Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Do jaké doby by ses přesunul/a a proč?

7. května 2010 v 16:34 | Siwa |  Slohovky a jiné
Ve škole právě probíráme o Literatuře ÚVAHU. V učebnici jsme měli úvahu na téma přenesení se do minulosti s aktuálními dovednostmi.
Dostali jsme úkol: měli jsme si promyslet, do jaké doby bychom se přesunuli my a proč... A mě napadlo hned několik možností.
Prostě další dlouhá úvaha o ničem. Pokud máte náladu na psaní, můžete mi napsat, do jaké doby byste se rádi přesunuli vy (ať už v minulosti nebo v budoucnosti, nebo byste snad zůstali v 21. století?).


1.
keltský křížStarověk. Do doby Keltů. Ráda bych poznala jejich kulturu, protože jen knížky mi nestačí. Ráda bych viděla oppida a naučila se nějaké řemeslo, které například už v dnešní době zaniklo. Chtěla bych mít šperk s keltským motivem rovnou od keltského šperkaře :-). Chtěla bych zažít aspoň jednu jejich oslavu. Chtěla bych... chtěla bych... je toho moc. Zamlouvají se mi, protože jsou to pohané ☺, mají rádi přírodu a vůbec. Mít stroj času, přenesu se k nim spoň na nějakou delší dobu.

Pozn.: Jelikož jsem se narodila na Dušičky - 2.11. -, záliba v Keltech je docela jasná. Dušičky byly původně svátek Keltů. Křesťané pak ale většinu pohanských svátků nahradili svými! Tak například Vánoce - to byl KELTSKÝ svátek! Chodili do zasněžené krajiny a ověsili strom různými pentlemi, sušením ovocem a vlastnoručně vyrobenými ozdobami, aby uctili přírodu. Ostatně dělali to samé jako dnes my, až na to, že oni ten strom neuřízli a nepřinesli si ho domů. Nechali ho v přírodě, aby mohli ten samý strom ozdobit i další rok. (Ne jako my, že si stromek na pár dnů (popřípadě týdnů) necháme doma a následně ho vyhodíme!

2.
Středověk. Do doby rytířů, princezen, hradů a mečů! Stejně jako u Keltů bych chtěla poznat kulturu středověku, i když knížek na tohle téma je spousta. Nestačí mi to. Nevím, co bych dala za to, vidět to všechno na vlastní oči. Stateční rytíři, ušlechtilé (ale i nafoukané) šlechtičny, meče... Vím, rozhodně to nebyla taková pohádka, jak se píše. Rozhodně byli i zloději, vrahové, žebráci... ale to patří ke každé době. Moc by mě zajímal život ne na hradě nebo ve městě, jak jste si asi mysleli, ale na vesnici! Jelikož jsem vesničanka, zajímalo by mě, jak se tam žilo v tom 10. až 15. století. Když si povšimnete, málokterá kniha zaznamenává život třeba kováře nebo rolníka! O rytířích, panovnících a jejich manželkách je toho hafo. Ale co prostý lid? Ten nemohl o sobě nic napsat, protože neuměli psát a někteří ani číst. Udělala bych to za ně. Proč bychom měli vědět jen o šlechticích a jejich rozmarech, o jejich honosných domech a slavnostech, které pořádali? Proč je tak málo knih zaznamenávajících život pouhého rolníka? Nevíme, jak byla ta práce těžká, i když si to hodně z nás umí aspoň trochu představit. Dokud bychom si to nevyzkoušeli, nikdy bychom to nevěděli JISTĚ.

Pozn.: V poslední době mě tak neuvěřitelně chytl středověk! Ani nevím jak. Když se nad tím tak zamyslím, přivedla mě k němu jedna kamarádka, se kterou jsme od té doby našli tisíce témat, která nás baví obě! Chvílemi mi to nahání hrůzu, jak se dokážeme doplňovat. Asi dvakrát se nám stalo, že ona začla větu, já větu v polovině dokončila a takhle jsme mluvili celou dobu. Jiná kamarádka, co nás poslouchala, to pak nevydržela a zakřičela, ať toho necháme, že neví, na koho má upřít pozornost. Určitě jí z toho musela i bolet hlava :-).

3.
Husité (kališníci). Mám jen tři důvody, proč tuhle dobu. Zaprvé: přivedl mě k tomu můj "strejda", který pořádá v Táboře husitská vystoupení. Zadruhé: Byli to rebelové, vzbouřili se, nechtěli být jakohusitéostatní :-). V poslední době mě rebelové docela přitahují. A zatřetí: Chtěla bych vidět zbrklý úprk Křižáků, když Husité zpívali Ktož jsú boží bojovníci!

Pozn. k prvnímu důvodu: Pamatuju si (byla jsem asi v 5.třídě), jak jsme šli na průvod Táborem, který pořádal můj "strýc". Každý měl na sobě kostým, šaty kohokoliv (od sedláka po radního!). Požádala jsem, abych v tom průvodu mohla jít také. Proto mi strýc musel najít nějaký kostým. Jelikož děti v jeho vystoupeních většinou nevystupovali (nevím, jak je to dnes), měl na mě jen jedinný kostým... Převlek KATA! Dostala jsem lněné kalhoty, tuniku, těžké boty a červenou, špičatou kápi. Bylo mi to sice ještě o pár čísel větší, ale byla jsem ráda, že mám aspoň něco. Přidala jsem se k manželům (zřejmě obyčejných lidí z města - podle převleku) a šli jsme. Bylo to večer. Lidé nesli zapálené pochodně! Krása. Kouř s louče, kterou nesl muž přede mnou, mi sice málem rozdrásal průdušky, ale jinak mi to moc nevadilo :-). Zpátky na náměstí jsme se vrátili až za tmy. Od těžkých bot kata mě bolely nohy jako po maratonu, ale byl to zážitek.


Tak to byly všechny možnosti. Ani za nic bych se nepřesunula do novověku a dál. Protože už se začaly používat palné zbraně. To je o ničem! Nastoupí si dvě řady vojáků, zvednou pistole, zamíří a vypálí. A kdo se trefí víckrát, vyhrává. A za pět minut už vítězové odcházejí. Jak už jsem říkala. Je to o ničem. Samozřejmě by se našla i pozitiva, ale... Umět s mečem a ještě k tomu mít na sobě několikakilogramovou zbroj bylo obdivuhodné. Smekám před nimi. O těch se dá říkat, že něco uměli.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amia Amia | Web | 12. července 2010 v 11:38 | Reagovat

Do Egypta, hrozně bych se chtěla podívat do starověkkého Egypta a kdybych nemohla, tak do nějakého státu v Asii jako je Japonsko, Čína, Indie, Tibet...
Ve všech bych jako blondýna měla o zábavu postaráno ;) Ne, kvůli tomu ne. Vždy mě fascinovala egyptská kultura a navíc by bylo hrozně zajímavé procházet po tak vyspělých státech, o kterých dnes tvrdíme že jsou zaostalé, zatímco v Evropě se teprve dostávaly do povědomí věci, které byli místním dávno známé.

S Kelty také souhlasím (poznat Boudiccu, naučit se s mečem ;) ), ale i třeba Vikingové byli zajímaví :D

Ps: do středověku rsdši ne - první procházející by mě nechal upálit za čarodějnictví

2 SIWA SIWA | E-mail | 12. července 2010 v 17:44 | Reagovat

Mám sestru a ta je do Egypta úplně zblázněná. Japonsko by se mi líbilo taky. A Vikingové - :-). Je spousta doby a spousta období, které bych chtěla navštívit, ale ta tři zmíněná nahoře jsou ta nejhlavnější.
Jsem ráda, že ses obětovala, přečetlas to a napsala svá přání. Mnoho lidí se k tomu moc nemá.

3 hraničář hraničář | 29. října 2010 v 22:46 | Reagovat

já taky do středovšku ale já hlavně kůli hraničářům :-)a jestli existovaly draci tak taky kvůly nim a rytířům

4 hraničář hraničář | 29. října 2010 v 22:47 | Reagovat

to dostředovšku je středověk

5 Amia Amia | Web | 6. listopadu 2010 v 20:36 | Reagovat

[2]:  To nebylo sebeobětování, já ráda čtu ;-)
Když se tak zběžně koukám ještě jednou, bylo by hrozně zajímavé, kdyby se mi stala nějaká nehoda či tak (vždy si tohle představuju když koukám na filmy z budoucnosti ;-) ) a já se najednou probudila daleko v budoucnosti. Byla bych ještě vůbec schopna se zorientovat se svou úrovní vzdělanosti nebo bych byla naopak ,,nejchytřejší", protože z jakéhokoliv důvodu školství upadlo nebo úplně zaniklo? Nebo bych se probudila až tak daleko, že bych byla něco jako homo sapiens mezi dnešním homo sapiens sapiens?
:-D   Fíha. Z toho by šla solidní úvaha :-)

6 Siwa Siwa | E-mail | Web | 6. listopadu 2010 v 20:46 | Reagovat

[5]: S tím souhlasím, byla by to dobrá úvaha. Budu ráda, když ji najdu na tvém blogu :-D. Je to tvůj nápad, takže já ti ho krást nebudu. Taková nejsem. Ale těším se, až si to přečtu u tebe.
Uff, už jsem si myslela, že jsem jediná, co miluje dlouhé články (jen nesmí být o ničem :-)). Konečně nějaká spřízněná duše.

7 Amia Amia | Web | 7. listopadu 2010 v 19:00 | Reagovat

Ou jé :D
Jen ji klidně napiš, aspoň si budu moct počíst a když ji budeme mít obě, navzájem si ji hodnotit ;-)
Tvůj blog se mi líbí čím dál víc

8 Rudolf z Falknova Rudolf z Falknova | Web | 15. února 2011 v 22:38 | Reagovat

Tohle bude asi už zapadlé vlákno, ale musím si taky přicmrndnout :-)  
No rozhodně středověk,
"Svobodný pán - Rudolf z Falknova - jméno mé, to je moje renomé."
Sloužím králi a pro víru padnu.
Za čest a slávu.

9 Siwa Siwa | 16. února 2011 v 15:01 | Reagovat

[8]: Zatleskejme svobodnému pánovi - Rudolfu z Falknova.

Copak je někde napsáno, že se zapadlé vlákno nesmí znovu navléknout to jehly?

10 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 23. února 2011 v 23:43 | Reagovat

Osobně jsem vždycky zbožňovala právě ten novověk. Hlavním důvodem bude asi to, že je to z velké části zrod úžasné kultury, mnoho královských dvorů se v té doběv předhánělo, který panovník bude osvícenější. Jsem duší frankofil, takže nejvíc mě láká Francie zhruba v době vlády Ludvíka XIV., protože na jednu stranu se budovaly Versailles a z Paříže se stávalo kulturní centrum celé Evropy a na druhou stranu zuřily intriky, jedové aféry, atd. Právě proto bych se nebránila ani tak století zpátky vládě Jindřicha Navarrského. Protože královna Kateřina Medicejská a Markéta z Valois, byly snad dvě největší intrikánky, jaké tehdejší svět znal - s až neuvěřitelnou elegancí se jim povedlo pošpinit královské chodby Louvru nevinnou hugenotskou krví.
Nicméně jsou i momenty v české historii, které by mě lákalo víc poznat. Určitě bych chtěla vědět víc o vládě Václava IV. Paradoxně mě vůbec nezajímá jeho slavnější otec, ale právě jeho poněkud nezodpovědný a rozhazovačný synek - hlavně proto, že je dost podstatně spojen s mým městem, které jednoduše miluju. :) A pak se mi líbí období vlády prvních Habsburků - Ferdinanda I., později správcování Ferdinanda Tyrolského a pochopitelně i Rudolf II. Rudolfinská Praha a celá ta éra je zahalena zvláštním mystériem, které bych ráda odhalovala přímo na místě. Protože ať člověk přečte kolik chce literatury, blíž k poznání pravdy o Golemovi se stejně nedostane :D
P.S.: Pokud bys chtěla číst historický román o obyčejných lidech, vřele ti doporučuju Katedrálu moře, což je o stavbě chrámu ve Španělsku, a Pilíře země i pokračování Na věky věků, to je pro změnu o stavbě chrámu v Anglii. Obojí je hlavně o těch obyčejných, kteří se nevyhřívají na výsluní slávy, místy až naturalistická četba, ale rozhodně silný zážitek.

11 Siwa Siwa | Web | 24. února 2011 v 0:39 | Reagovat

[10]: Páááni, tady se někdo rozjel. Jsem ráda, očividně taky miluješ dlouhé komentáře, články... :-D Já je ještě radši čtu. Ohledně toho novověku - asi záleží, "kam" se člověk zrovna koukne. Novověk si spojuji i se zámky. Už odmala jsem milovala hrady (a zříceniny), takže když někdo na prohlídce zlatem zdobeného zámku vzdychl: "Tady bych chtěl bydlet." a jejich největším snem bylo být králem, odpověděla jsem: "Já ne. Od rána do večera se nechat obskakovat služebnictvem, neudělat si nic sama a pořád si zakrývat oči před září toho zlata... ne, díky." Jo, přeháněla jsem, ale s tímhle jsem si vždycky spojovala novověk. Je vidět, že o novověku hodně víš, to s těmi intrikánkami - podívám se na ně, vypadá to zajímavě. A do knih taky nahlédnu. Díky za tip :)

12 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 24. února 2011 v 12:45 | Reagovat

[11]: Jsem zapřísáhlá historička :D Čtu hodně knížek s touhle tématikou, protože ta doba mě svým způsobem fascinuje. A celkem dost jsem toho nastudovala i na různé dějepisné soutěže. Ono není nad příběhy, které nám historie píše sama, ty bývají nejzajímavější a s každým novým poznatkem člověk zjišťuje, kolik toho ještě neví. Historie je jednoduše fascinující a je obrovská škoda, že převážná většina lidí si tohle neuvědomuje a dějepis jako předmět je pro ně naprosto zbytečná hodina. Pak se není co divit, že některé události se nám celkem pravidelně opakují. Lidstvo se z vlastních dějin nejspíš poučit neumí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama