Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Nightwish

4. července 2010 v 16:41 | zdroj: wikipedia.cz (částečně upraveno mnou) |  Nechť raději upadne v zapomnění

Nightwish

- je finská metalová kapela
- skupina vznikla v roce 1996 (Tuomas Holopainen, operní zpěvačka Tarja Turunen a kytarista Emppu Vuorinen společně nahráli demo, které podle první písně pojmenovali "Nightwish" a skupina se podle ní nazvala)
Poté se sestava rozšířila o bubeníka Juliuse "Jukku" Nevalainena a baskytaristu Samiho Vänsku. Samiho po pár letech nahradil Marco Hietala.
Roku 2005 byla Tarja z kapely vyhozena a v květnu 2007 na její místo nastoupila nová zpěvačka, Švédka Anette Olzon.


Ze začátku byl jejich styl založen na Tuomasových experimentech s klávesami, akustickými kytarami a Tarjiným operním zpěvem. Měla to být hudba, která by se dala zpívat u táboráku, ale Tarjin hlas měl na něco víc. Proto se do jejich tvorby přidaly metalové prvky.

• V roce 1998 se ke kapele přidal baskytarista Sami Vänskä.
• V roce 1999 vydali k příležitosti zatmění Slunce v Německu singl Sleeping Sun.
• V roce 2000 se Nightwish s písní Sleepwalker účastnili finské kvalifikace na Eurovision Song Contest. Skončili na druhém místě. Sice vyhráli veřejné hlasování, ale porota to zamítla a Finsko tedy reprezentovala Nina Åström.
• V květnu vydala kapela album Wishmaster, které okamžitě vyletělo na 1. místo v prodejnosti alb a zůstalo tam tři týdny!
• Roku 2000 se k Nightwish připojil Marco Hietala, který kvůli tomu odešel ze skupiny Sinerga.
• Koncertovali při zahájení Světového Šampionátu v Atletice 2005, který se konal v Helsinkách, čímž ještě více zvýraznili svou popularitu, která se jim dostávala.
• Po nahrání DVD End Of An Era při koncertu v Hartwall aréně v Helsinkách, 21. října 2005, se ostatní čtyři členové Nightwish rozhodli, že bude lepší pokračovat bez Tarji. Tak to vyznělo z otevřeného dopisu (pokud si ho chceš přečíst, klikni), který jí dal Tuomas Holopainen po skončení koncertu a který se poté objevil na oficiálních stránkách kapely. Hlavní důvod k vyhazovu Tarji byl podle dopisu fakt, že komerční zájmy a její manžel, argentinský podnikatel Marcelo Cabuli, změnily její postoj ke kapele.
(poznámka blogerky - Tarja byla známa svými úžasnými vokálními schopnostmi, proto nechápu, proč ji vyhodili kvůli takovým nesmyslným důvodům… pokud to opravdu byly pravé důvody! Myslím si, že to neměli dělat.)
Tarja se k tomu vyjádřila slovy, že vyhazov byl pro ni šok, protože než jí dali dopis, nikdo ji na nic neupozornil!
• Za "Novou Éru" je považována historie skupiny od příchodu nové zpěvačky Anette Olzon.

Live album: Made In Hong Kong (2009)
- Asi nejznámější a nejpovedenější live album Made In Hong Kong (and in various other places) obsahuje celkem 11 skladeb z alba Dark Passion Play a singly Amaranth, Bye Bye Beautiful a The Islander.
- Hledání náhrady za Tarju Turunen jako ženské zpěvačky skupiny umožnilo od 17. března 2006 všem zpěvačkám, zajímajícím se o toto místo, poslat kapele své demonahrávky. Skupina prohlásila, že hledají zpěvačku se schopností zpívat dynamicky a všestranně. Skupina se k překvapení některých fanoušků neptala speciálně po zpěvačkách trénovaných v klasickém zpěvu, ale byli otevřeni každému stylu. Do doby, než bylo posílání ukončeno (15. ledna 2007), dostala kapela přes 2000 demo nahrávek!
- Ve čtvrtek 24.května 2007 bylo oznámeno, že náhradnicí Turunen se stala 35-letá Anette Olzon z Katrineholmu (Švédsko).

STYL HUDBY
Říct, jaký žánr přesně Nightwish hraje, je těžké. O skupině se tvrdí, že je to zčásti heavy metal, symphonic metal a power metal.
Symphonic metal používá nástroje a styl zpěvu z klasické hudby a filmových melodií.
• Povznášející fantasy témata, epická atmosféra, vysoké vokály, kytarová a klávesová sóla a rychlý, melodický styl hudby, zvláště na posledních třech albech zařazuje Nightwish k power metalu.
Heavy metal bývá poměrně rychlý a často se v něm objevují sborově zpívané refrény. Že skupina hraje
melodický heavy metal, řekli sami členové. Tuomas Holopainen jednou popsal hudbu Nightwish jako "melodic heavy metal ženskou zpěvačkou".
DISKOGRAFIE
Studiová alba:
Angels Fall First (1997)
Oceanborn (1998)
Wishmaster (2000)
Over the Hills and Far Away (2001)
Century Child (2002)
Once (2004)
Dark Passion Play (2007)

Živá alba:
From Wishes to Eternity (2001)
End of an Era (2006)
Made in Hong Kong (And in Various Other Places) (2009)

Singly (klikni na něj, pokud si ho chceš stáhnout):
Sacrament of Wilderness
Walking in the Air
Sleeping Sun
Ever Dream (doporučuji)
Bless the Child (doporučuji)
Nemo (doporučuji)
The Kinslayer (doporučuji)
Beauty of The Best (doporučuji)
End of All Hope (doporučuji)
Wishmaster(doporučuji)
Kuolema takee taiteilijan
Amaranth (doporučuji)
Erämaan Viimeinen
… a mnoho dalších...

Aktuální členové kapely:
Tuomas Holopainen - klávesy, někdy zpěv
Marco Hietala - basová kytara, zpěv
Erno "Emppu" Vuorinen - kytara
Jukka "Julius" Nevalainen - bicí
Anette Olzon - zpěv

Bývalí členové:
Sami Vänskä - baskytara
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama