Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Místo, názvy, aneb, Rady (3)

31. srpna 2010 v 18:00 | Siwa |  Chceš psát?
Jak vytvořit svůj svět s krásnými městy, vysokými horami a rozlehlými oceány? Čtěte...


MÍSTO
Skoro každý fantasy spisovatel začne kreslením mapky své vymyšlené země. I já tím začala. Ujasníte si tak třeba podnebí, jaké by mělo ve vašem království být, kde je východ, západ, jih a sever… Můj hrdina musí procestovat čtyři království a najít nějaké osoby. Nakreslením mapky jsem si ujasnila, jakou zemí bude procházet nejdřív, jestli bude muset přeplouvat moře nebo přecházet vysoké hory, jakou přírodou bude chodit a koho tam může potkat. Taky jsem díky tomu měla přehled, jak dlouho by mu to mělo trvat.
Mapku, kterou nakreslíte, pak můžete do své "knížky" dát.
Je dobré si i vymyslet, jak se ve vaší zemi žije. Co tam je dovoleno a co naopak zakázáno. Jako jsou rozdílné země v téhle době, měly by být rozdílné země i ve vašem světě. Čtenářům se pak jednotlivá království nebudou plést. 


S tím částečně souvisí i další část tohoto dílu:
NÁZVY
Názvy by neměly být složité, aby se dobře pamatovaly. Pokud si je sami vymýšlíte, měly by být dobře čitelné i vyslovitelné. Například jméno Caoimhghin si nikdo ani nebude chtít zapamatovat a navíc to zkazí požitek ze čtení, když to budou muset luštit. Když ale dáte jednomu hrdinovi jméno Drem a jeho kamarádovi jméno Airell, nebudou se plést jako třeba Hueil a Huarwar. Jména, která začínají na stejné písmeno, by neměla být podobná. Dávejte si na to pozor.
Dobré je, když si napíšete všechna písmenka abecedy (třeba kromě těch s háčky) a k nim si přidáte jména, která jste si vymysleli. Získáte tak přehled, které písmenko je ještě volné, a příští jméno může začínat zrovna na něj.
Např.:
A - Airell
B -
C -
D - Drem
E - Evisa, Eiko (pokud jména nejsou podobná, klidně můžou začínat na stejné písmenko)
F -
G -
H - Hueil
CH -
I - Iliana
J -
K -
L - Leila
Takže máme volná písmenka B, C, F, G, CH, J, K… a můžeme vymýšlet.

Nevíte, jak vymyslet pěkné jméno? Jednoduchá rada - vezměte si nějaké naprosto normální slovo nebo název z našeho života (např. Kniha) a přehoďte písmenka (Hakin). Pokud se vám vytvořené slovo nelíbí, změňte jedno nebo dvě písmenka (Hakim). Berte to jako hru s písmenky.
Stejně můžete tvořit i názvy zemí, přírodních útvarů apod.
Hodně štěstí, Siwa
Příště: Archetypy
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | Web | 27. prosince 2010 v 17:31 | Reagovat

Já vymýšlela jména pro celou zemi pomocí žrádla pro rybičky... Zámek Ceryn? Hm, z Glycerinu :D

2 Katara Katara | Web | 20. května 2012 v 10:04 | Reagovat

Tohle mi vysvětloval taťka, že prý když natáčeli Hvězdné války, jména vznikla vlastně přesmyčkou. A já to pořád nechápala, jak takové jména vymysleli. :) Tak teď vím. Akorát mi to nikdy moc nejde, vymyslet tímto způsobem jméno. Zkusím to znovu!

3 Siwa Siwa | Web | 20. května 2012 v 11:00 | Reagovat

[2]: Tak to s Hvězdnými válkami jsem nevěděla. :-D Není to težké. Jen ta zkomolenina zezačátku zní podivně, protože to člověk ještě nikdy neslyšel. (Miska - (pozpátku) Aksim - Aksis - Alksis - Alkis - Alkin... a jedeš, co se ti bude nejvíce líbit. Každému se líbí něco jiného, jde o to zkoušet. Při neustálém opakování a psaní o té postavě přestane být jméno podivné a stane se prostě dalším jménem kamaráda. :-D Zkoušej, zkoušej, půjde to. Nebo si vzemi kalendář - i tam jsou krásná jména, která třeba zní i víc fantasy nebo staře. (Já třeba dlouho nevěděla, že moje vymyšlené jméno Medard je obyčejné jméno z kalendáře. :D) Několikrát se mi i stalo, že jsem své vymyšlené jméno zadala na internetu do slovníku a vyjela mi docela urážlivá nadávka v nějakém ne moc používaném jazyce. Přestože je nepravděpodobné, aby mi knihu vydali někam do Bulharska, raději si na tohle dávám pozor. Člověk nikdy neví. :D
Nebo ještě můžu doporučit různé generátory jmen:
- http://www.20000-names.com/
- http://www.behindthename.com/usage.php
- http://www.fantasynames.net/
Stačí zadat do Googlu třeba "Fantasy names generator", nebo jen "Name generator" apod. a najde ti to spoustu stránek. Mohlo by to pomoct při dnech, kdy se nedaří absolutně nic vymyslet. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama