Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Ovládej dav na červenou...

4. května 2010 v 16:53 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Přemýšlení je nebezpečné jak pro vás, tak pro okolí... a tady je výsledek, když hodně přemýšlíte. Já přemýšlím nad každou blbostí a ke všemu vymýšlím důvody, následky, atd. Holt... jediná rada - nepřemýšlejte, nebo dopadnete stejně jako já :-D.

DAVOVÉ PŘECHÁZENÍ PŘECHODU NA ČERVENOU

Je to až k neuvěření, jak snadno se dá dav ovládat, aniž byste o tom sami věděli. Jeden trochu vzdálenější případ se mi stal včera.

Z mé dosti časté návštěvy městské knihovny jsem mířila na opačnou stranu města na kroužek. Během mé cesty musím "překonat" několik světelných křižovatek. Máme jednu dost pitomou - všechny pruhy se zastaví a na přechodech pro chodce svítí červená... a svítí... a svítí... a svítí... Když už blikne zelená, rozjede se jeden pruh, takže ten pak musí čekat, než chodci laskavě přejdou zebru.
Když člověk tak dlouho čeká na zelenou, přestane ho to už bavit, a JDE. Žádné auto nejede, silnice prázdná, tak proč by nešel? Rozejde se jeden, přejde silnici, a už se valí celý dav, protože mu připadá "divné", aby tam STÁL, když jeden z nich JDE.

Někdy jsem na tohle téma viděla snad film, dokument, nebo co já vím. Jakmile jeden člověk přejde na červenou, vyrazí i celý dav. Jen ti jedinci s opravdu silnou vůlí si na tu zelenou počkají i tu jednu minutu!
Proč to lidi nevydrží? To mi není jasné. Pokud někdo pospíchá, tak to chápu. Ale když si pak lidi jdou lážo-plážo, není to zbytečné? Co je tak hrozného na tom si počkat, když stejně máte hory času?
No, po tom, co se jedna žena "odhodlala" přejít na červenou, nohy ostatních se taky rozpohybovaly. Nakonec jsem na té jedné straně zůstala já a asi ještě pár lidí. Rozsvítila se zelená, já šla na kroužek a STIHLA jsem to. Nemělo by ani cenu pospíchat. Bylo by to zbytečné. Klidně jsem mohla čekat...
Proč ne ti ostatní?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amia Amia | Web | 7. listopadu 2010 v 19:39 | Reagovat

Psychologie davu je úplně jiná než psychologie jedince. Kdysi jsem i viděla nějaký dokument který to zkoumal.
Nasadili muži elektrody na hlavu a prsty a pustili mu video na kterém byl vidět nějaký malý předmět a pak pouze ruka jak ho bere. I když muž věděl o co se jedná, záměrně byl informován a poučen, a ani se nehnul, přesto ty elektrody zaznamenali pohyb v ruce. Na základě vizuálu chtěl i on automaticky roztáhnout prsty a uchopit předmět :-)
Lidé jsou tlupa, hluboko v genetickém kódu máme zakořeněné stádní chování. A je velmi zajímavé ho pozorovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama