Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

ERAGON - obsah

9. července 2010 v 17:25 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění

ERAGON

(film)

Režisér Stefan Fangmeier zfilmoval první knihu trilogie Odkaz Dračích jezdců.


Obsah:

Kdo zná knížku, obsah filmu je skoro stejný... a kdo nezná, nechť čte.

Film začíná promítáním Eragonovy cesty lesem a bojem elfky Aryi se Stínem jménem Durza. Veze do bezpečí dračí vejce, ale přepadnou ji urgalové (šeredné barbarské bytosti s krutou povahou, tvrdí a nelítostní lovci, zaměstnávaní králem Galbatorixem... Jak je psáno v prologu Eragona: podobají se mužům s ohnutýma nohama a tlustými zvířecími pažemi sloužícími k destrukci. Nad jejich malýma ušima jim vyrůstá pár zatočených rohů). Durza jim velí a chce to vejce, ale ona mu ho nechce dát. Je obklíčena hořícím lesem a nemůže utéct.
Eragon mezitím stopuje srnu. Napíná luk a zaostřuje...
Arya zvedne vejce nad hlavu a vykřikne kouzlo - vejce jí se zábleskem zmizí z dlaně...
... a se stejným zábleskem se objeví místo srny, po které Eragon střelil. Šíp se zabodne do kmene stromu. Eragon je zvědavý a podívá se na ten modrý kámen, který před ním leží místo srnky. Vezme si ho, odnese ho do své rodné vesnice, Carvahallu, a chce ho vyměnit za maso. To se mu ale nepovede, protože řezník Sloun nechce žádnou věc, která pochází z Dračích hor.
Vezme si ho tedy domů. Myslí si, že to je obyčejný, i když úžasně vyhlazený kámen. Vylíhne se mu z něj modré dráče a začíná dobrodružství. Dráče mu způsobí na dlani jizvu, která je jediným fyzickým důkazem, že je Dračí jezdec!

Dráče se naučí létat a vyroste. Může s Eragonem mluvit pomocí myšlenek. Řekne mu, že se jmenuje Safira (to je mi trochu líto - v knize jí dal jméno Eragon... Siwa) a on je její Jezdec.
Ve vesnici vyslechne "rozhovor" mezi řezníkem a nějakými dvěma cizinci. Jsou to ra´zakové (další služebníci Galbatorixe), kteří mají za úkol Eragona najít a zabít ho. Sloun jim řekne, kde Eragon bydlí - pár mil od Carvahallu. Eragon si uvědomí, že doma je jeho strýček Gero (bratranec Roran před pár dny odešel do světa, aby ho nenaverbovali vojáci). Utíká domů, ale cestou ho najde Safira a chce ho odnést pryč, protože mu hrozí nebezpečí. On ale neposlouchá a chce domů. Safira ho tedy pustí do hromady sena.
Eragon ale přišel pozdě. Gero leží mrtev na zemi. Eragon Safiru vyžene, řekne jí, že ji už nikdy nechce vidět. Pak se tam objeví Brom, vypravěč z vesnice, zapálí dům a odvede Eragona pryč. Společně jedou k Vardenům (vzbouřenci, skrývají se v Beorských horách a čekají na příležitost svrhnout Galbatorixe).

Další děj je prostě jejich cesta, kdy Brom učí Eragona starověkému jazyku, díky kterému může kouzlit; učí ho bojovat a starat se o draka. Eragon pak zjistí, že Brom kdysi býval také dračím Jezdcem, ale jeho drak zemřel.

Eragonovi se zdává o elfce. Jednou se mu znovu zjeví ve snu, řekne mu, že se jmenuje Arya a je uvězněna Stínem Durzou v Gil´eadu. Eragon to neví, ale ten sen byl podvod. Durza Aryu otrávil a "vlezl" jí do snu, aby Eragona nalákal a mohl ho zabít. Eragon je pevně rozhodnutý, že Aryu zachrání, ale bohužel je opačným směrem než Beorské hory. Přesto se za ní vydá.
Nepozorovaně se dostane do Gil´eadu a najde Aryu, ale Durza už na něj čekal. Strhne se krátký boj. Ke konci Durza po Eragonovi kouzlem vyšle oštěp (nevím to jistě, možná to byl šíp... podívám se na film a opravím to... Siwa). Najednou se tam ale objeví Brom a postaví se před Eragona, takže zbraň zasáhne jeho. Eragon pak v návalu vzteku vystřelí šíp po Durzovi a zasáhne ho do čela... Durza zmizí. Od umírajícího Broma se dozví, že aby Stína zabil, musí mu probodnout srdce.
Zavolá Safiru, aby jeho, Aryu a Broma odnesla pryč. To už na ně jdou vojáci.
Pomůže jim postava v černém plášti - Murtagh. Zatímco oni utíkají, on se zbavuje vojáků. Arya, Eragon a Brom uniknout, ale Bromův život pomalu končí. Ještě před smrtí se proletí na Safiře - smrt, kterou si zaslouží Dračí Jezdec.

S Aryou se pak vydají k Vardenům a cestou přiberou i Murtagha. Vardenští léčitelé uzdraví otrávenou elfku a Murtagha uvězní, protože je to syn Morzana - jednoho z křivopřísežníků (= Jezdci, kteří se připojili ke Galbatorixovi, který se rozhodl ostatní Jezdce povraždit a stát se králem).
Pak začne útok na sídlo Vardenů - Trojnheim. Jak urgalové, tak normální vojáci krále Galbatorixe útočí na město. Durza a Eragon svedou rozhodující boj v sedlech svých draků (Durza si draka "vytvořil" z dýmu a kouře; Eragon má Safiru).
Eragon Durzu zabije, ale Safira je vážně zraněná. Bitvu vyhrají Vardenové.

Když se Eragon po bitvě probudí z bezvědomí, zjistí, že Safira je v pořádku a Arya odjíždí do Ellesméry (hlavní město elfů). Na Safiře ji snadno dohoní a proběhne krátký, klidný rozhovor, kdy Arya říká, že míří do Ellesméry a možná se někdy uvidí.

Můj názor na film:

Kdo nezná knihu, tomu by se mohl film líbit. Pokud bych měla Eragona posoudit jenom jako "divák", řekla bych, že je to dost povedné, dobrodružné, napínavé, prostě zajímavé.

Jelikož jsem ale četla i knihu, nemůžu si nevšimnout pár nesrovnalostí, ba dokonce blbostí.
- (!) Safira nevyroste za pět minut v letu, ale trvá to mnohem delší dobu!
- Na konci filmu je bitva: (!) Eragon má podle knihy bojovat s Durzou NA ZEMI... (!) Durza mu má způsobit dlouhou jizvu na zádech... (!) má tam vletět Safira s Aryou na hřbetě, rozbít hvězdný safír (což je dost důležité, pokud by chtěli natáčet i Eldest - pro neznalce: druhý díl knihy) a tak rozptýlit Durzu, kterému pak Eragon probodne srdce...
- ATD. ATD. ATD.

Není to zase tak hrozné. I když jsem velkým fanouškem Eragona-knihy, přesto film skousnu. Sám o sobě to je úžasný film, grafika je výborná - nedá se skoro poznat, že Safira je graficky vytvořená a i děj je smysluplný.
Jediné VELKÉ mínus je, že prostě někdy nesouhlasí s knížkou.

Herci

Eragon - Edward Speleers
Roran - Chris Egan
Murtagh - Garrett Hedlund
Brom - Jeremy Irons
Arya - Sienna Guillory
Galbatorix - John Malkovich
Ažihad - Djimon Hounsou
hlas Safiry - Rachel Weisz
Hrothgar - Gary Lewis
Katrina - Tamsin Egerton
Angela - Joss Stone
Dvojče - Ralph Brown
Nasuada - Caroline Chikezie
Stín Durza - Robert Carlyle
Strýček Gero - Alun Armstrong
Sloun - Steven Spiers
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amia Amia | Web | 16. ledna 2011 v 23:49 | Reagovat

Přesně tak, první jsem viděla film a líbil se mi. Sice jsem viděla už pár lepších, ale Eragon byl stále zajímavý, v něčem nový a tak :-)
Na čsfd jsem četla spoustu reakcí lidí, kterým se nelíbili právě nesrovnalosti s knihou, ale přesně podle knižní předlohy se natáčel první Pár prstenů (mínus spouta detailů, samozřejmě) a potom Harry Potter, protože na tom autorka trvala. Takže tohle není zvyk ani v nejmenším.
Podobně je na tom třeba chudák Avatar: Poslední vládce větru. Film byl tak krásný, ale spousta lidí zdá se nepochopila, že cca 400 minut seriálové předlohy nelze nacpat do asi 90ti minutového filmu :-(

To jsem se nějak rozkecala, zkrátka, film byl moc hezký.
Nedávno mi kamarád povinně půjčil i knihu (momentálně mám dočtený druhý díl) ;-)   a ta je taky moc hezká. Trochu jinak... ale film je podle mě nezaslouženě odsuzován
:-)

2 anička anička | E-mail | 22. ledna 2011 v 19:51 | Reagovat

ahoda ...:) RADA bych se s tebou seznamila :)))) mužes se mi prosim ozvat ...?! Dekuju ...mej se fajn :) !!!

3 Siwa Siwa | Web | 23. ledna 2011 v 9:06 | Reagovat

[2]: Nechci být nezdvořilá, ale takhle se neseznamuji. Promiň.

4 CreazyX CreazyX | 5. listopadu 2011 v 23:37 | Reagovat

no film byl fakt pěkný ale po tom co tam vynechal neudělá eldest ani brisingr chybí postavy a jsou chyby v příběhu vlastně to je takový film ktery nepatří ke knize pokračování by šlo ale muselo by byýt úplně jiné

5 Siwa Siwa | Web | 5. listopadu 2011 v 23:51 | Reagovat

[4]: Nevím, jestli jen kamarádka neteorizovala, ale slyšela jsem, že o pokračování se přemýšlí, ale dalo by se to novému režisérovi, který by znovu natočil jedničku. Nevím, jestli to je pravda, kamarádka nejspíš jen přemýšlela o tom, jak by to šlo. Osobně bych pokračování přivítala, ale museli by to přetočit. Nebo by tak vymysleli nový příběh. :-D Film se mi taky líbil, jen jako film byl vážně povedený, člověk to prostě nesmí srovnávat s knihou... :-)

6 CreazyX CreazyX | 6. listopadu 2011 v 12:34 | Reagovat

no teoreticky by to šlo ale problém je s tím že se teď režiséři bojí aby to nedopadlo stéjně takže si to nikdo nechce vzít na starost přetočení na novo jsou na to různé petice co mi víme možná nějaký režisér čeká jen na to až bude kniha kompletní a pak se toho ujme ale pokračováni podle knihy na tendle film nejde jen nově smyšlený přiběh :-)

7 CreazyX CreazyX | 6. listopadu 2011 v 14:33 | Reagovat

ale musím říct že hudba v eragonovi byla výborná tu bych tam klidně i nechal

8 Siwa Siwa | Web | 6. listopadu 2011 v 14:36 | Reagovat

[7]: Jo, jo, to byla. :-)

9 unknown user unknown user | E-mail | 11. května 2015 v 17:26 | Reagovat

jednoduše: kniha- super
           film- sračka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama