Toho, kdo mi v posledních dnech psal skrz vzkazník v menu, prosím, aby mě kontaktoval na e-mail: blogerkasiwa@seznam.cz. Vzkaz bohužel neobsahoval žádné kontaktní údaje. Děkuji.

Delfíni

23. února 2010 v 17:07 | Siwa |  Nechť raději upadne v zapomnění

OCHRANA DELFÍNŮ


Delfíni bezesporu patří k nejinteligentnějším mořským savcům na světě. Každoročně jich je ale mnoho zabito, částečně nechtěně, částečně plánovitě a často velmi brutálním způsobem…

Mnoho těchto inteligentních tvorů každoročně skončí v sítích lovců tuňáků. Některé populace delfínů jsou dnes kriticky ohroženy.
Pro delfíny je smrtelně nebezpečné uvíznout v rybářských sítích. Jelikož se jako savci musejí pravidelně nadechovat na hladině, znamená to pro ně vždy smrt udušením.
V japonských a korejských sítích v Pacifiku chytajících tuňáky uvízne každým rokem na čtvrt milionu delfínů.
Hlavně delfíni dlouholebí mají ve zvyku následovat hejna tuňáků, takže se pak chytnou do sítě společně s nimi.
Desetitisíce jejich příbuzných, sviňuch obecných, zase hynou každoročně v sítích u severoamerických břehů při lovu lososů.
Hrozně nebezpečně jsou hlavně takzvané 'bludné sítě' - to jsou takové sítě, které rybáři během lovu ztratí nebo je poničené úmyslně a bezohledně odhodí do moře.
Delfín skákavý mimoděk pomáhá rybářům tak, že ryby shání do hejna. Místo vděku ale často nachází smrt v rybářských sítích.
Další nebezpečí jsou znečištěné vody a lov.
Přestože je lov velryb a ostatních kytovců v mnoha zemích zakázán nebo aspoň přísně kontrolován, některé země se z mezinárodních smluv nic nedělají. U japonských břehů jsou hejna delfíních samic s mláďaty naháněna k pobřežním mělčinám, kde jsou vražděna v takovém množství, že se pobřežní voda zbarví do ruda jejich krví.
V Chile a Argentině se loví mnoho delfínů pro maso zpracovávané na návnadu pro lov krabů.
Na Šalamounových ostrovech delfíny ohrožuje domorodá tradice v módě. Každá dívka při dosažení věku na vdávání dostane náhrdelník z delfíních zubů.
V Peru se delfíni průmyslově loví jen krátce.
Na dánských ostrovech Farö se již po staletí pořádají lovy na kulohlavce černé.

DELFINÁRIA - PROKLETÍ NEBO POŽEHNÁNÍ?

To záleží na podmínkách, ve kterých jsou tato inteligentní a lehce cvičitelná zvířata chována. Nicméně ale skutečnost, že žijí v uzavřeném prostoru, není dobrá. Dokladem tohoto tvrzení je jejich kratší délka života a velmi nízká porodnost v zajetí.
Bohužel se toho pro ně moc dělat nedá. Není myslitelné, že by se bojkotoval nákup tuňáků lovených do sítí :-(…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Barča Barča | 2. května 2013 v 15:13 | Reagovat

proti

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama