvotní nápady a poznámky.
Tohle můžete dělat kdekoliv - o přestávkách (i o hodině) ve škole, v autobuse, ve vlaku, na zastávce při čekání, při cestování a kdo to umí, tak i při chůzi :-).
I kdyby to vypadalo, že se nápady do vašeho příběhu naprosto nehodí, nemusí to být pravda. Určitě byste byli schopní vymyslet, jak to tam zasadit.
I když jste třeba teprve na začátku a napadne vás dobré zakončení, napište si to. Jinak to zapomenete a budete zoufalí z toho, že si na to na konci nemůžete vzpomenout. Pokud se během psaní budou věci vyvíjet trochu jinak a váš vymyšlený konec už tam nebude zapadat, tak to prostě smažete a vymyslíte jiný. Nikdy ale svou fantazii nepodceňujte.

Pár rad z mých zkušeností:
1. Psát v ruce nebo na počítači?
Já ze začátku psala pouze v ruce… ze dvou důvodů - neměla jsem počítač a psaní v ruce mi umožnilo víc přemýšlet nad tím, co píšu. Bezhlavé čmárání slov se mi ze začátku pěkně vymstilo. Neustálé přeškrtávání a opravování mě nebavilo a měla jsem chuť s psaním seknout. Ale dala jsem propisce a papíru ještě jednu šanci. Promýšlela jsem každou větu a hned to bylo lepší.
Jakmile jsem měla kolem těch dvou stovek stránek, začala jsem se panicky bát toho, že bych chtěla změnit jméno hlavní postavy. Listování blokem a přeškrtávání všech tvarů toho jména jsem se bála jak jeptiška satanské hvězdy. Proto jsem k vánocům uvítala "notebook mini". Přepsala jsem si všechno, co jsem do té doby psala v ruce a strach ze změny jména zmizel (stačilo by totiž jenom kliknout na Najít a zadat to jméno).
Zatímco jsem psala v ruce, přišla jsem na obrovské mínus této techniky - Představte si, že byste už měli stovku stránek a napadlo by vás, jak svůj příběh vylepšit. Museli byste ale přeškrtnout celých dvacet stránek, abyste to tam mohli dát. Z lenosti a hlavně strachu z přeškrtávání (tím jsem trpěla ze začátku taky) byste to ale neudělali a pokračovali v aktuálním nápadu. Tím jste ale ochudily svůj příběh. Počítač je z tohohle hlediska lepší. To, co chcete smazat, jednoduše přesunete do speciálního dokumentu a když bude potřeba, znovu to vložíte do svého příběhu.  
Píšu na počítači od Vánoc a nijak si na to neztěžuju (až na pálení očí ve dnech, kdy mám spoustu nápadů a chutě do psaní a jsem proto na počítači celý den… krom přestávek na základní lidskou potřebu :-D, najedení a zkouknutí nějakého filmíku… i když tohle zvládám během psaní díky programu KMPlayer XD)
2. Jak vybrat dobré místo na psaní?
Mnoho z vás jistě rádo píše nebo kreslí na stole v pokoji. Pokud se rozhodnete pracovat na stole, nevybírejte si židli na kolečkách nebo (jako já) ten velký míč na skákání. Když se vaše místo na sezení může hýbat, svádí to k tomu, abyste se všelijak otáčeli, skákali, jezdili po pokoji apod. Rozptyluje to. Já mám ale mnohem raději pevnou zem, proto většinou ležím nebo sedím na koberci nebo na posteli a před sebou mám notebook. To ovšem zase svádí k všemožným polohám, které nejsou zrovna dobré pro záda a tělo vůbec. Takže si vyberte. Pokud ale nejste tak hyperaktivní na židli na kolečkách, klidně na ni seďte. Tohle jsou jen mé postřehy a u každého z vás to může být jiné.

Až se pořádně uvelebíte a popadne vás nálada do psaní, nad ničím dalším nepřemýšlejte a pište - tvořte svůj svět fantazie, do kterého budete moct utíkat z monotónní a někdy tvrdé reality.
Hodně štěstí, Siwa

Příští díl: Příběh - místo, názvy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama