Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Srpen 2010

Hrdina, aneb, Rady (5)

31. srpna 2010 v 20:00 | Siwa |  Chceš psát?
Znovu berte v potaz, že dávám rady na román. V jiných literárních útvarech to může být jiné.

Archetypy, aneb, Rady (4)

31. srpna 2010 v 19:00 | Siwa |  Chceš psát?
ARCHETYPY
Co je archetyp?
Výraz, který naši představivost tak rozpohybuje, že nepotřebujeme žádné další popisování.
Tak například slovo "krčma". Co se vám při tom slově vybaví? Nechte mě hádat - strop s trámy, dřevěné stoly umaštěné od zbytků mastného jídla a polité pivem, spoustu opilých a špinavých mužů a ženy s hlubokými výstřihy tančící na stolech a mezi hosty. (Někdo si třeba představí tichou místnost se stejným nábytkem, jako jsem popisovala výše, malou skupinku přiopilých vojáků, tlustého hostinského a v rohu u osamělého stolu tajemného hosta s kápí přes hlavu… to už ale záleží na okolnostech a dalších slovech, které výraz "krčma" obklopují.)
Nebo "domov". Představíte si také příjemný domeček s měkkou postelí?
"Les" - vysoké stromy, tma jako v pytli, někde bloudí nebezpečná zvířata a skupina vojáků si na mýtince uprostřed založí hřejivý oheň a uloží se ke spánku.

Existují i archetypy postav. Vybavíme si jak povahové rysy, tak vzhled.
Mág - moudrý, zkušený; vysoký, hubený stařec s dlouhými bílými vousy a špičatým kloboukem.
Král - taktéž moudrý a zkušený, přísný; svalnatý s tmavým plnovousem, polodlouhými vlasy a zlatou korunou na hlavě.
Sirotek - dítě vzbuzující soucit a lítost, bez pořádného domova a ošacení, pohublé
Princezna - krásná, vysoká dívka s dlouhými vlasy…

Pokud do našeho příběhu zařadíme archetypy, ale pozměněné, udělá to z příběhu něco, co se dobře pamatuje. Například roztržitý a zapomětlivý mág (snadno si splete kouzla a poskytne tak spoustu veselých chvil), hubený a malý král (nikdo ho nebude brát vážně a bude terčem posměchu svých služebných… samozřejmě mu to nikdo neřekne :-D), princezna válečnice, …
Samozřejmě to nemusíte dělat pořád. Neuškodí, když bude ve vašem příběhu naprosto typický archetyp.
Hodně štěstí ve vymýšlení postav, Siwa
Příště: Hrdina

Místo, názvy, aneb, Rady (3)

31. srpna 2010 v 18:00 | Siwa |  Chceš psát?
Jak vytvořit svůj svět s krásnými městy, vysokými horami a rozlehlými oceány? Čtěte...

Chris Bradford - Mladý samuraj: Cesta Draka

31. srpna 2010 v 16:42 | Siwa |  Knihy

Chris Bradford - Mladý samuraj: Cesta Draka

Omlouvám se, že sem dávám až třetí díl, ale momentálně nemám recenze na první a druhý napsaný a ráda bych se zbavila všech těch dokumentů na flashce.
První dva díly tu brzy budou.

Mladý samuraj

Kniha 3. CESTA DRAKA

Chris Bradford

Píše se rok 1613 a Japonsku hrozí občanská válka.
Jack už je na samurajské škole třetím a posledním rokem. Dračí oko mu ukradl deník, jenž je Jackovou jedinou šancí dostat se domů do Anglie, kde má svou mladší sestřičku. Chce za každou cenu dostat otcův deník zpět. Hrozí mu ale nebezpečí ze strany samotného Japonska. Daimjó Kamakura Katsura se chce stát šógunem, nejvyšším vojenským velitelem Japonska, a nechce v Japonsku křesťany. Daimjó Takatomi s křesťanstvím naopak souhlasí a nápad ho zavést i v této zemi se mu líbí.

Než se do toho pustíte, aneb, Rady (2)

31. srpna 2010 v 16:18 | Siwa |  Chceš psát?
Na úvod:
Jak už jsem psala v prvním dílu - Nikdy se do psaní nenuťte! Pište pouze, pokud máte náladu a nápady. Psaní vás hlavně musí BAVIT. Pak je jedno, na jaké úrovni je váš příběh. Hlavně, aby potěšil vás. Nemusí se zalíbit ostatním (pokud to nechcete vydat). Psaní je hlavně o tom krásném pocitu, že jste něco dokázali. Ne o tom, že to hned po dopsání vydáte a dostanete kupu peněz.
Já mám při napsání každé kapitoly krásný pocit. Nikdy jsem nedokázala napsat nic, co by mělo víc jak jednu stránku. Ne, že bych neměla nápad, ale proto, že mě to hned přestalo bavit. Před rokem jsem si ale našla téma, kterého se kupodivu držím celou dobu! TOHLE je vítězství. Nemusíte s nikým soutěžit nebo se srovnávat s ostatními. Pokud znáte své schopnosti, zkuste je překonat (jako já XD).