Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Co je ekologie?

5. března 2010 v 15:30 | Siwa |  Tvořím na Téma týdne

EKOLOGIE

Co je ekologie?

Slovo ekologie se odvozuje z řeckého oikos - to znamená domácí krb, domov nebo vlastnictví. Ekologie zkoumá organismy, prostředí a vzájemné vztahy toho všeho.
"V přírodě po celém světě není nikdo, kdo by žil úplně sám." Všechny organismy jsou ovlivňovány okolním prostředím a dalšími živočichy a zároveň samy ovlivňují okolí.
Pojem ekologie poprvé použil německý zoolog Ernst Haeckel v roce 1869. Což neznamená, že věda v té době vznikla, ale že se začala jako věda uznávat. Ostatně nám Aristotelés a ostatní autoři Řecka, žijící dříve, zanechali spisy s ekologickým obsahem.


Pojmy:

Ekosystém - tvoří ho rostliny, živočichové a životní prostředí, v němž tyto organismy žijí. Např. lesní ekosystém (srny, zajíci, duby, smrky, atd.), vodní ekosystém (kapr, štika, řasy, chaluhy, samozřejmě voda J, atd.), apod.
Potravní řetězec - vytvářejí ho všechny rostliny a živočichové v ekosystému. Prvním článkem řetězce jsou rostliny, které si díky slunečnímu záření vytvářejí vlastní potravu. Dalším článkem bývají býložravci, hmyz, kteří se těmito rostlinami živí, a dalším článkem jsou masožravci, pro které jsou potravou ostatní zvířata. Např.: květiny → hmyz → malý pták → jestřáb; jetel → zajíc → liška; …
Fotosyntéza - složitý děj, kdy se v zelené rostlině, přesněji v chloroplastu, díky slunečnímu záření, vodě a oxidu uhličitého, vytváří energie, organické látky (cukry, tuky, bílkoviny,…) a vzniká kyslík.
Sukcese - změna v přírodě, kdy jeden rostlinný nebo živočišný druh vymizí a je nahrazen jiným.
Biomy - Oblasti se stejným podnebím a rostlinami.

EKOLOGICKÁ KATASTROFA


16. ledna 2001 byly jedinečné druhy rostlin a živočichů na Galapážských ostrovech ohroženy ropným tankerem, který najel na mělčinu v zátoce, a téměř 900 000 litrů paliva uniklo do moře. Část ropy byla vyplavena na pláže ostrovů. Rychlý zásah ekologů naštěstí pomohla předejít mnohem větší ekologické katastrofě.

Lidská ekologie a problémy jí způsobené

Stále rostoucí populace lidstva
V roce 1650 bylo na světě pouze 500 milionů lidí. Nyní nás je více než 6 miliard! Potřebujeme stále více místa, tak stavíme více domů na místech, kde dříve byla pole, kácíme stromy, které pomáhají pročišťovat ovzduší, chrání před erozí, zabraňují na některých místech silnému větru, měníme vzhled krajiny a vyháníme z přirozených ekosystémů živočichy - tím je hubíme. Většina z nich totiž není schopna se jinému prostředí přizpůsobit.
Rostoucí průmysl a technika
Auta, továrny, chemikálie, odpad a skládky - to vše ničí prostředí.
Auta, nejen že dělají hluk, ale vypouštějí výfukové zplodiny, které jsou příčinou vzniku kyselého deště, který např. "rozežírá" sochy a budovy, ničí rostliny, aj.
Chemikálie: Pesticidy, kterými zemědělci postřikují svá pole, jsou velice škodlivé jak pro zvířata, tak pro rostliny, a také nám znečišťují potraviny a pitnou vodu. Když byste měli dvě pole, jedno hnojili přírodními hnojivy a druhé byste postřikovali pesticidy a chemickými hnojivy, hádejte, jaké pole by bylo lepší? Samozřejmě, že to s přírodními hnojivy. Na druhou stranu by produkty mohly být menší, ale zato by byly např. u ovoce šťavnatější a rozhodně zdravější. Když se citrusové plody postřikují chemikáliemi proti škůdcům, nedostanou se sice dovnitř, ale ulpí na kůře, a tím, jak se dotkneme třeba pomeranče nebo grapefruitu, zůstane nám trocha pesticidů na prstech. Těmi pak dáváme ovoce do úst, takže se přenesou na plod, který jíme. A pesticidy se zase stěhují - do našeho těla.
Skládky, nahromaděný odpad, nevypadají nijak pěkně ani nevoní nijak vábně, ale především představuje velké nebezpečí pro lidi i životní prostředí. Většina odpadu představuje plýtvání hodnotnými surovinami, které by se daly recyklovat a znovu se zužitkovat.

Každý krok člověka ovlivňuje budoucnost naší přírody, která je dosti hezká, a přesto ji ničíme. Každý krok je dalším bodem osudu lidstva. JESTLIŽE SI ZNIČÍME PROSTŘEDÍ, KTERÉ NÁM PLANETA ZEMĚ POSKYTLA, PAK SI NEZASLOUŽÍME SE NAZÝVAT HOMO SAPIENS SAPIENSIS - ČLOVĚK ROZUMNÝ VYSPĚLÝ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lu Lu | Web | 5. března 2010 v 15:54 | Reagovat

mocinky hezký článek!

2 Chii^^ Chii^^ | 31. července 2011 v 19:03 | Reagovat

Prosímtě teď jsem ti v několika dalších článcích dávala odakz na blbej web..., tak neklikej na odkaz na web... zapomněla jsem, že jsem ho zapomněla změnit a odkazuje to tam, kam nemá... normálně mě klepne pepka... asi bys ty komenty nesmazala,co?

3 Siwa Siwa | Web | 31. července 2011 v 19:05 | Reagovat

[2]: To neřeš, tvůj blog mám v záložkách a v noci se na něj podívám. :-)

4 Chii^^ Chii^^ | 31. července 2011 v 19:19 | Reagovat

Přesně!! Hele, tak teď jsem se dozvěděla víc, než za celý roky ve škole... XD A s podlední větou souhlasím absolutně nejabsolutněji !

5 Siwa Siwa | Web | 31. července 2011 v 19:19 | Reagovat

[Smazaný komentář] Dobře, tam, kam mi dáš ten zkopírovaný komentář, tam smažu ten předchozí, ano? Takhle? :-)

6 Chii^^ Chii^^ | 31. července 2011 v 19:47 | Reagovat

Děkuji děkuji děkuji!!!! Řekla bych, že tě zbožňuju a ani tě neznám :)))

7 Bago Bago | 25. dubna 2016 v 8:46 | Reagovat

Integrovaný analyzátor obsažených biplynů:

http://www.biogasanalyzers.com/#integrace

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama