Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Suzanne Collinsová - Hunger games: Aréna smrti

13. července 2010 v 11:41 | Siwa |  Knihy

suzanne collinsová - hunger games: Aréna smrti

Suzanne Collinsová

Hunger games - Aréna smrti


Sci-fi příběh z doby, kdy se v troskách bývalé Severní Ameriky rozkládá země Panem, jehož hlavní město, Kapitol, je plné lidí dychtících po zábavě a akci. Kolem něj je dalších dvanáct krajů a Kapitol jim vládne tvrdou rukou - pořádá Hladové hry a tím si zajišťuje, že už nedojde k žádné vzpouře, jako to kdysi udělal Třináctý kraj. Za trest byl pak zničen.
Hladové hry - krutá televizní show, do které jsou každým rokem zatáhnuti jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje, aby nedobrovolně bojovali o svůj život.
Příběh vypráví šestnáctiletá dívka Katnnis, která žije se svou matkou a dvanáctiletou sestrou Prym ve Dvanáctém kraji. I když je zakázané chodit mimo město (za plot), společně s kamarádem Hurikánem tajně loví v lese, aby oba uživili své rodiny.
A blíží se den, kdy budou dívka a chlapec z kraje vylosovaní, aby se zúčastnili Hladových her. Dívkou je malá Prym, která byla letos v losování poprvé. Jakmile dítě dosáhne věku dvanácti let, dostane se lístek s jeho jménem do slosování a každým rokem tam jeden přibývá. Katnnis tam má spoustu, protože potřebovala obilí pro rodinu na celý rok, ale za to jí přibyl jeden lístek ve slosování. Když Prym kráčí k pódiu, aby se všem ukázala, Katnnis se nabídne místo ní. Tak přijmou ji. A chlapec je pekařův syn Peeta.
Oba míří do arény, kde vítězství znamená slávu a bohatství a prohra jistou smrt. Jsou připravováni na boj. V aréně je dalších dvaadvacet tzv. "splátců" (ti, kteří byli vylosováni), kteří se snaží, aby nepřežili první úsvit. Bohužel musejí jít i Peeta a Katnnis proti sobě! Peeta při rozhovoru před začátkem Her řekl, že se mu líbí jedna dívka. Je z jeho kraje, ale neví o tom, že se mu líbí. Pak vykoktal, že ta dívka je tam s nimi! Katnnis!
Tohle přiznání z nich udělá "milence stíhané osudem" a je z toho velká show. Pak začnou Hry. Všichni soupeří s ostatními a každý boj je s cílem toho druhého zabít. Katnnis se daří se od nich držet stranou. Dost toho zažije. Díky zkušenostem z lovení v lese jí nedělá problém v místní divočině přežít. Mnohem horší nebezpečí jsou ostatní splátci včetně Peety. Ke konci Her se splátcům oznámí, že letos můžou být vítězi oba splátci z jednoho kraje. Katnnis se tedy dá dohromady s Peetou. A vyhrají!
Ale jakmile se zbaví posledního splátce, nezazní fanfáry, jako každý rok po vítězství nějakého splátce - je jim místo toho oznámeno, že se pravidla Her znovu změnily a musí zůstat jen jeden z nich!

Jak se rozhodnou? Kdo koho zabije? Kdo odsune stranou jejich lásku, která za tu dobu strávenou v aréně notně zesílila?

Můj názor: Kniha je rozhodně zajímavá, i když sci-fi zrovna nemusím. Nelíbilo se mi psaní v přítomném čase ("Není mi dobře," odpovídám mu. Sedá si ke mně a objímá mě… atd.), ale musím uznat, že asi tak v polovině mě příběh zaujal natolik, že jsem to přehlížela. Příběh povedený a silný. Kdo si chce přečíst, doporučuji. A pak mi klidně napište, jak se vám líbil konec (ten, co jsem do recenze nenapsala :-)).

Hodnocení:

80%

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dream.less Dream.less | E-mail | Web | 13. července 2010 v 23:17 | Reagovat

Hunger Games jsem přímo hltala, docela brzo mě to chytilo, i když jsem ze začátku měla pochybnosti jestli mě bude nějaká vyvražďovačka bavit, nakonec se ale ukázalo že je to mnohem hlubší než se zdálo. Ta ichforma mi taky trochu vadila, do Katniss jsem se díky tomu nějak zvlášť vžít nemohla, Peeta to ovšem zcela vynahrazoval a díky němu tam bylo citu dost pro oba dva.

Ve chvíli kdy jsem dočetla první díl jsem ještě netušila, že se chystá pokračování (vlastně další dvě), musela jsem si znovu přečíst poslední kapitolu a srdce mi u toho krvácelo, takový srdcebol mě už dlouho nepostihl :( Když jsem ale zjistila, že bude pokračování, zase jsem se uklidnila. Druhý díl Catching Fire už mám přečtený a rozhodně stojí za to, je to hodně důstojný nástupce opět naditý emocemi, rozhodně doporučuju. Nedočkavě čekám na třetí díl, tahle série je už teď jednou z ných nejoblíbenějších :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama