Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Jenny-Mai Nuyen - Nijura - Dědictví koruny elfů

5. května 2010 v 16:29 | Siwa |  Knihy

Jenny-Mai Nuyen

Nijura

Dědictví koruny elfů

Tak jsem konečně dočetla knihu Nijura - Dědictví koruny elfů.
Mám z toho opravdu pěkný zážitek. Myslím si, že tenhle příběh je lepší než Dračí brána, kterou jsem četla předtím.

Jenny-Mai Nuyen - Nijura - Dědictví koruny elfů
Vypráví se nejdříve o chlapci-zloději jménem Scapa. Společně se svou láskou Arianou shromáždí odvážné sirotky z ulice a zabijí nejlepšího zloděje (který "vládne" odstrčenému městu Kotlov plném zlodějů, obchodníků a lumpů). Scapa se prohlásí za Pána Lišek a stane se vůdcem mladých zlodějíčků. Arianu unesou a Scapa po tři roky drží smutek z její ztráty - je mrtvá.
Pak se najednou objeví příběh Nill - dívky s polovinou elfí a polovinou člověčí krve. Její jméno znamená špinavá krev (je to elfský výraz!). Při procházce v lese se jí najednou otevře dutina stromu a Nill najde kamenný hrot. Poté zjistí, že to je druhá polovina koruny elfů, která se po odcizení koruny Elrysjar proměnila v kamenný hrot-magický nůž. Vydá se na cestu, aby předala lidskému králi Korru kamenný hrot. Prý se král chystá napadnou Temné hvozdy, místo, kde Nill žije, a tímto "darem" si ho chtějí naklonit. Nill ale vůbec nechápe okolnosti s nožem, snaží se splnit úkol.
Po cestě se potká s Kavehem, princem elfů, a jeho družinou tří rytířů a jednoho divočáka. Ti se nabídnou, že ji budou doprovázet. Po nějaké době se dozví, že ona je vyvolená a musí kamenným hrotem zabít krále Korru. Její úkol se tak nečekaně změní.
Nakonec dorazí do Kotlova, kde se potká se Scapou. Ten kamenný hrot ukradne a míří do Korru zabít krále, aby pomstil svou mrtvou Arianu.
Elfové a Nill ho ale dostihnou, a pak cestují všichni společně.
Dorazí do Korru, na místo, kde král postavil vysokou věž, na které musejí z donucení pracovat elfové. Musejí poslouchat krále-člověka, který vlastní jejich korunu a je proto jejich vládcem.
Dostanou se až do těsné blízkosti krále Korru, ale... král je královna!!!

A kdo to je, to si přečtěte, protože i když jsem to jakž takž tušila, vyústění souvislostí mě stejnak překvapilo. Podle mě je to ještě lepší než Dračí brána.
Samozřejmě mám i nějaké výtky:
sem tam se mi zdálo až moc časté opakování jmen (ale to je asi věc překladatelky), našla jsem i pár překlepů (což je věc tiskárny :-)). Jinak příběh pěkný. Jen konec (jak Nijura tak Dračí brána) se mi zdá smutný, ale to rozhodně NENÍ mínus!! Rozhodně to pak nechá větší "stopu" v duši čtenáře.
Jenny-Mai Nuyen je jedna z mých dosti oblíbených spisovatelek a doufám, že vyjdou i další její knížky, které zatím vydala v Německu (najdete je v rubrice Spisovatelé - Jenny-Mai Nuyen). To jest vše, milí čtenáři. Doufám, že si knihu koupíte, nebo alespoň půjčíte a užijete si četbu stejně jako já.
Hodnocení:

95%


Pokud se chcete dozvědět více o druhé knize této autorky (vydané u nás), klikněte na obrázek.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 teer teer | 9. října 2012 v 16:15 | Reagovat

Nemohla bys to popsat více do detailu?:)

2 Siwa Siwa | Web | 9. října 2012 v 16:29 | Reagovat

[1]: Ironie nebo skutečný požadavek? Tenhle článek jsem psala před více jak dvěma roky, takže si to po takové době do detailu opravdu nepamatuji. Ale pokud to chceš víc do detailu - přečti si ji, to bude možná nejlepší. :-)

3 teer teer | 9. října 2012 v 16:41 | Reagovat

Také jsem jí četla, ale to už je docela dávno. Vím že nakonec se Scapa sám zabije, ale já na to mám mít referát a už se mi to nechce znovu číst. :D

4 Siwa Siwa | Web | 9. října 2012 v 22:21 | Reagovat

[3]: Tak to opravdu nepomůžu, detaily si nijak nepamatuju ani u textu, který jsem četla minulý den. :D Tak to zkus jen třeba prolétnout, jen některé pasáže, třeba se ti to víc vybaví. Hodně štěstí a ať z toho máš dobrou známku. :-)

5 Jana Jana | 17. prosince 2012 v 19:52 | Reagovat

Skvělé knížky četla jsem je obě. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama