Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Březen 2010

John Flanagan - Hraničářův učeň 1: Rozvaliny Gorlanu

22. března 2010 v 15:53 | Siwa |  Knihy

J. Flanagan - Hraničářův učeň 1: Rozvaliny Gorlanu

John Flanagan

HRANIČÁŘŮV UČEŇ

Kniha první

Rozvaliny Gorlanu

Will je sirotek. Společně s ostatními kamarády se těší na významný den, kdy si je vyberou mistři různých řemesel a oni se tak stanou jejich učni. Kdyby si je nikdo nevybral, museli by do rodiny nějakého obyčejného sedláka. Will tohle nechce. Chce se stát rytířem a jít tak ve stopách svého otce, kterého nikdy nepoznal. Bohužel ho kvůli jeho malému vzrůstu do bojové školy nevezmou. Zato o něj má zájem Halt, tajemný hraničář. Willovi nezbývá nic jiného, než se stát jeho učněm. Je to pořád lepší než pracovat někde na poli.
Halt ho učí zacházet s hraničářskými zbraněmi jako je: dlouhý zakřivený luk a šípy, maskovací pláštěnka, vrhací a saxonský nůž. Jeho novým kamarádem se stane pony jménem Cuk. Pomůže mu vystopovat děsivé tvory, kterým pán Deštných a temných hor, Morgarath, nařídil zabít krále Araluenu. Willovi se umění zacházet s hraničářskými zbraněmi bude hodit.


Proč se Kolín jmenuje Kolín...

22. března 2010 v 14:56 | Siwa |  Slohovky a jiné
V našem městě jsme měli literární soutěž. Tady je text, který jsem poslala (a nevyhrála, ale abych se přiznala, vůbec mi to nevadí). Díky tomu se asi dvacítka ze soutěžících z naší školy setkalo se spisovatelkou Irenou Fuchsovou.

Setkání s Irenou Fuchsovou - 22.3.2010

22. března 2010 v 14:21 | Siwa |  Slovo za slovem 2010
Tak dneska jsme měli ve škole besedu...
V Kolíně nedávno byla literární soutěž - Proč se Kolín jmenuje Kolín, aneb fantazii se meze nekladou. Přihlásila jsem se a napsala krátkou povídku (k přečtení zde), proto mě také naštvalo, když se práce naší školy nepřijaly do soutěže. Stala se nějaká chyba (naše práce dorazily, ale zapomnělo se na ně). Proto k nám dnes přišla na návštěvu spisovatelka Irena Fuchsová (její stránky jsou zde), četli jsme naše díla, která se pak vyhodnocovala. Já jsem sice nic nevyhrála, ale čestné uznání získal můj kamarád Jirka. Měl opravdu pěknou povídku, a i když se mi to uznává těžko :-), měl ji mnohem hezčí.
Pak paní Fuchsová vyprávěla o svých spisovatelkých začátcích a o všem možném. Je optimistická, bylo to na ní vidět. Pořád se mile usmívala a dělala vtipy. Myslím si, že těch dvacet, možná více, lidí, kteří v učebně byli s ní, na ty dvě a půl hodiny budou mile vzpomínat. Dala nám totiž spoustu rad (a nejen pro začínající spisovatele, ale i do života "obyčejných" lidí).
Moc se mi líbilo:
- psaní je jako porod... - neví se, jak dítě bude vypadat, ale matka už ho přesto chce držet v náruči a má ho ráda ještě dřív, než se dítě narodí...
- psaní, vymýšlení příběhu, je jako vaření... - něco se uvaří, a to je ten základ, který autor vytiskne. Pak se musí ochutnat a dokořenit...
Paní Irena Fuchsová má moc pěkné postřehy, moc hezké rady. které si jistě zapamatuju a budu se jimi řídit. Mám v plánu si přečíst její knihu, která vyjde tenhle duben - Když syn píše líp než máma.
Besedu ukončila naše paní ředitelka slovy: "Díky téhle besedě jsem si uvědomila, že všechno zlé je pro něco dobré. Nebýt toho, že nám naše práce nezapočítali do toho hlavního kola soutěže, neměli bychom tady tak skvělou návštěvu."
A měla pravdu!


Rihanna

12. března 2010 v 16:34 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění

Rihanna

Celé jméno: Robyn Rihanna Fenty
Datum narození: 20. února 1988

Pejsci

11. března 2010 v 16:23 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Tyto obrázky jsou z mého starého blogu, který jsem měla se svou kamarádkou (proto omluvte označení obrázku "verča a péťa" a podobně...):Nadace na ochranu zvířat

10. března 2010 v 18:01 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění

NADACE NA OCHRANU ZVÍŘAT

Tady je zkopírovaná ukázka článku, ve kterém se Nadace na ochranu zvířat představuje. Je to jen část, ale doufám, že vás to navnadí a zbytek si přečtete na jejich oficiálních stránkách, které najdete na konci tohoto článku.

Proč jsme tady
Trápí vás, když se setkáváte s krutostí a špatným zacházením se zvířaty, když vidíte jejich bolest a utrpení? Není Vám lhostejný osud milionů zvířat, která každodenně trpí? Vadí vám, že denně nenávratně mizí mnoho vzácných živočišných druhů většinou v důsledku ničení životního prostředí? To vše se hluboce dotýká i nás, a proto se snažíme, pokud je to v našich silách, hájit zájmy a práva zvířat a měnit situaci k lepšímu. Jsme přesvědčeni, že zvířata jsou cítící bytosti, které si zasluhují pozornost, péči a ochranu ze strany člověka. Naším posláním je trvale zlepšovat vztah člověk-zvíře-životní prostředí, pomáhat zmírňovat utrpení a zajišťovat životní pohodu zvířat v lidské péči i zvířat volně žijících. Žijeme tady přece společně.
Kdo jsme
Jsme nevládní, nezisková organizace se statutem nadace. Našimi zakladateli jsou paní Marcela Lund, Česká zemědělská univerzita v Praze, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně. Již od roku 1994 hájíme práva a zájmy zvířat především na území naší republiky. Vzhledem k našemu členství v mezinárodních organizacích RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals), WSPA (World Society for the Protection of Animals) a Eurogroup for Animal Welfare se podílíme také na celosvětových projektech a kampaních na ochranu zvířat. Spolupracujeme s našimi i zahraničními státními i nevládními organizacemi, zabývajícími se ochranou zvířat a přírody a také s předními světovými odborníky v tomto oboru. Finanční prostředky pro svoji činnost získáváme z dárcovství občanů a firem, z příspěvků a grantů převážně zahraničních charitativních organizací. Podporuje nás asi 800 registrovaných dárců. Naším mediálním partnerem je Český rozhlas 2 a pravidelně spolupracujeme s redakcí pořadu České televize "Chcete mě?". Moderátorka tohoto pořadu, zpěvačka paní Marta Kubišová, je čestnou členkou správní rady Nadace...

...více na oficiálních stránkách: www.ochranazvirat.cz

Svoboda zvířat

10. března 2010 v 17:50 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění

SVOBODA ZVÍŘAT

Svoboda zvířat (SZ) je celostátní nezisková organizace pro ochranu zvířat sdružující osoby sympatizující s jejími cíli. Vychází z myšlenky, že každý život má svou vlastní neopakovatelnou hodnotu, kterou nelze nahradit penězi.
Vznikla roku 1994.
Její cíle: Svoboda zvířat se snaží změnit vztah lidí ke zvířatům. Nejde však jen o zlepšení životních podmínek zvířat, ačkoliv z krátkodobého hlediska s tímto přístupem SZ souhlasí. Hlavní snahou je změnit pohled na zvířata tak, aby byla vnímána jako tvorové, kteří mají hodnotu sami o sobě. Nemělo - nesmí se s nimi zacházet jako s neživými VĚCMI. Zacházení s nimi by nemělo být hodnoceno podle jejich možného užitku pro člověka. Celá činnost SZ je založena na myšlence nenásilí a nepřekročení osobní svobody jednotlivce.

PETA

10. března 2010 v 17:42 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění

PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)

PETA je s více než 2 miliony členů a podporovatelů největší organizací bojující za práva zvířat na světě.
Tato organizace byla založena r. 1980 v USA.
PETA zaměřuje svou pozornost na čtyři oblasti, v nichž podle jejích zjištění zvířata trpí nejvíce: na farmy a továrny (chov zvířat za účelem zpracování masa a dalších produktů), laboratoře (testování zvířat pro kosmetiku, drogerii, léky,...), oděvní průmysl (kožešiny a její získávání) a na zábavní průmysl (cirkusy apod.) Pracuje také na řadě dalších otázek, včetně krutého zabíjení bobrů, ptáků a dalších "škůdců", atd.

PETA působí prostřednictvím veřejného vzdělávání, výzkumu, záchrany zvířat, speciálních akcí, legislativy (= soubor platných zákonů), zapojení známých celebrit a protestních kampaní.

Dosti diskutovaným případem je obchod s kožešinou. Ročně jsou vybíjeny desítky tisíc stva narozených polárních tuleňů. Například v Číně, kde neexistuje žádná legislativa, jsou psovité a kočkovité šelmy, chované na farmách, zaživa stahovány z kůže bez použití anestetik. ATD., ATD....
V ČR se těmito případy zabývá mj. celostátní nepolitická nezisková organizace pro ochranu zvířat Svoboda zvířat (klikni, pokud chceš o ní vědět víc) nebo nevládní, nezisková organizace se statutem nadace Nadace na ochranu zvířat.


Co je ekologie?

5. března 2010 v 15:30 | Siwa |  Tvořím na Téma týdne

EKOLOGIE

Co je ekologie?

Slovo ekologie se odvozuje z řeckého oikos - to znamená domácí krb, domov nebo vlastnictví. Ekologie zkoumá organismy, prostředí a vzájemné vztahy toho všeho.
"V přírodě po celém světě není nikdo, kdo by žil úplně sám." Všechny organismy jsou ovlivňovány okolním prostředím a dalšími živočichy a zároveň samy ovlivňují okolí.
Pojem ekologie poprvé použil německý zoolog Ernst Haeckel v roce 1869. Což neznamená, že věda v té době vznikla, ale že se začala jako věda uznávat. Ostatně nám Aristotelés a ostatní autoři Řecka, žijící dříve, zanechali spisy s ekologickým obsahem.

4.března 2010

4. března 2010 v 15:30 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění
Ahojík...
dlouho už jsem nepsala, že? :-D
Tak v zápasech kyorugi, o kterých jsem psala minule, jsem vyhrála BRONZ! Je to moje první medaile, takže se o ni budu hezky starat :-). Ale stejně jsem byla pěkně zkopaná. Prohrála jsem 0:9 a mám naražený nos, ale naštěstí nic vážnějšího. Svým způsobem mě to bavilo a možná to ještě párkrát zkusím :-))) Někdy v nejbližší době sem dám článek o taekwondu, abyste věděli, o čem to tady pořád píšu.