Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Hrdina, aneb, Rady (5)

31. srpna 2010 v 20:00 | Siwa |  Chceš psát?
Znovu berte v potaz, že dávám rady na román. V jiných literárních útvarech to může být jiné.


HRDINA
V našem příběhu samozřejmě nesmí chybět dobrý hrdina. Když se nám "povede", čtenáři si ho zalíbí a budou brát ohledy na naše malé chybky v ději. Pokud se nám ale nepovede, čtenáři budou chtít aspoň dobrý děj. A když nesplníme ani tohle, odhodí knížku do kouta a nikdy už na ni nesáhnou.

Moc se mi líbila rada Andrzeje Pilipiuka:
"Hrdinovi je třeba dát ránu do zad, až se svalí. Zadupat do země a přidusit a až teprve potom mu postupně zlepšit úděl. Když trápíme naši postavu, čtenář s ní začíná cítit. Když pro změnu popíšeme příběhy supermana, kterému jde všechno jak na drátku, získáme něco na způsob příhod … Zvracet by se chtělo, jak mu to všechno šlo jako po másle."

Přesně! Vždycky mám radši hrdiny, co se jim něco stalo, než se stali takovými, jací jsou.
Příklady:
* Jack z knihy Mladý samuraj (napsal Chris Bradford) - plul s otcem lodí kolem Japonska, když na ně zaútočili ninjové a jeho otce zabili. Jacka pak vyplavilo moře a našla ho japonská dívka, která ho vzala k sobě domů atd., atd., atd.
* Cale z knihy Levá ruka boží (Paul Hoffman) - Cale byl jako malý přiveden do Svatyně, kde byl tvrdě cvičen v bojovníka. Tělesné tresty nebyly ve Svatyni vůbec zakázané, dokonce se používaly dost často. Přísná pravidla - žádné přátelství mezi chlapci ve Svatyni…
* Patch z knihy Zavržený (Becca FitzPatricková) - Patch je sice až druhá nejhlavnější postava, ale možná z důvodu, který zmínil Andrzej Pilipiuk, jsem si víc oblíbila jeho než hlavní hrdinku. Patch není zrovna typ žáka, který by se rád učil a kamarádil se s ostatními. Je to padlý anděl, takže si dovedete představit, co se mu stalo. Je tajemný, takže to člověk asi do půlky knihy neví, ale začne to pomalu tušit.
* Eragon z knihy Eragon (Christopher Paolini) - Eragon najde dračí vejce. Jeho bratranec uteče před vojáky, protože ho chtějí naverbovat, a stvůry poslané zlým čarodějem mu zabijí strýčka…
A takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho, ale nebudu vás nudit :-D. Člověk si prostě oblíbí hrdinu, kterému se něco stalo. Soucítí s ním a přeje si, aby byl zase v pořádku.
Radím, abyste popadli svou nejoblíbenější knihu a trochu rozebrali postavy.

Dobrá pomůcka - bibliografie hlavní postavy. Ano, čtete dobře. Bibliografie.
V románu se od vás jako autorů čeká, že odhalíte hrdinovu - samozřejmě velice zajímavou - minulost. A abyste v tom neměli guláš, je dobré si ve stručnosti napsat jeho život a všechny věci, které ho ovlivnili tak, že je takový, jaký je. Pokud se hrdina straní společnosti a nechce si mezi ostatními hledat přátele, čtenáři by rádi věděli proč! Třeba ho nejlepší přítel zradil a… ale to už si vymyslete sami. Vytvořte hrdinovu minulost a pak ji odhalujte čtenářům. Ale p-o-s-t-u-p-n-ě!
Hrdina by se měl během příběhu vyvíjet. Nemyslím tím jenom vzhledově a věkově, ale hlavně povahově. Na začátku to může být tichý klučina, ale díky svým získaným zkušenostem se z něj stane vychytralý mladík s odvahou a bystrým rozumem.
Abychom si hrdinu zamilovali, neměl by být jak superman. Každý máme chyby, takže i on by měl mít sem tam nějakou chybičku.
Takže hodně štěstí, Siwa
Příště: Postavy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | Web | 27. prosince 2010 v 17:26 | Reagovat

Nesnášim nesmrtelný hrdiny. U některých anime nemůžu vystát fakt, že jich několik umřou a "kvůli lásce a její síle se vrátí zpátky."
Ale tož, i z nepřemožitelnýho hrdiny se dá udělat zajímavá postava, když to dobře uhňáceš. Zas může mít psychický problémy :D.

2 Siwa Siwa | Web | 27. prosince 2010 v 17:27 | Reagovat

[1]: Mluvíš mi z duše :D

3 Viviana Stellata Viviana Stellata | E-mail | Web | 18. března 2013 v 10:18 | Reagovat

Už jsem dneska někde někam psala, ale napíšu to znovu: čím déle píšu, tím víc se ujišťuju, že potřebuju alespoň u těch hlavnějších postav znát VŠECHNO, celej jejich příběh... Nemusím ho nutně celý sdělit čtenáři, ale když si vymýšlím nějaké události z hrdinovy minulosti až za pochodu, dělá mi to v tom tak hroznej maglajz, že mám chuť mlátit hlavou do zdi. :-x  :-D

4 Siwa Siwa | Web | 18. března 2013 v 16:13 | Reagovat

[3]: Mí hrdinové se mi otevírají postupně, při přepisování jim pak minulost upravuji, aby dávala aspoň trochu smysl. Většinou to přímo nevymýšlím, ale podle toho, se mi objeví pod rukama při psaní, přemýšlím, proč se zachoval zrovna tak a akorát se mi tam hodí něco, co se mu třeba stalo a to ovlivnilo jeho chování. Píšu zmateně, co? Chci ti odepsat na komentář, ale nemám právě moc času. :D

Rozhodně je to hned lepší, když o vlastním hrdinovi (hrdinech) autor ví všechno. Někde jsem četla, že by měl být schopen odpovědět i na otázku třeba: Má rád vajíčka naměkko, nebo natvrdo? - i když je autor probuzen o půlnoci a třeba v hrdinově světě nic takového není. (No, vajíčka by tam asi byly, ale myslím jiné věci. Jak by se zachoval jinde, za jiné situace apod.) Ono se pak opravdu snadněji píše, když ho člověk zná jako své vlastní boty. :-D

5 Viviana Viviana | E-mail | Web | 18. března 2013 v 18:32 | Reagovat

[4]: Já jsem to psala taky trochu nejednoznačně... Taky to nedělám tak, že bych si před samotným psaním zavedla sešitek, kde bych si každou postavu popsala od narození do smrti, spolu s příbuzenstvem a vším možným i nemožným, to spíš, vlastně jak říkáš ty, až zpětně doplňuju, a u toho románu jsem dospěla do fáze, kdy se jdu přesně na to sešitkování vrhnout, protože tam objevuju takové krásné věci typu: "Byl nejstarší ze sedmi dětí, jejich matka zemřela při jeho porodu." :D Mívám občas chuť mlátit své mladší já po hlavě nějakým tupým, těžkým předmětem. :)

6 Siwa Siwa | Web | 18. března 2013 v 19:24 | Reagovat

[5]: Tak to je skvělý příklad! :D Jo, tohle znám, ostatně který pisálek ne, že?
K tomu zapisování se taky po nějaké době uchyluju. Ono to asi jinak nejde. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama