Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Proč se Kolín jmenuje Kolín...

22. března 2010 v 14:56 | Siwa |  Slohovky a jiné
V našem městě jsme měli literární soutěž. Tady je text, který jsem poslala (a nevyhrála, ale abych se přiznala, vůbec mi to nevadí). Díky tomu se asi dvacítka ze soutěžících z naší školy setkalo se spisovatelkou Irenou Fuchsovou.

Proč se Kolín jmenuje Kolín
aneb
fantazii se meze nekladou

Na rozlehlé krajině se rozkládalo nevelké městečko a přesně nad ním svítilo jasné slunce. Bylo poledne. Potulný pocestný, tovaryš Kolínek, se lehce pousmál. Konečně jsem tady, pomyslel si a vydal se k městu, kterým protékala řeka Labe. Cestou si prozpěvoval, aby mu trasa rychleji utekla. Za chvíli byl na okraji malého města. Zblízka nevypadalo tak pěkně jako z dálky. Bylo docela špinavé a neuklizené. Kolínek byl zklamaný, přesto se rozhodl, že tady zůstane a šel se zeptat malé skupinky lidí stojící u nějakého stánku, kde by našel místního tesaře.
"To musíš až na druhou stranu města, hochu. Najdeš ho v takové staré barabizně. Poznáš ji. Před vchodem má vystavené malé dřevěné domečky," popsali mu místo, kde, jak doufal, bude po zbytek času pracovat.
K tesaři došel až za půl hodiny. Skupinka na náměstí měla pravdu. Dům vypadal jako sídlo nějakého strašidla. Na bílé barvě domu byly tmavé šmouhy a oprýskaná omítka.
"Teda, jít tudy v noci, umřel bych strachy," přiznal mladý tovaryš. Zaťukal na dveře, a když nikdo neodpovídal, vzal za kliku a vešel. V místnosti byla tma, prach a na zemi piliny. Vzadu v místnosti slabě svítila petrolejová lampa a u ní seděl statný vousatý muž. Světlo petrolejky mu na obličej vrhalo strašidelné stíny. Muž byl zamračený a zcela zahloubaný do své práce. Studoval nějaké stavební plány.
"Ehm!" odkašlal si tovaryš, aby na sebe upozornil. Tesař vzhlédl od papírů a podíval se na mladého pocestného.
"Co chceš!?" vyštěkl na něj.
"Já jsem tovaryš Kolínek a chtěl bych požádat o práci." Tesařův zamračený výraz zmizel a na obličeji se mu objevil rozzářený úsměv.
"Na tebe jsem opravdu čekal! Už dlouho potřebuji nějakého pomocníka," řekl nadšeně a vstal od stolu. "Tak ty bys mi chtěl pomáhat?" Vzal ho kolem ramen.
"Ano, mistře," souhlasil tovaryš.
Zrovna, když mistr Kolínkovi vysvětloval: "Víš, jak moc důležitý je pro město dobrý tesař?", vešla do místnosti mladá dívka, která byla asi v tovaryšově věku. Zastavila se ve dveřích a zvědavě si prohlížela nového hosta.
"To je má dcera Karolína," řekl mistr a ukázal na děvče.
"Těší mě," pozdravil Kolínek.
"I mě," odpovědělo děvče a usmálo se.
"Chtěla jsi mi něco, Karolínko?" zeptal se mistr.
"Jen jsem ti přišla říct, že za chvíli bude večeře."
"Děkuji. A řekni matce, aby prostřela ještě pro jednu osobu," řekl mistr a poklepal tovaryšovi na rameno. Karolína odešla a než za sebou zavřela dveře, znovu se na nového pomocníka usmála. Tovaryš jí úsměv oplatil, a pak se dveře zavřely. Mistr si tovaryšova pohledu na dveře všiml a jen tak prohodil: "Karolína je pěkné děvče, co myslíš?"
"Ano, máte pěknou dceru."
Mistr se zasmál a řekl: "Tak pojď. Půjdeme na večeři."
Po večeři mistr zavedl tovaryše do jeho pokoje a popřál mu dobrou noc. Tovaryšovi se spalo jako v pohádce. V posledních dvou dnech spal jen na tvrdé zemi pod širákem, a tak byl šťastný, že si může lehnout do měkké péřové postele.
Ráno sešel po schodech dolů do světnice, kde to vonělo čerstvými buchtami. U pece stála Karolína a vytahovala z ní pekáč plný tvarohových buchet. Pak je položila na stůl a pocukrovala.
"Dobré ráno," pozdravila.
"Dobré ráno," řekl Kolínek.
"Jak se ti u nás spalo?"
"Výborně. Takhle dobře jsem se ještě nikdy nevyspal."
"To jsem ráda. Dej si buchty, ať nabereš síly. Dnes je budeš potřebovat. Otec pro tebe má práci." Tovaryš s radostí poslechl. Vzal si buchtu a naplnil si jí žaludek. Do místnosti vešel mistr tesař a řekl: "Jen se najez, tovaryši. Dnes budeš potřebovat hodně energie. Starosta mi dal úkol - máme postavit tady na pahorku pár nových domů."
"Kdy začneme?" optal se Kolínek.
"Nejlépe co nejdříve."
"Dobře, za chvíli půjdu," dodal a lačně sáhl po další buchtě.
Společně nanosili na pahorek trámy a dřevěné desky. Pomáhalo jim pár dobrovolníků z města. Pracovali i během přestávky na oběd. Starosta trval na tom, aby domy byly postaveny co nejdříve. Mistr tesař odhadoval, že jim stavba potrvá asi jeden týden. Dřív to nestihnou. Na tesaře a jeho pomocníky pražilo letní slunce a práce bylo ještě dost a dost.
Vtom se na obloze objevily černé mraky a spustil se silný déšť.
"Konečně nějaké zpestření práce," zvolal jeden z pomocníků. Pršelo do večera i celou noc až do rána. Ani v poledne, kdy tovaryš Kolínek, mistr tesař a jeho pomocníci dál pracovali na stavbě nových domů, nezačalo svítit slunce.
"Ale teď už je to opravdu otravné," utrousil poznámku pomocník, který včera nad studeným deštěm jásal. Pak bylo ticho. Byl slyšet jen šum padajících provázků kapek. Kolínek i všichni ostatní najednou uslyšeli nějaký hluk. Vzhlédli od své práce a uviděli šílený dav lidí, který prchal před ničivou přírodní katastrofou - povodní. Celé město za chvíli máčelo své základy ve vodě. Řeka Labe se vylila do ulic městečka. Lidé nemohli nic dělat. Seděli na kopci a dívali se, jak se jim bortí domy a pevná půda se mění v blátivé bahno.
Za pár hodin přestalo pršet a voda pomalu začala ustupovat zpět. Jako první se vzpamatoval starosta.
"Občané, zachovejte klid. Musíme vymyslet, jak ochránit naše město před dalšími povodněmi! Pak půjdeme obhlédnout škody, které tato povodeň napáchala!" řekl.
"Můžeme vykopat nějakou tůňku, která odkloní řeku od našeho města,… odstěhujeme se pryč,…!" volali občané. Padla i taková nesmyslná prohlášení, jako třeba poprosit bohy, aby to přišli sami opravit a aby postavili nové domy. Starosta zvažoval opravdu každou možnost.
Povodně se tady nepravidelně opakují, je nutné provést nějaká opatření, uvažoval.
Kolínek nechápal, že je pro ně těžké vymyslet něco normálního, a tak zavolal na starostu: "Halo! Starosto! A co takhle postavit dřevěné protipovodňové zábrany, které udrží vodu v dostatečné vzdálenosti od domů?" Teď se tovaryšovi hodily tesařské znalosti.
"To je dobrý nápad, chlapče. Kdo jsi?" zeptal se starosta. Kolínek už chtěl odpovědět ale do řeči mu skočil mistr: "To je můj pomocník," pochlubil se.
Starosta uznal, že to je velice dobrý nápad a rozkázal tesařům, aby přestali stavět nové domy a začali budovat protipovodňové zábrany. Tesaři si s prací pospíšili a stihli to - s pomocí obyvatelů městečka - za pouhé tři dny.
"Přesně na čas," řekl starosta, když mu na hlavu spadla první dešťová kapka. "Teď uvidíme, co ta zábrana vydrží."
A řeknu vám, že vydržela hodně. Hladina vody se zvedla už za malou chvíli a nebýt zábrany, město by bylo zase zatopené.
Když déšť ustal, starosta svolal obyvatele na náměstí.
"Přátelé, díky jednomu mladému tovaryšovi, který zachránil naše město před povodní, se už nemusíme bát. Proto bych chtěl na jeho počest přejmenovat město…. Jak se vlastně jmenuješ?"
"Kolínek, pane starosto."
Z davu se ozvaly posměšné hlasy: "Kolínek? To je název pro nějakou malou vesničku a ne pro město!"
Starosta vše urovnal jedinou větou: "Dobrá, tak se město bude jmenovat Kolín - kořen tvého jména, tovaryši. A také bych ti chtěl předat místo starosty města Kolína."
"To je od vás ušlechtilé, ale já to místo nechci," řekl tovaryš.
V davu to opět zašumělo.
"Chtěl bych zůstat u svého řemesla - dobrý tesař je pro město velice důležitý."
A tak vznikl název Kolín (alespoň v mé hlavě,…).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rudolf z Falknova Rudolf z Falknova | Web | 2. prosince 2010 v 19:21 | Reagovat

Hej třeba to tak fakt bylo :-) dobře se to četlo

2 Filip Filip | E-mail | 20. února 2011 v 12:44 | Reagovat

Hezký, trošku mě mrzí, že tam nebylo pokračování Kolínka s Karolínou :)) :-D (jestli by se to někam dál dostalo :-) ...)

3 Jana Jana | E-mail | Web | 27. srpna 2015 v 15:39 | Reagovat

V Kolíně mám chalupu. Je tam spoustu rovinek, parádně se mi sem stěhoval i nábytek http://www.seart.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama