Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Princ z Persie: Písky času

3. července 2010 v 19:30 | Siwa
Dnes jsem byla v kině na filmu Princ z Persie: Písky času. Jde to sice v kinech už aspoň měsíc, ale pořád to je novinka.

perský princ Dastan


Tento film je o Dastanovi (Jake Gyllenhaal), jehož kdysi přijal do své rodiny král Sharaman (Šaraman - někdy se to píše tak, jindy onak) a učinil z malého darebáka bez rodiny prince Persie. Po dobytí jednoho posvátného města se Dastan seznámí s princeznou Taminou (Gemma Arterton). Tu si chce vzít jeden z jeho bratrů - Tús (Richard Coyle). Druhý bratr je Garsív (Toby Kebbell).

Jejich otec se o dobytí města dozví a jede k nim. Takový plán nebyl - neměli na posvátné město útočit! Zjistilo se ale, že vyrábí vynikající meče a prodávají je nepříteli, tak to aspoň řekl špeh.
Před oslavou dá Tús Dastanovi obřadní roucho pro jejich otce, prý si musí ještě něco zařídit a nemůže mu ho dát sám. Když dá Dastan Sharamanovi dar od Túse, po chvíli roucho začne Sharamanovi pálit kůži. Každý, kdo na něj sáhne, se spálí také. Král zemře.

Všichni podezírají Dastana a chtějí ho zavřít. Dastan společně s princeznou Taminou uteče. Princezna s ním šla jen proto, že měl u sebe starověkou dýku (při útoku na město zabil muže, který ji měl střežit, a vzal si ji). Dýka může ovládat Písky času - dar bohů, s jehož pomocí lze vracet čas. Dastan její moc vyzkouší.
Pak on a princezna spojí své síly.

Dastanovi dojde, že otce zabil Tús proto, aby získal moc a dýku. V rukojeti dýky je písek. který umožní se vrátit v čase o minutu. Není to ale ledajaký písek, nemůžete ho jen tak sebrat na poušti. Písek potřebný do dýky je v posvátném městě, proto Tús nešel na pohřeb svého otce, který se konal někde jinde, a místo toho zůstal a hledal Písky.
Dastan vyhledá svého strýce, aby mu ukázal moc dýky a dokázal, že otce nezabil. Je ale obelstěn a jen taktak uteče.
Strýc zabil jeho otce! Dal Túsovi roucho pro jeho otce, ale Tús ho nemohl předat, proto o to požádal Dastana.

bratr Sharamana, strýc Dastana
Dastan a princezna Tamina se vydají do chrámu, kde plánují vrátit dýku do otvoru ve skále, odkud vznikla. Na cestě je doprovází podvodnický obchodník s pomocníky a jedním černochem z kmene, který se vyznačuje přesným vrháním nožů. V chrámu jim dýku ukradnou asasíni, najatí Dastanovým strýcem. Přitom zemře Dastanův bratr - Garsív.

Skupinka se tedy vydá zpět do posvátného města. Černoch jim pomůže a získá zpět dýku. Dastan s ní běží za Túsem a ukáže mu její sílu. Bratr mu uvěří, ale jejich strýc ho zabije a sebere dýku. Jen díky malé výpomoci princezny Taminy Dastana nezabije strýcem najatý asasín.
Spolu se vydají k přesýpacím hodinám, kde se uchovávají Písky času. Tam směřuje i Dastanův strýc, aby do nich dýku vrazil, vrátil se zpět v čase a změnil svůj čin, kdy zachránil svého bratra Sharamana před lvicí. Tak se stane králem místo něj, Tús ani Garsív se nenarodí a Dastan by zůstal v ulicích jako zloděj bez střechy nad hlavou.

Dastan mu v tom ale zabrání (jak jinak). Vytáhne dýku z přesýpacích hodin a ocitne se znovu v době, kdy sebral dýku ze země, když spadla muži, který ji měl ochraňovat. Řekne všem, že útok nebyl správný. Tohle město nevyrábělo žádné zbraně, nemá totiž žádné dílny. Celý ten plán zosnoval jeho strýc, aby přinutil přijet Sharamana a mohl ho zabít. Dastanův strýc se rozzuří a zaútočí na něj. Když se ho chystá probodnout, Tús svého bratra zachrání a naopak probodne strýce. Dastan vrátí princezně (kterou sice zná, ale ona jeho ne) posvátnou dýku, Tús princeznu požádá, aby si Dastana vzala za manžela, a všechno dobře skončí.
Dastan
______________________________________________________________________________

princezna Tamina

Můj názor je stručný - jde o dobrou, vtipnou oddychovku, ne o bůhvíjak dobře promyšlený film.
Zasmějete se u toho díky princeznině sarkasmu a Dastanovým komentářům. Film Princ z Persie nejde brát jako něco vážného.
Líbí se mi ale vzkaz filmu pro diváky - i když byl Dastan sirotek, pouhé dítě z ulice, dokázal takové věci. Nezáleží na tom, jací jsme z venku, jaký máme původ a podobné věci... záleží na tom, jací jsme uvnitř a co všechno dokážeme. To je hlavní myšlenka, která se podle mě docela povedla. 


Hodnocení 3/5:
3 hvězdyDastan
Tamina a Dastan
Dastan a Tamina
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nojmik-Toren Nojmik-Toren | Web | 29. listopadu 2010 v 19:18 | Reagovat

:D vidím, že taky recenzuješ :D no udělám si jednu další reklamu a navodím tě na můj druhý filmový blog :D stačí kliknout na web a pak si najít v recenzích Prince :) nebo něco dalšího :D tenhle blog je však teprve v začátcích :D Jinak ... s tvou recenzí vcelku souhlasím ale mě se to líbilo ještě o trošku víc :D

2 csfdkofein csfdkofein | Web | 10. ledna 2011 v 21:57 | Reagovat

Film som ešte nevidel.. a ani ma príliš neláka. :-) I keď.. možno mu prídem časom na chuť.

3 Amia Amia | Web | 16. ledna 2011 v 23:29 | Reagovat

Já zase nesouhlasím. Je pravda, že jsem od filmu nic neočekávala (a většinou se trefím dost přesně ;-) ), takže i proto mě mile překvapil, ale.
Já mu dávám 4,5 - 5/5 8-)

Ohromně se mi líbil, navíc starou hru Princ z Persie jsem jako malá zbožňovala a strašně se mi líbí filmy z podobného prostředí. A to že končí dobře, navíc takhle na Hollywood rafinovaně, to mi vzalo dech :-)
Krásný film. Asi se na něj podívám znovu 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama