Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Chceš začít psát?, aneb, Rady (1.)

12. července 2010 v 18:35 | Siwa |  Chceš psát?
V září to bude přesně rok, co jsem se rozhodla napsat něco většího než povídku. Moc dobře si vzpomínám, jak jsem se zoufale snažila najít nějaké rady. Pár jsem jim postupem času nacházela, ale to už jsem měla několik kapitol. (Odkazy na ty rady najdete na konci článku.)
Rozhodla jsem se sama napsat nějaké rady pro začínající písaře. Doufám, že vám budou aspoň malilinko užitečné a něco si z toho odnesete.

Rad je všude spousta, ale ne všechny jsou užitečné nebo pravdivé. Každý si může vybrat ty "své". Rozhodně se jimi neřiďte za každou cenu. To bych ani nechtěla. Jsou tu jen proto, aby nakoply nerozhodné začátečníky a poskytly nějaké doporučení.


Rady pro začínající "spisovatele"

Ve stručnosti:
1. K psaní se nikdy nenuť!
2. Radím začít psát v ruce.
3. Zapisujte si poznámky, můžete se k nim kdykoliv vrátit a pomůžou vám v době "tvůrčí krize".
4. Napište si stručnou charakteristiku hlavní postavy, aby její jednání nebylo v rozporu s povahou (samozřejmě záleží na situaci, ale je to tak lepší), a její bibliografii - můžete ji během příběhu postupně odhalovat.
5. Snažte se psát bez pravopisných i gramatických chyb. Samozřejmě tam nějaké budou, ale snažte se. Lépe se čte věta: Popadl tužku a papír, ale zapomněl na podložku, než: Popadl tušku a papýr ale zapoměl na podlošku. Nemyslíte?
6. Vymyslete dobrou zápletku. Bez zápletky není dobrý příběh.
7. Sesbírejte si nějaký materiál, ze kterého můžete čerpat. (Pokud se váš příběh odehrává ve středověku, zjistěte si nějaké informace o tamějším životě, atd.)
8. "Nemusíš být vtipný, ale nesmíš nudit."
9. Nesnaž se příběhem zavděčit celému světu! Představ si, že píšeš pro jednoho člověka. Jinak by to tvůj příběh mohlo zničit.
10. "Každé slovo, každá věta musí mít jeden z těchto dvou účelů: poodhalit postavu nebo posunout příběh dál."
11. Každý příběh by měl mít logiku! Hleď na to už od začátku psaní.
12. Neboj se přepisovat. Pokud se ti něco někam nehodí, přehoď si to do "speciálního" dokumentu… příště to můžeš někam použít.
13. V době tvůrčí krize si od tématu odpočiň a věnuj se něčemu jinému. Dej si oddych.
14. Po dopsání své dílo aspoň na tři měsíce odlož (nejvíce na rok, protože pak už se můžou změnit tvé zájmy a téma by se ti ani nemuselo líbit), a potom si ho přečti jako čtenář a oprav případné chyby v logice, příběhu a pravopisu.
15. Piš proto, že tě to baví, ne proto, abys vydělal nechutně moc peněz a byl nejslavnějším spisovatelem!
Už mnohokrát se mi stalo, že jsem si přečetla jinou knížku (konkrétně Odkaz Dračích Jezdců) a měla jsem chuť tu svou zahodit. Nedělejte to! Pište dál. Pokud píšete proto, abyste se stali slavnými spisovateli, tak to můžete rovnou položit. Pokud ale píšete proto, že vás to baví, pokračujte. Tenhle důvod je ten nejlepší, jaký k psaní můžete mít. Spisovatel a nakladatel Martin Reiner radí: "Pokud někdo na vysoké škole píše a byl by rád nový Viewegh, tak bych mu doporučil, aby na to spíš zapomněl, protože se to nejspíš nepovede. Pokud ale někdo píše prostě proto, že ho to baví a má to rád, tak není nutné radit, aby s psaním nepřestával. Takový člověk to bude dělat bez ohledu na úspěch."

(!) Napsat knihu netrvá pár hodin, ale i několik let! Ale nenechte se odradit. Výsledek bude stát za to, věřte mi.

A tady máte pár vtipných i užitečných citátů o spisovatelích a psaní:

"Na cestě ke spisovatelské kariéře číhají tři nesnáze: napsat něco, co by stálo za uveřejnění; najít nějaké poctivce, kteří by to publikovali; a konečně objevit inteligentní lidi, kteří by to četli." Colton

"Významným spisovatelem se člověk stává, když mu začnou tisknout i špatné věci; slavným, když kritika začne tyto špatné věci chválit." Laub

"Rada spisovatelům: v určité chvíli bys měl přestat psát. Dokonce i dřív, než začneš." Lec

"Nepíšu, jak chci, píšu, jak umím." Maugham

"Vám se to, pane, píše, když nemáte talent." Poláček

"Nepíšu, neboť vidím, že listy papyru jsou o mnoho cennější než to, co na ně lze napsat." Sókratés

"Pamatujme, že kdo píše pro hlupáky, nalezne vždycky široký okruh čtenářstva." Tolstoj

"Znám spisovatele tak schopné, že už na 20-30 stránkách dovedou napsat to, co já vystihnu na dvou řádkách." Tuwim

A tohle si pamatujte, je to přesné:
"Co je napsané bez trápení, čte se bez radosti." Johnson

Slíbené odkazy, které mi v psaní dost pomohly:
Jak napsat bestseller #1: klik
Jak napsat bestseller #2: klik
Jak napsat bestseller #3: klik
Jak napsat bestseller #4: klik
Jak napsat bestseller #5: klik
Jak napsat bestseller #6: klik
Jak napsat bestseller #7: klik
Jak napsat bestseller #8: klik
Jak napsat bestseller #9: klik
Jak napsat bestseller #10: klik
Jak napsat bestseller #11: klik
Jak napsat bestseller #12: klik
Jak napsat bestseller #14: klik (nebojte se, 13 nechybí, ale kvůli "smůlovatosti" byla vynechána :-))
Jak napsat bestseller #15: klik
Jak napsat bestseller #16: klik
Jak napsat bestseller #17: klik
Jak psát fantastiku 1/2: zde
Jak psát fantastiku 2/2: zde
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Amia Amia | Web | 12. července 2010 v 19:49 | Reagovat

Super, dobrá rada se hodí vždy  :)

2 Sima Sima | Web | 14. července 2010 v 23:08 | Reagovat

Ahoj, vím jak píšeš tu knížku a jak je dobrá, a proto bych potřebovala trochu pomoct s tou mojí. Tvoje rady jsou úžasné, ale pro mě je lepší když mi pomůžeš. Děkuju :-)

3 Han!k Han!k | Web | 18. července 2010 v 17:26 | Reagovat

14. je faktdobrá rada!

4 Katrin Katrin | E-mail | Web | 27. září 2010 v 17:14 | Reagovat

Děkuji mnohokráte za krásný a stručný článek! Už od svých devíti íši příběh , a stále se vyvíje, ale je na čase ho napsat do PC. Mnohokrát ještě jednou děkuji a těším se, až si budu číst další tvé úžasné články!

5 SIWA SIWA | 30. září 2010 v 9:22 | Reagovat

Ahojky, moc děkuju všem. Jsem ráda, že se to někomu líbí. :-D
Všem, kdož píše, přeji mnoho štěstí a úspěchů.

6 Katara Katara | Web | 20. května 2012 v 10:00 | Reagovat

Článek mi sice zprvu přišel dlouhý jak kráva (hloupé přirovnání!), ale přečetla jsem si a je to fakt, že když se někdo chce mermomocí stát nejuznávanějším spisovatelem světa, to prostě nejde! Já se do psaní zprvu nutila, na blogu jsem totiž měla svou vlastní povídku - ze které se teď klube knížka. :) No, psala jsem ji vlastně pod tlakem, ani nevím, zda to někdo četl. Teď, když si ji po roce čtu, hrůza :) Ale ne zas taková, že by se nedala opravit. Snažila jsem se ještě začít psát jinou knihu, ale zjistila jsem, že tu první nejde nechat nedopsanou. Takže se snažím ji dokončit.
A článek? Dost mě popostrčila ta charakteristika osob (postav) v knížce. Nemám ji, ale snažím se ji teď dát dohromady. Nejvtipnější bylo, když jsem pro jednu z hlavních postav nemohla najít jméno, ale už byla napsaná v knize :D Opravuju to momentálně a třeba si ji i někdy někdo přečte, pokud ji někdy někde vydám :)
Takže - díky moc za rady, které tento článek obsahoval!

7 Siwa Siwa | Web | 20. května 2012 v 10:49 | Reagovat

[6]: Taky přepisuji starý příběh a pokouším se o to, aby to aspoň trochu vypadalo a dalo se to číst. Pokud to dopíšu, a jakože jo :D, proč to nezkusit někam poslat, že? Touha to dopsat je čím dál silnější, ale pochyby jsou vždycky.
Jsem ráda, že alespoň trochu článek popostrčil a pomohl. To s tou charakteristikou - přiznám se, že mě samotnou psaní a vymýšlení životních příběhů hlavních, ale i vedlejších postav hrozně baví. :-D Máloco z toho se v knize objeví, ale pomůže mi to si ucelit pohled na ty postavy a jejich jednání mám pod kontrolou, než když u nich nevím nic.

Pokud knihu někdy vydáš, rozhodně to nějak slavnostně roztrub, :-D pak si toho učitě všimnu a budu moc ráda, že si někdo splnil sen a dokázal se v téhle době zahraničních titulů na jedno brdo dostat na pulty. :-)
Hodně štěstí

8 Viviana Stellata Viviana Stellata | Web | 18. března 2013 v 10:00 | Reagovat

Bez-vad-ný. Nejen tenhle článek, ale celý blog, jsem ráda, že jsem jej objevila... Ačkoli už jsem trochu "zkušenější" harcovník, píšu už bezmála patnáct let (se střídavými úspěchy :D), stejně si tu ráda počtu. :)

9 Siwa Siwa | Web | 18. března 2013 v 16:06 | Reagovat

[8]: Tak to mě těší. :-D I já můžu číst články o psaní, ať už s radami, nebo s názory, pořád dokola a nikdy mě to neomrzí (doufám). Tohle je sice už strašně starý článek, ale jsem ráda, že i tak pořád někomu dá aspoň to radost při čtení. Mimochodem, to množství komentářů od tebe mě opravdu zahřálo u srdce. :-)

10 Gizzer Gizzer | 24. března 2013 v 2:46 | Reagovat

Přečetl jsem celou sérii od pana Andrzeje Pilipiuka; děkuji za skvělý tip. Nyní už mi nezbývá nic menšího, než pročíst web, který mě na tento tip přivedl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama