Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Tarja Turunen

4. července 2010 v 18:54 | zdroj: wikipedia.cz (částečně upraveno mnou) |  Nechť raději upadne v zapomnění
Celým jménem:

Tarja Soile Susanna Turunen Cabuli

Narozena: 17. srpna 1977 v Kitee (Finsko)


- finská zpěvačka, která je pro svůj původ a pro zpěv, při kterém "zamrazí", nazývána ledovou královnou severu. Patří mezi deset nejlepších sopranistek světa a některými kritiky je považována za tu nejlepší.

Od r. 1996 do r. 2005 zpívala v metalové skupině Nightwish.

______________________________________________________

V osmnácti letech dostala nabídku od svého spolužáka Tuomase Holopainena k účasti na společném akustickém projektu a návrh přijala. Po krátké době se k nim přidal kytarista Emppu Vuorinen a vznikla skupina Nightwish.

Koncem roku 1999 si Tarja dala od Nigrtwish "přestávku" a přijala nabídku jako sólová zpěvačka v moderním baletu Evankeliumi (Evangelium) ve Finské národní opeře. Představení byla vyprodána.

Tarjiným dalším projektem bylo turné po jižní Americe s názvem Noche Escandinava("Skandinávská noc"), kterého se zúčastnila s finskými operními umělci. Poté Tarja cestovala po celé Evropě, Japonsku i Americe a zpívala písně od skladatelů jako Jean Sibelius nebo Richard Strauss a celé turné mělo skvělý ohlas.

Nové album Once zajistilo Nightwish ještě větší popularitu po celém světě a následující světové turné bylo největší, jaké kdy finská kapela měla. Tentýž rok byl pro Tarju velmi náročný, protože začala s natáčením svého vánočního alba. Brzy jí vyšel sólový singl Yhden enkelin unelma (Sen jednoho anděla), které bylo v krátké době oceněno taktéž platinovou deskou.

SÓLOVÁ DRÁHA
Po necelých deseti letech byla Tarja r. 2005 z Nightwish vyhozena kvůli údajnému nepřátelství mezi členy skupiny a jejím manželem, Marcelem Cabulim. Jenže tomuto obvinění jen málokdo věří a považuje se spíše za zástěrku opravdových problémů. Tarja se nechala slyšet, že v tom byla jak láska, tak nenávist a závist.
Nakonec ji po ročním hledání v kapele nahradila Švédka Anette Olzon.

V roce 2007 vydala Tarja nové sólové album My Winter Storm, které sklidilo veliký úspěch po celé Evropě a zanedlouho se stalo platinovým ve Finsku, zlatým v České republice a Rusku. Hodně lidí jej hodnotí jako nejlepší. Obsahuje především klasické prvky a symphonický rock, nežli metal.

Tarja začala pracovat na dalším vánočním albu Henkäys ikuisuudesta (Dech věčnosti), tentokrát s klasickými vánočními hity jako Happy Christmas a Happy New Year i s písněmi, které nazpívala společně s dětskými sbory.

V současné době, od ledna 2010, začala nahrávat své třetí sólové album What Lies Beneath. Producentem je samotná Tarja. Přislíbila masívní vokály, orchestr a mnohem tvrdší prvky, než v předešlém albu. Mělo by totiž být pravým opakem My Winter Storm. Připravuje také ohromující turné po celém světě a na některých koncertech, včetně v České republice na Masters Of Rock 2010, přislíbila doprovod živého orchestru.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama